Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 13
#1
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2022-04-21

A napokban a Nature Medicine-ben megjelent tanulmányban közölték az első „humán challenge” vizsgálat eredményét, melynek során egy koronavírust tartalmazó folyadékcseppel fertőztek meg fiatal, egészséges önkénteseket.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Ránézek és megmondom
2018-03-30

A haditengerészet 20 éves alkalmazott­ja a bal felkarján megjelent bőrkiütés miatt fordult orvoshoz. Arról számolt be, hogy kilenc nappal korábban kissé leégett a napon. A napégés után három nappal, tengerentúli bevetés előtt rutinszerű vé­dőoltást kapott lépfene, hepatitisz A és B, japán enkefalitisz vírus, tífusz és himlő ellen. A felkaron, a deltaizom feletti terület bőrén először kicsiny, enyhén kipirosodott, kiemel­kedő bőrkiütést észlelt 2 nappal azelőtt, hogy felkereste orvosát. Az elváltozás mé­rete 24 óra alatt többszörösére nőtt. A beteg az érintett területen diszkomfortérzést is ta­pasztalt. Láza nem volt, és korábban még soha nem észlelt hasonlót.

#3
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2017-09-12

A tífuszbaktérium sejtekbe jutását gátolni lehet ezetimibbel, így a fogékony szervezetek ellenállóképessége növelhető.

#4
Orvostovábbképző Szemle XXIV. évf. 7-8. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2017-07-17

Az utazókra leselkedő egészségügyi veszélyek számtalan egyéni és általá­nos tényezőtől függenek, de alapvetően az utazás jellege, a kint tartózkodás hossza és az utazó általános egészségi állapota határozzák meg a rizikót. Általánosságban 6–8 héttel az utazás megkezdése előtt érdemes oltási tanácsadót vagy trópusi betegségekkel foglalkozó szakembert felkeresni a megfelelő oltások beadatása és a gyógyszeres kemoprofilaxis megbeszé­lése érdekében. A trópusi utazás előtti tanácsadás kiterjed a biztonságos étel- és italfogyasztásra, a balesetek és a napégés megakadályozására, a rovarcsípések elleni intézkedésekre.

#5
Orvostovábbképző Szemle XXIII. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2016-12-19

A hazájukból kivándoroltak száma ma világszerte mintegy 60 millió. A me­nekültek, menedékkérők, rendezetlen státuszú külföldi állampolgárok or­vosi ellátása több európai országban, köztük Németországban nagy kihívás az egészségügy számára. E téren számos szinten korlátokba ütközünk. Az itt bemutatott eseteken keresztül megismerhetjük az ellátást akadályozó, nehezítő tényezőket, és szó esik a megoldás lehetőségeiről is.

#6
Orvostovábbképző Szemle XXIII. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2016-12-14

A fertőzések elleni küzdelemben a vé­dőoltásoknak egyre jelentősebb szerepük van. A feketehimlő eradikációja sikertörténet, és ennek jelentőségét nap­jainkra már senki sem vitatja. Az Egész­ségügyi Világszervezet a járványos gyer­mekbénulás eradikációján túl a B vírus okozta hepatitisz eradikációját is célul tűzte ki. A fertőző betegségek azonban nem tűnnek el. Az elmúlt években az Ebo­la-vírus és a Zika-vírus okozta járványok kapták a legtöbb figyelmet, és máris meg­fogalmazódott az igény a védőoltásokkal történő megelőzésre.

#7
Orvostovábbképző Szemle XXIII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2016-02-28

A fehérvérsejtszám-emelkedés mértékének megállapításához alapvető az életkortól és a várandósságtól függő referenciatartományok használata. Az eozinofil fehérvérsejtek felszaporodása parazitás fertőzésre vagy al­lergiára utal, a limfocitózis gyermekkori virális megbetegedés jele lehet. A leukocitózis különösen a bakteriális fertőzések tünete. Stresszhatásokra akut leukocitózis alakulhat ki. A leukocitózis hátterében állhat pl. gyógyszermellékhatás, léphiány, dohányzás, elhízás, krónikus gyulladá­sos állapot. Rosszindulatú vérképzőszervi betegség jele lehet a láz, fogyás, fáradékonyság, zúzódások. Ha felmerül a malignitás, a beteget hematoló­gus-onkológus szakorvoshoz kell utalni.

#8
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Visszapillantás
2015-09-08

Paul Ehrlich 1854. március 14-én szüle­tett az akkor még Németországhoz, napjainkban Lengyelországhoz tartozó fel­ső-sziléziai Strehlenben. Szülei mindkét ágon olyan családból származtak, amelynek ko­moly köze volt a tudományhoz. Az ifjú Paul Ehrlichre a legnagyobb hatást unokabátyja, a vegyész Carl Weigert tette, aki újszerű szí­nezési technikákat dolgozott ki mikroszkópos elemzésekhez.

#9
OTSZ Online >> PR cikkek
2015-04-07

Az MMWR-ben egy dél-amerikai utazás előtt csecsemőmirigy betegségben szenvedő hölgy esetét ismertették, akiben a sárgaláz elleni oltás szövődményeként letális viszcerotrop megbetegedés alakult ki. 

#10
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2013-07-11

A Kansas Egyetem kutatói egy protein szerepét fedezték fel olyan baktériumokban, melyek például a tífuszt, meningitist vagy a dizentériát okozzák. A mostani eredmények új, a mostaninál jobb antibiotikumokhoz vezethetik el a gyógyszerfejlesztőket.

 

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.