Az autoimmun pajzsmirigygyulladás a fertilis korú nők leggyakoribb endokrin megbetegedése, jelenlétét a laboratóriumi diagnosztikában alapvetően az A-TPO-pozitivitás jelzi. Mind az autoimmun tireoiditisz, mind a következményes hipotireózis több lehetséges mechanizmus útján csökkentheti a fertilitást és növelheti a vetélések számát. A levotiroxinkezelés számos esetben javítja a meddőségi kezelés hatékonyságát és növeli az élveszülések számát.
A policisztás ovarium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb, nőket érintő endokrinológiai, metabolikus kórkép a reprodukciós korban. Sokáig a velejáró menstruációs zavarok és meddőség miatt foglalkoztak vele, de az utóbbi évtizedekben, jobban megismerve a kórkép patofiziológiáját, egyre inkább előtérbe kerül a belgyógyászati szövődmények megelőzése/ kezelése.
Korai petefészek-kimerülés esetén az ovariumok 40 éves kor előtt elvesztik működőképességüket. Ez magas morbiditással és mortalitással jár. A tüszőhormon termelésének csökkenése miatt a menopauza szindróma tünetei, elsősorban a hőhullámok gyakrabban és erősebben jelentkeznek, meddőség alakul ki. Károsodik az endoteliális működés, nő az iszkémiás szívbetegség, az iszkémiás stroke, valamint a csontritkulás okozta törési kockázat.
Jelen közleményben a szerző megkísérli összefoglalni az endometriózis felismerésének nehézségeit, a detekciós ráta javításának lehetséges módjait, valamint a kezelés fő irányvonalait. Szintén említésre kerülnek a kezelés potenciális szövődményei és a megelőzés jelenlegi lehetőségei.
Az okostelefonra letölthető menstruációs naptárak segítenek követni a ciklust, kiszámolják, mikor van peteérés, mely napok termékenyek és melyek biztonságosak. Feljegyezhető bennük sok adat, tünet, hangulat, feltüntethetők a szexuális együttlétek, a fogamzásgátlással kapcsolatos információk. Ez nagyon praktikusan hangzik, nem is igényel a forgalmazásuk hatósági engedélyt. A helyzet azonban egy friss közlemény szerint borzasztó.
A policisztás ovarium szindróma (PCOS) a második leggyakoribb, nőket érintő endokrin kórkép. A klasszikus kritériumok mellett megjelenhet diabetes mellitus, obezitás, inzulinrezisztencia. Kései szövődményei közül kiemelendők a kardiovaszkuláris események és a krónikus anovuláció miatt kialakuló meddőség. D-vitamin-hiány számos kórkép hátterében állhat. PCOS-betegek vizsgálata során alacsonyabb D-vitamin-szintek igazolódtak. A D-vitamin-hiányos PCOS-betegek nagy dózisú D-vitamin-pótlása ígéretes terápiás lehetőség.
Apolycystás ovarium szindróma (PCOS) a fertilis korú nők körülbelül 6−10%-át érintő betegség, melynek patogenezise máig sem tisztázott. A PCOS-ben előforduló eltérésekért nem tehető felelőssé önmagában egyetlen etiológiai faktor sem. A közelmúltbeli kutatások jelentős része a csökkent glükóztoleranciával foglalkozott, melynek fennállása a PCOS eseteinek 30-40%-ában igazolódott. Bizonyítékok sora támasztja alá, hogy a csökkent inzulinszenzitivitás fontos szerepet játszik PCOS-ben. Érdekes megfigyelés, hogy az elhízott és sovány PCOS-betegek egyaránt inzulinrezisztenciát mutatnak, függetlenül a zsírtömegtől.
A primer petefészek-elégtelenség miatti meddőség egy új kezelési lehetőségét dolgozták ki japán és amerikai kutatók. A még kísérletes fázisban lévő in vitro aktiválás lényege a szunnyadó tüszők érésre sarkallása.
A természetes családtervezés azt jelenti, hogy bizonyos jelekből vagy megfigyelésekből a pár kikövetkezteti, mely napokon fogamzóképes a nő, és ebben az időszakban többet vannak együtt, vagy éppen kerülik a nemi életet, attól függően, hogy a gyermekáldásra elérkezettnek látják-e az időt.
A középkorú nők havi tüszőérésének megszűnését (menopausa) rendszerint kellemetlen tünetek – hőhullámok, éjszakai verejtékezés, hüvelyi szárazság – kísérik, mivel a petefészek ebben az életszakaszban már csökkent mennyiségben termeli az ösztrogén hormonokat. A változás korán átesett asszonyoknak régebben sok orvos fenntartás nélkül ajánlotta a hormonpótló kezelést (HPK), amely vagy csak ösztrogén, vagy ösztrogén és progeszteron adásából áll. A HPK segítségével enyhíthetők a menopausa idején fellépő panaszok, és megelőzhető a következő években esetleg kialakuló csontritkulás (osteoporosis). A kezelés a vastag- és végbélrák megelőzése szempontjából is kedvező hatású. Egyes szakemberek szerint a HPK az Alzheimer-kór kialakulását is segít megelőzni, erre azonban nincs még elegendő bizonyíték.
A 2002-es év derekáig a legtöbb orvos úgy vélekedett, hogy a HPK a szívbetegség kialakulásának valószínűségét is csökkenti, és csak az Egyesült Államokban közel 13 millió asszonynak írták elő ezt a terápiát. Egy 2002 júliusában közzé tett vizsgálat eredményeiből azonban az derült ki, hogy a HPK nemhogy nem csökkenti, de még növeli is a szívroham és a szélütés fellépésének valószínűségét. A meglepő eredményről a népszerű sajtó is beszámolt, és az érintettek közül sokan ma is bizonytalanok afelől, hogy rájuk vonatkozólag mindez mit jelent.
Mi derült ki a vizsgálatból?
Az említett vizsgálat (név szerint: Women’s Health Initiative) azt mutatta ki, hogy azok a nők, akik ösztrogénből és progeszteronból álló hormonkezelésben részesülnek, valamivel gyakrabban szenvednek el szívrohamot és szélütést, mint hormonpótlásban nem részesülő kortársaik. Ha ez a kezelés 5 évnél tovább tart, akkor a jelek szerint megnő az emlőrák kialakulásának veszélye is. A vizsgálat eredményeiről szóló tudósítások alapján sok asszony abbahagyta a hormonkészítmények szedését, és az orvosok is változtattak a HPK elrendelésével kapcsolatos addigi gyakorlatukon.Folytatni vagy felfüggeszteni?Azoknak az asszonyoknak, akik már HPK alatt állnak, meg kell beszélniük orvosukkal annak lehetséges előnyeit és hátrányait. A kezelés folytatásáról vagy abbahagyásáról annak figyelembevételével kell dönteni, hogy a HPK milyen célt szolgál, milyen készítményekkel történik, és mennyi ideje tart a kezelés, valamint hogy kedvező hatást tapasztalt-e a beteg.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.