Egy finnországi vizsgálat tapasztalatai alapján nagyobb a dohányzásról való leszokás esélye azoknál, akiknek lakásától viszonylag messze esik a legközelebbi dohánybolt.
A sclerosis multiplexes (SM) betegeken végzett eddigi legnagyobb, adherenciát vizsgáló tanulmány – az első olyan vizsgálat, amely a kezelési protokoll során tapasztalható adherenciára fokuszált – alátámasztja, hogy az adherencia fontos tényező az SM kezelésében, és hogy a gyógyszerek beállításakor az adherencia javítása érdekében figyelembe kell venni a terápiával összefüggő tényezőket. A terápiahűség javítható az olyan általános tényezők figyelembevételével, mint a mellékhatások, a terápia komplexitása vagy a kognitív tényezők, és ezáltal maximalizálhatjuk a kezeléstől várható előnyöket.
A szerzők áttekintik az arthrosis hazai költségeit, a korszerű kezelésre vonatkozó nemzetközi ajánlásokat, a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) mellékhatásait, azok kivédésének lehetőségeit. Ismertetik Conrozier 11000 arthrosisos beteg gyógyszeres kezelésének analízisével kapcsolatos felméréseit.
A vizsgálat célja annak meghatározása volt, hogy lokálisan elôrehaladott méhnyakrákban
3 év elteltével miként befolyásolja a progressziómentes túlélést (PFS, progression-free
survival) a jelenlegi standardnak számító kezeléshez képest, ha a folyamatos cisplatin mellé
gemcitabint is adnak, illetve adjuváns kemoterápia is történik cisplatin alkalmazásával.
Betegek és módszerek
A részvételi kritériumoknak megfelelô, korábban kemoterápiában és sugárkezelésben
még nem részesült, IIB–IVA stádiumú betegségben szenvedô, > 70-es Karnofsky-pontszámmal
rendelkezô betegek egyik csoportja véletlen besorolás alapján hetente 40 mg/m2
cisplatint és 125 mg/m2 gemcitabint kapott 6 héten keresztül, miközben külsô sugárforrásból
radioterápia (XRT, external-beam radiotherapy) is történt (50,4 Gy 28 frakcióban),
majd brachyterápiára (BCT) került sor 30–35 Gy dózisban, 96 órán keresztül. Ezt követôen
két, 21 napos ciklusban adjuváns cisplatin (50 mg/m2 az 1. napon) és gemcitabin (1000
mg/m2 az 1. és 8. napon) adásában részesültek (A csoport). A B csoport tagjai esetében
a kezelés cisplatin és egyidejû XRT, majd BCT alkalmazását jelentette, az A csoportéval
megegyezô adagokban.
Eredmények
Ötszáztizenöt beteget (A csoport, n = 259; B csoport, n = 256) választottunk be a vizsgálatba
2002 májusa és 2004 márciusa között. A 3 év elteltével regisztrált PFS az A csoportban
szignifikánsan hosszabb volt, mint a B csoportban (74,4% vs. 65,0%; p = 0,029),
és ugyanez mondható el az összegzett PFS-rôl (log-rank p = 0,0227; kockázati arány [HR,
hazard ratio], 0,68; 95% CI, 0,49–0,95), a teljes túléléstôl (OS, overall survival) (log-rank p
= 0,0224; HR, 0,68; 95% CI, 0,49–0,95), valamint a progresszióig eltelt idôrôl is (log-rank
p = 0,0012; HR, 0,54; 95% CI, 0,37–0,79). Az A csoportban gyakrabban fordult elô 3. vagy
4. súlyossági fokú toxicitás, mint a B csoportban (86,5% vs. 46,3%; p < 0,001), beleértve
azt a két halálesetet is, mely az A csoportban következett be, és potenciálisan kapcsolatba
hozható volt a kezeléssel.
Következtetések
A gemcitabin + cisplatin kombinációból álló radiokemoterápia, majd adjuváns gemcitabin/
cisplatin kemoterápia alkalmazása javította a túlélést a szokványos terápiás stratégiához
képest, melynek ára a toxicitás klinikailag még jól kézben tartható fokozódása volt.
Célkitűzés A vizsgálat célja annak meghatározása volt, hogy lokálisan előrehaladott méhnyakrákban 3 év elteltével miként befolyásolja a progressziómentes túlélést (PFS, progression-freesurvival) a jelenlegi standardnak számító kezeléshez képest, ha a folyamatos cisplatin mellé gemcitabint is adnak, illetve adjuváns kemoterápia is történik cisplatin alkalmazásával.
