Taiwani orvosok most közzétett epidemiológiai vizsgálata szerint az ACE-gátlókat szedők csoportjában jóval kisebb gyakorisággal alakult ki az igen súlyos és korai halálhoz vezető amyotrophiás lateral sclerosis.
A modern nyugati életmód körülményei között nincs különösebben nagy szükség a gyomorsavra a táplálékok megemésztéséhez. Ugyanakkor a gyomorsav mint barrier kiesése növeli a gasztrointesztinális és egyes légúti fertőzések kialakulásának kockázatát. Ezzel szemben áll a savtermeléshez kapcsolódó betegségek kockázatának csökkenése. Tekintettel a protonpumpagátlók gyakori alkalmazására, időszerû lenne a csökkent gyomorsavtermelés nettó kockázatnövelő vagy kockázatcsökkentő hatásának meghatározása.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás VII. évf.4. szám
OTSZ Online
2003-07-01
Endoszkópiával kapcsolatos fertőzések
A nem megfelelően előkészített endoszkópos eszközökkel mikroorganizmusok terjedhetnek betegről betegre, továbbá a betegről a vizsgáló személyekre. A bakteriális fertőzések átvihetők endoszkópia során, így például leggyakrabban Salmonella- vagy Pseudomonas-fertőzés. Vírusbetegségek, mint a hepatitis B és C szintén terjedhetnek endoszkópia során. Az immundeficienciában vagy súlyos neutropeniában szenvedő, az immunszuppresszív kezelésben vagy kemoterápiában részesülő, illetve a műbillentyűvel élő betegek fokozott fertőződési kockázatnak vannak kitéve. Az endoszkópos retrográd kolangiográfia és minden terápiás endoszkópos eljárás növeli a fertőződés veszélyét. A tünetmentes fertőzésben (hepatitis, HIV, tuberculosis, Helicobacter pylori) szenvedő betegek nincsenek tudatában fertőzöttségüknek, ezért minden beteget potenciálisan fertőzőnek kell tekinteni. Újabb ismeretek alapján prionok okozta betegségek, például a Creutzfeldt–Jakob-betegség szintén kockázatot jelent, és bizonyított, hogy emberről emberre is átvihető. A prionokat igen nehéz kimutatni és eradikálni. Jelenleg kidolgozás alatt állnak azok a kémiai és hőkezelésen alapuló módszerek, amelyek segítségével lehetővé válik a prionok okozta kórképek átvitelének kivédése.
Az endoszkópiát végző személyzet veszélyeztetettsége
A különböző kórokozók a betegről az endoszkópiát végző személyzetre átvihetők. Ezért szükséges az endoszkópos készülékről és tartozékaikról eredő fertőződéssel szembeni védelem biztosítása. Gumikesztyű, védőmaszk és védőszemüveg segítségével megelőzhető a vizsgáló személyzet vérrel és testnedvekkel történő kontaminációja. A mérgezések és az allergiás reakciók elkerülése végett szükséges, hogy a személyzet a fertőtlenítéshez használt vegyszerektől is védve legyen. A tisztítás és dezinfekció optimálisan külön szellőzési rendszerrel rendelkező külön helyiségben történik, a fertőtlenítőszereket zárt helyen kell tárolni. Tanácsos az endoszkópiát végző személyzet hepatitis B vírus elleni oltása.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.