Az endometriumkarcinóma a leggyakoribb nőgyógyászati daganat. Elsődlegesen 60 éves kor körül a legmagasabb az előfordulási gyakorisága. Az esetek többsége korai stádiumban kerül felismerésre, ezért jó prognózisú betegségről beszélhetünk. A betegek többsége obezitásban szenved, ami az elsődleges sebészeti kezelést megnehezíti. A nemzetközi protokollok által is javasolt minimálinvazív eljárás az elsőként választandó megfelelő sebészi kezelés, amely a betegek számára jelentősen csökkenti a szövődmények előfordulását. A robottechnika különösen fontos szerepet tölt be a gyakran kóros kövérséggel szenvedő betegek ellátásában. A cikkben összefoglaljuk az endometriumkarcinómával kapcsolatos ismereteket és a Semmelweis Egyetemen csaknem 2 éve megkezdett da Vinci robotasszisztált műtétekkel kapcsolatos tapasztalatainkat.
Az Orvostovábbképző Szemle mindig igyekszik az aktualitásokat követni, és ennek keretében egy-egy szakterületről rendszeresen tematikus összefoglalókat közreadni. Az onkológia területén a multicentrikus klinikai kutatások eredményeként számos korábban eredményesen alkalmazott „standard of care” terápia váltását követhetjük. A komplex onkológiai kezelések során stádiumoktól és szövettantól függően kombinációkban is alkalmazhatjuk a terápiás modalitásokat. Világszerte nagy probléma az egészségügy finanszírozása, a hospitalizációs idők csökkentése. Éppen ezért újítottak a sebészi beavatkozásoknál a minimál invaziv technikák és a robottechnikák irányába. A szisztémás gyógyszeres kezeléseknél a premedikációk és a szupportációk előírásszerű alkalmazásával megvalósíthatók az ambuláns kezelések. A hormonérzékeny daganatok (emlő, prosztata) esetében egyre inkább eltolódik a kemoterápiák alkalmazásának ideje, megnövelve az össztúlélést, javítva az életminőséget. Az alkalmazott gyógyszerek hatásmechanizmusának és a daganatok molekuláris patológia eredményeinek birtokában egyre inkább meghatározhatók a szinergista, antagonista és additív hatások. Az onkológia minden társtudománnyal érintkezik, így a terápiás lehetőségek változása maga után vonja a mellékhatások ellátásának sokszínűséget is.
Intervenciós radiológiai eljárásokat az onkológiai kezelések minden szakaszában használunk. A képalkotással irányított mintavételeken kívül számos, képalkotással irányított intervenciós terápia is rendelkezésre áll. Ebben a cikkben a legfontosabb, már elterjedt módszerekről, különösen a transzartériás embolizációkról és a perkután ablációkról, valamint néhány új terápiás lehetőségről, például a nagy intenzitású fókuszált ultrahangról lesz szó.
A minimálisan invazív technika, azaz a laparoszkópia a technológiai fejlesztések és a műtéttechnikai tapasztalat növekedésével mára a bélsebészet szinte minden területén az elsődlegesen választandó műtéti megoldássá nőtte ki magát. Összefoglaljuk az idáig vezető főbb mérföldköveket, valamint a minőségi bélsebészet jelen és jövőbeli kihívásait.
A COVID-19 okozta világjárvány során új kihívásokkal szembesült az egészségügy, melyek között kiemelt szerepet foglal el az onkológiai betegségek diagnosztikája és a rákbetegek ellátása, mely jelentősen befolyásolhatja a kimeneteleket. A szerzők azt vizsgálták, hogy a colorectalis rák diagnosztikáját és terápiáját miként befolyásolta a pandémia miatti ellátás csökkenése.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-04-22
PRO
Érvek a hálóműtét mellett Vincent Lucente, MD, MBA és Carlos Roberts, MD A kismedencei rekonstrukciós műtétek specialistájaként több mint 25 éves gyakorlattal rendelkezem (Dr. Lucente). A transvaginalis szalagműtéttel (TVT, transvaginal tape) 1998 óta felhalmozódott tapasztalatok birtokában kellő magabiztosságot szereztem a trokárrendszer segítségével hüvelyi úton végzett hálóműtétek terén.1,2 A kismedencei szervek prolapsusának (POP, pelvic organ prolapse) kidolgozott transvaginalis háló (TVM, transvaginal mesh) kiterjesztette a TVT alapelveit. A POP megoldásában alkalmazott TVM vonzó sebészeti alternatíva lehet, mellyel elkerülhetők a hagyományos laparoszkópiában rejlő technikai nehézségek, illetve a robottechnikával történő abdominalis sacralis colpopexia (ASC) jelentős költségei.
A koszorúér-szűkületet áthidaló bypass műtét a szíven végzett leggyakoribb sebészeti beavatkozás. Kanadában jelenleg 17 sebészeti központban van robottal felszerelt műtő, és a legújabb beszámoló szerint az operációk így biztonságosabbak, eredményesebbek, még a műtéti vérszükséglet is csökkent.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVI. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2014-10-02
PRO
Eljött a robottechnika korszaka
A hysterectomia a második leggyakoribb sebészeti beavatkozás, ami azt jelenti, hogy élete folyamán valamikor minden kilencedik nő átesik a műtéten. Mielőtt az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA, Food and Drug Administration) a nőgyógyászat területén is engedélyezte a robottechnika alkalmazását, az Egyesült Államokban tartósan stagnált a laparoszkópos hysterectomiák aránya.1
Onkológiai Mozaik Onkológiai Mozaik 6. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Onkológiai Mozaik
2014-09-01
Vesesejtes carcinomában (RCC) hagyományosan a terápia fő célkitűzése a daganat eltávolítása, ezért az elmúlt években jelentős hangsúly helyeződött a teljes veseeltávolításra. Ugyanakkor a teljes veseeltávolítást követően jelentős morbiditást és mortalitást okoznak a krónikus veseelégtelenségből és kardiovaszkuláris eltérésekből adódó szövődmények. Ezzel magyarázható, hogy az Amerikai Urológiai Társaság legújabb irányelveiben és terápiás javaslataiban a teljes veseeltávolítással szemben már a nefronmegtartó sebészi megoldások alkalmazását támogatja a vesefunkció hosszú távú megőrzése, ugyanakkor a hatékony daganatkontroll megtartásának célkitűzésével.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVI. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2014-03-07
Az Egyesült Államokban évente több mint 600 000 esetben végeznek hysterectomiát. Bár a legfrissebb adatok a minimálisan invazív hysterectomia arányának növekedéséről tanúskodnak, a méheltávolítások többsége hasi úton történik.1−3 Annak ellenére is ez a helyzet, hogy a hüvelyi és laparoszkópos hysterectomia bizonyítottan kisebb fertőzéses morbiditással, rövidebb kórházi tartózkodással és gyorsabb felépüléssel jár, mint a hasi hysterectomia.4−13 A hüvelyi méheltávolítás a költséghatékonyság szempontjából is a méheltávolítás legjobb módja.14 Mindezek alapján a hüvelyi és laparoszkópos hysterectomia javasolható a hasi méheltávolítással szemben, amennyiben a feltételek adottak.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.