Betegek és módszerek A részvételi kritériumoknak megfelelő, korábban kemoterápiában és sugárkezelésben még nem részesült, IIB–IVA stádiumú betegségben szenvedő, > 70-es Karnofsky-pontszámmal rendelkező betegek egyik csoportja véletlen besorolás alapján hetente 40 mg/m2 cisplatint és 125 mg/m2 gemcitabint kapott 6 héten keresztül, miközben külső sugárforrásból radioterápia (XRT, external-beam radiotherapy) is történt (50,4 Gy 28 frakcióban), majd brachyterápiára (BCT) került sor 30–35 Gy dózisban, 96 órán keresztül. Ezt követően két, 21 napos ciklusban adjuváns cisplatin (50 mg/m2 az 1. napon) és gemcitabin (1000mg/m2 az 1. és 8. napon) adásában részesültek (A csoport). A B csoport tagjai esetében a kezelés cisplatin és egyidejű XRT, majd BCT alkalmazását jelentette, az A csoportéval megegyező adagokban.
Eredmények Ötszáztizenöt beteget (A csoport, n = 259; B csoport, n = 256) választottunk be a vizsgálatba 2002 májusa és 2004 márciusa között. A 3 év elteltével regisztrált PFS az A csoportban szignifikánsan hosszabb volt, mint a B csoportban (74,4% vs. 65,0%; p = 0,029), és ugyanez mondható el az összegzett PFS-ről (log-rank p = 0,0227; kockázati arány [HR,hazard ratio], 0,68; 95% CI, 0,49–0,95), a teljes túléléstől (OS, overall survival) (log-rank p= 0,0224; HR, 0,68; 95% CI, 0,49–0,95), valamint a progresszióig eltelt időről is (log-rankp = 0,0012; HR, 0,54; 95% CI, 0,37–0,79). Az A csoportban gyakrabban fordult elő 3. vagy 4. súlyossági fokú toxicitás, mint a B csoportban (86,5% vs. 46,3%; p < 0,001), beleértve azt a két halálesetet is, mely az A csoportban következett be, és potenciálisan kapcsolatba hozható volt a kezeléssel.
Következtetések A gemcitabin + cisplatin kombinációból álló radiokemoterápia, majd adjuváns gemcitabin/cisplatin kemoterápia alkalmazása javította a túlélést a szokványos terápiás stratégiához képest, melynek ára a toxicitás klinikailag még jól kézben tartható fokozódása volt.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 4. szám
OTSZ Online
2011-03-01
Körképünkben a Házi Gyermekorvosok Egyesületénekvezetőit, és a Heim Pál Kórház főigazgatóját kértük, kommentálják Velkey György, lapunk előző számában a gyermekellátás színvonalának, minőségének javítása érdekében tett javaslatait.
Az alapellátásban a tüdő szoliter kerekárnyéka gyakori probléma, mivel körülbelül minden ötszázadik mellkasfelvételen megfigyelhetünk ilyen elváltozást. A kezelés a bizonytalan jellegű árnyékok helyes megítélésétől függ, melynek alapján elvégezhető a korai stádiumú malignus gócok kuratív reszekciója, s elkerülhető a jóindulatú léziók műtéti kezelésével járó morbiditás és mortalitás. A szerzők újabb képalkotó és diagnosztikai eljárásokat is magába foglaló algoritmus bevezetését javasolják a szoliter tüdőelváltozások megítélésének és kezelésének megkönnyítésére.
Atüdő szoliter kerekárnyékai radiológiailag olyan, legfeljebb 3 cm átmérőjű intrapulmonális elváltozások, amelyeket nem kísér nyirokcsomó-megnagyobbodás vagy atelectasia. A 3 cm-nél nagyobb elváltozások nagyobb valószínűséggel rosszindulatúak, mint a kisebb léziók. Mivel a szoliter góc hátterében kuratív reszekcióra alkalmas, lokalizált rosszindulatú daganat állhat, a jelenlegi álláspont szerint mindaddig malignusnak kell tekinteni az ilyen elváltozást, amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik.
A szoliter gócok rosszindulatú okai közé tartoznak a primer bronchus carcinoma, a bronchoalveolaris carcinoma, a carcinoid tumorok és a metastasisok (1. táblázat). Ugyanakkor az utóbbi 40 évben több vizsgálatban kimutatták, hogy az eltávolított gócok 40–80%-a jóindulatú. A jóindulatú betegségek közül gyakran jelentkeznek szoliter kerekárnyék képében a hamartomák és a fertőző granulomák, de sok más betegség is okozhat hasonló röntgenárnyékot.
A nyilvánvalóan jó- vagy rosszindulatú nodulusok kezelése egyértelmű. A problémát a bizonytalan jellegű gócok megítélése és terápiája okozza. A cél a nehezen értékelhető gócok helyes diagnózisa, melynek alapján elvégezhető a korai stádiumú malignus léziók kuratív reszekciója, miközben a jóindulatú elváltozások műtéti kezelésével járó morbiditás és mortalitás elkerülhető. Törekednünk kell arra, hogy a góc észlelésétől számított 1 hónapon belül eldőljön: műtéttel eltávolítjuk-e az elváltozást, vagy inkább megfigyeljük.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.