Az EMA jóváhagyta a kemoterápiával kezelt felnőttek neutropéniájának kezelésére a Ryzneutát, a más gyógyszerrel stabilizált szkizofrénia kezelésére pedig a Niapelfet.
A krónikus nem allergiás rhinitis patofiziológiája máig nem tisztázott. Elkülönítését segítheti, hogy kialakulásában nem azonosítható jól körülírható kiváltó tényező. Nyolc, részben átfedő altípusát különböztetjük meg. A kezelés módját a tünetek szabják meg, megegyezően az allergiás rhinitis terápiájával. A betegnek kerülnie kell az ismert triggerhatásokat. Elsőként választandó szerek az intranasalis kortikoszteroidok, az intranasalis antihisztaminok és az intranasalis ipratropium. Dekongesztáns és első generációs antihisztamin együttes adása mérlegelendő akkor, ha a monoterápia nem enyhíti kellő mértékben a tüneteket.
A gyógynövények ugyanúgy lehetnek többé vagy kevésbé hatásosak, mint a konvencionális medicina gyógyszerei, de ugyanúgy lehetnek mellékhatásaik is. A gyógynövények hepatotoxicitásával kapcsolatos esetközlések száma viszonylag kicsi, ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy az ilyen mellékhatásaik bizonyosan ritkák, hiszen sokan az orvosuk tudta nélkül szedik e szereket. Az irodalmi adatok szerint a nálunk is elterjedt gyógynövények közül különösen a csombormenta, a gamandor, a maté, a vérehulló fecskefű és a fekete nadálytő készítményeinek használatakor jelenthet a hepatotoxicitás komoly veszélyt.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Ránézek és megmondom
2012-04-13
Egy 31 éves afroamerikai férfi azért kereste fel a rendelőt, mert mintegy 4 hónappal korábban, még aktív dohányos korában kezdődött köhögése nem múlt el. Bár a dohányzást abbahagyta, a köhögés súlyosabbá vált. A köhögés produktív jellegű volt, a beteg kis mennyiségű, sárga színű köpetet köhögött fel; a panasz azithromicin adására nem enyhült. A beteg nem volt lázas, nem fogyott, nem volt légszomja, és kimerültnek sem érezte magát. Bár tűzoltóként dolgozott, a munkahelyén nem volt kitéve pornak vagy vegyszereknek. Anamnézisében allergiás rinitisz szerepelt, emiatt fexofenadin/pszeudoefedrin kombinációt (Allegra-D) kapott. Családjában tüdőrák és asztma is előfordult.
A tremor a leggyakoribb mozgászavar a klinikai gyakorlatban. Nyugalmi és akciós (poszturális, izometrikus, kinetikus) tremort különböztethetünk meg. Az esszenciális tremor a remegés leggyakoribb patológiás formája.
Az allergiás rhinitis („szénanátha”) hatással van az életminőségre, a munkaképességre és más betegségek (pl. asztma) előfordulására. A kezelési terv életkor- és tünetfüggő. Az intranazális szteroidok a leghatásosabb gyógyszerek.
Kérdés:
Miért nem ajánlják a vény nélkül kapható köhögéscsillapító és náthaellenes készítmények adását csecsemők számára?
Válasz:
A köhögés csillapítására és a megfázás kezelésére alkalmas vény nélkül kapható gyógyszereket sok szülő és egészségügyi szakember biztonságosnak tartja, noha számos készítmény komoly mellékhatások veszélyét rejti magában. Az ilyen gyógyszerek nagy része vérbőséget csökkentő, hisztaminellenes vagy köhögéscsillapító összetevőket tartalmaz, egyenként vagy valamilyen kombinációban. A dekongesztívumok (pl. pszeudoefedrin-hidroklorid, efedrin) a központi idegrendszer túlzott izgalma révén remegést, izgatottságot, verejtékezést, hányást és tachycardiát idézhetnek elő gyermekkorban. Az antihisztaminok (pl. difenhidramin-hidroklorid, klórfeniramin-maleát, brómfeniramin-maleát) szedatív hatást fejtenek ki, amit a szülő tévesen a tünetek enyhülésének vélhet. E gyógyszercsoport a túlstimulálás veszélyét is magában rejti, mely elsősorban a kisgyermekeket veszélyezteti. A köhögéscsillapítók (pl. dextrometorfán-hidrobromid) adása felfokozott izgalmi állapottal és az izomtónus fokozódásával járhat.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.