hirdetés

Demenciatípusok patomechanizmusa

Az Alzheimer-kór és a frontotemporális demencia közös patomechanizmusát tárták fel, és a jó hír, hogy ez a folyamat kezelhetőnek tűnik.

hirdetés

A Cell Reports folyóiratban május 20-án jelent meg a Francis Crick Institute and a UCL kutatóinak tanulmánya, amelyben azt mutatták ki, hogy az Alzheimer-kór és a frontotemporális demencia (FTD) modelljeiben az mRNS transzkriptumok rossz helyeken találhatók az idegsejtekben. Az mRNS transzkriptumok olyan üzeneteket hordoznak, amelyek elsősorban a sejtek energiaellátásáért felelős mitokondriumok működését befolyásolják, és egy jelenleg klinikai vizsgálatban szereplő gyógyszer segítségével helyreállíthatók.

A mostani vizsgálat során a kutatók bőrsejteket vettek olyan örökletes Alzheimer-kórban vagy FTD-ben szenvedő emberektől, akiknek APP- vagy PSEN1-génjeiben (Alzheimer-kór) és VCP-génjeiben (FTD) mutációk voltak. Ezeket a sejteket aztán visszaalakították őssejtállapotba, majd agykéreg neuronokká differenciálták őket, és összehasonlították egészséges donorok őssejtjeiből differenciált agykérgi neuronokkal.

A kutatók ezután megfigyelték a sejtmagban és a citoplazmában található összes mRNS transzkriptum elhelyezkedését. A kontroll neuronokban a transzkriptumok helyei megegyeztek egy több mint 4000 mRNS-ből álló adatsorral, amelyekről ismert, hogy általában a sejtmagban vagy a citoplazmában találhatók, vagyis a megfelelő lokációkban helyezkedtek el. Nem így volt ez azonban a neurodegeneratív mutációkkal rendelkező neuronokban: a mutáció típusától függően 82-140 mRNS transzkriptum egyértelműen rossz helyre került. A kutatók 10 olyan mRNS terméket azonosítottak, amely az Alzheimer-kórban és az FTD-ben egyaránt gyakran volt rossz helyen – egy a citoplazma helyett a sejtmagba, kilenc pedig a sejtmag helyett a citoplazmába került, és mindegyikről kiderült, hogy a mitokondriumok működésével kapcsolatos gének üzeneteit hordozza.

A kutatók ezután 40 FTD-ben szenvedő és 49 egészséges donor post mortem szöveteit vizsgálták meg: a rossz helyen lévő mRNS-ek közül 4 szignifikáns asszociációt mutatott a betegség rosszabb kimenetelével, és egyértelműen az FTD biomarkere volt.

A kutatók az RNS-eket követően a mitokondriumokban található DNS-ben bekövetkezett változásokat vizsgálták, azaz a mitokondriális DNS-t (miDNS) nézték meg tüzetesebben. Rögtön feltűnt, hogy jelentős mennyiségű miDNS látható a mitokondriumokon kívül, ami azt jelenti, hogy mind az mRNS-ek, mind a DNS szivárog a mitokondriumokból.

Azt is megfigyelték, hogy a beteg neuronok összességében kevesebb mitokondriummal rendelkeztek, ezek mérete kisebb volt, és kevesebb energiát termeltek. A citoplazmába kiszivárgott mitokondriális DNS bekapcsolta az agy gyulladásában szerepet játszó útvonalat is, amely a kutatók szerint összefüggésbe hozható bizonyos neurodegeneratív tünetekkel.

Végül a kutatócsoport in vitro egy ML240 nevű hatóanyaggal kezelte a beteg sejteket, amely gátolja a VCP fehérje (Valosin-containing Protein, p97) egy bizonyos funkcióját. A gyógyszeres kezelés hatására a rossz helyen lévő mRNS-ek a megfelelő helyre kerültek vissza, és ennek hatása a mitokondriumokban is megfigyelhető volt: csökkent a mitokondriális DNS szivárgása, mérséklődtek a gyulladásos folyamatok, és a mitokondriumok aktivitása a normális szintre állt vissza.

Christy Hung, a cikk egyik szerzője így nyilatkozott: “A demencia és a motoros neuron betegségek típusainál egy közös jelenséget azonosítottunk: a DNS-ből származó utasításokat hordozó üzenetek a normálistól eltérő helyekre kerülnek, ami befolyásolja a sejtek működését. A mitokondriumokra gyakorolt hatások, például a mitokondriális DNS szivárgása, amely gyulladást vált ki, akár a neurodegeneratív folyamatok univerzális mechanizmusa is lehet.”

Rickie Patani, a tanulmány társszerzője szerint „Sürgető és kielégítetlen az igény az Alzheimer-kór és az FTD alapjául szolgáló molekuláris mechanizmusok pontos feltárására. Eredményeink arra utalnak, hogy az mRNS és a mitokondriális DNS-hez hasonló genetikai építőelemek nem megfelelő elhelyezkedése egy olyan közös patomechanizmus lehet, amely kezelhető. A következő lépés annak tesztelése lesz, hogy a VCP-gátlók működnek-e az állati modellszervezetekben is, és hogy vajon a genetikai építőelemek hibás elhelyezkedése előfordul-e a betegség sporadikus formáiban is.”

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Dementia cells' misplaced genetic messages may be re-established by drug currently in clinical trials

Mislocalization of nucleic acids is a convergent and targetable mechanism in Alzheimer's disease and frontotemporal dementia

 

Irodalmi hivatkozás:

Christy Hung et al, Mislocalization of nucleic acids is a convergent and targetable mechanism in Alzheimer's disease and frontotemporal dementia, Cell Reports (2025). DOI: 10.1016/j.celrep.2025.115867

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.