Satri-cel előrehaladott gyomorrák kezelésében
A satri-cel CAR-T terápia előrehaladott gyomorrákban kétszeresére növelte az egyébként igen rövid progressziómentes túlélést.
- Új vérteszt többféle daganatos betegség korai felismerésére
- Mennyire hasznosak a keringő tumorsejtek a korai diagnózisban?
- Folyadékbiopsziából végzett vizsgálatok jelentősége szolid tumorok esetén
- A hepatocelluláris carcinoma folyadékbiopsziája
- Folyadékbiopszia a rosszindulatú daganatok diagnosztikájában: alkalmazási területek, kilátások és korlátok
A The Lancet folyóiratban június 7-én jelent meg a Peking University Cancer Hospital kutatóinak cikke, amelyben egy multicentrikus randomizált vizsgálat eredményeinek elemzése során megállapításra került, hogy a satri-cel, egy CLDN18.2-t célzó CAR T-sejt terápia közel kétszeresére növeli a progressziómentes túlélést korábban már kezelt gyomor- vagy gastro-oesophagealis junctio rákos betegeknél.
A gyomor- és gastro-oesophagealis junctio rákok továbbra is a világ leghalálosabb kimenetelű, rosszindulatú daganatos betegségei közé tartoznak. A legtöbb előrehaladott betegségben szenvedő beteg nem reagál a meglévő másodvonalbeli terápiákra, és a standard kezelés kudarca után a betegek túlélése igen rövid. Bár a célzott terápiák javították az első vonalbeli lehetőségeket, hatékonyságuk gyakran a folyamatos kemoterápiától függ, ami kumulatív toxicitást okoz és korlátozza az eredmények tartósságát.
A gyomorrákos daganatok körülbelül 40%-ában expresszálódó claudin-18 izoforma 2 (CLDN18.2) érdekes célpontként tűnt fel a kutatók számára. A CLDN18.2 egy olyan fehérjevariáns, amely normális esetben csak a gyomornyálkahártya differenciált hámsejtjeiben expresszálódik. Egészséges állapotban a CLDN18.2 a sejt-sejt kapcsolódásokon belül van elszigetelve, így a szisztémás szerek nem tudnak hozzáférni. Az egészséges gyomorsejtekben biztosított védelemmel ellentétben a CLDN18.2 szerkezeti integritása rákos szövetekben azonban gyakran megbomlik, így a monoklonális antitestek és a CAR T-sejt terápiák számára hozzáférhetővé válik.
A monoklonális antitestekkel vagy kemoterápiás kezelésekkel ellentétben a satri-cel minden beteg saját T-sejtjeiből származó élő, átprogramozott immunsejteket használ a szolid tumorok közvetlen megtámadására. Ezeket a sejteket a betegtől veszik, ex vivo genetikailag módosítják, hogy képesek legyenek megcélozni a CLDN18.2-t, számukat megnövelik, majd limfocita-depléciós kemoterápia után visszaadják a betegnek.
A mostani vizsgálatban a kutatók egy randomizált, fázis II. klinikai vizsgálat eredményeit közölték, amelyben összesen 156 előrehaladott, HER2-negatív, CLDN18.2-pozitív gyomor- vagy gastro-oesophagealis junctio rákos beteget kezeltek 24 kínai kórházban. Mindannyian korábban legalább két szisztémás terápián estek át, sajnos sikertelenül. A résztvevőket 2:1 arányban randomizálták, hogy vagy legfeljebb három satri-cel infúziót kapjanak, vagy az orvosuk által kiválasztott öt standard gyógyszer egyikét.
A satri-cel csoportban a progressziómentes túlélés (PFS; progression-free survival) mediánja 3,25 hónap volt, míg a kontrollcsoportban 1,77 hónap. A teljes túlélés (OS; overall survival) is hosszabb volt a satri-cel csoportban: 7,92 hónap szemben az 5,49 hónappal. A satri-cel-t kapók körében az objektív válaszarány 22% volt, a betegségkontroll aránya pedig elérte a 63%-ot. Figyelemre méltó, hogy a satri-cel minden fontos alcsoportban, beleértve a peritoneális áttétekkel rendelkező betegeket is, előnyösnek bizonyult.
A nemkívánatos események gyakoriak voltak és többnyire hematológiai jellegűek, ráadásul Grade 3 vagy súlyosabb mellékhatások a satri-cel-t kapó betegek 99%-ánál fordultak elő, 95%-uknál pedig citokin-felszabadulási szindróma jelentkezett. A betegeknél leggyakrabban a limfocitaszám csökkenése (98%), citokin-felszabadulási szindróma (95%) és a fehérvérsejtszám csökkenése (77%) fordult elő. Mindkét csoportban egy-egy haláleset volt a kezeléssel kapcsolatos toxicitásnak tulajdonítható.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a satri-cel életképes harmadik vonalbeli kezelés lehet előrehaladott CLDN18.2-pozitív gyomor- vagy gastro-oesophagealis rák esetében, egyben áttörést jelent a CAR T-sejtterápiák indikációinak kiterjesztésében, mivel itt az eddigiektől eltérően nem hematológiai malignitások kezelésében kerül alkalmazásra.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Satri-cel study marks first randomized CAR T-cell success in solid tumors
Irodalmi hivatkozás:
Changsong Qi et al, Claudin-18 isoform 2-specific CAR T-cell therapy (satri-cel) versus treatment of physician's choice for previously treated advanced gastric or gastro-oesophageal junction cancer (CT041-ST-01): a randomised, open-label, phase 2 trial, The Lancet (2025). DOI: 10.1016/S0140-6736(25)00860-8