Új remény a meddő pároknak
A primer petefészek-elégtelenség miatti meddőség egy új kezelési lehetőségét dolgozták ki japán és amerikai kutatók. A még kísérletes fázisban lévő in vitro aktiválás lényege a szunnyadó tüszők érésre sarkallása.
- A ráktúlélők is lehetnek anyák
- Ízérzés és a nemzőképesség
- Az IVF eredményesebb, ha van elég D-vitamin
- A szülők szerint a tabletta a legelfogadottabb fogamzásgátlás a kamaszok számára
- Az endometriózis költségei és az életminőségre gyakorolt hatása
- Ovulációindukció a mindennapi nőgyógyászati gyakorlatban
- Asszisztált reprodukció és születési rendellenességek
- A nők sem forgathatják vissza az idő kerekét
- A nőiségérzés válsága – a polycystás ovarium szindróma kapcsolata a depresszióval és a szorongással
- A metformin szerepe a meddőség kezelésében polycystás ovarium szindrómában
A Kawasaki-beli St. Marianna Egyetem és a Stanford Egyetem Orvostudományi Karának kutatói a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban számoltak be legújabb kutatási eredményeikről, amelyek alapját a tüszőérést szabályozó molekuláris szignálok felderítésére irányuló korábbi kutatómunkájuk képezi.
A korai menopauza, azaz a 40 éves kor előtti petefészek-leállás jellemzője, hogy bár a menstruáció elmarad, a petefészekben általában még fellelhetők olyan primordiális tüszők, amelyekből megfelelő beavatkozásokkal érett petesejt nyerhető. E tulajdonságot használták ki a kutatók a korai petefészek-elégtelenségben szenvedő 27 nőbetegük (átlagéletkor: 37 év) kezelése során, aminek első lépéseként egy minimálisan invazív sebészeti beavatkozással eltávolították mindkét petefészket. A 27 nő közül 13-nál találtak reziduális tüszőt a petefészkekben, így a további beavatkozásokra e szűkebb betegcsoportban került sor.
Az eltávolított petefészkeket vékony szeletekre vágták, korábban kimutatták ugyanis, hogy a fragmentálás kikapcsolja azt a Hippo néven ismert jelátviteli utat, amely az érésnek induló tüszők számának korlátozásáért felelős. Ezzel egyidejűleg gyógyszeresen egy másik, nevezetesen a PTEN, illetve Akt proteinek közvetítette jelátvitelt is befolyásolták, korábbi kísérleteik igazolták ugyanis, hogy a PTEN fehérje működésének gátlásával és így az Akt közvetítette szignálfolyamatok aktiválásával előidézhető a szunnyadó tüszők érése. Ez a kutatók által in vitro aktiválásnak nevezett kétlépcsős eljárás a kezelt szövetmintákban jelentős mennyiségű primordiális tüsző érési folyamatát indította el.
Következő lépésben minden beteg szervezetébe visszaültettek petefészek-fragmentumokat a petevezető közvetlen szomszédságába, majd hetenkénti vagy kéthetenkénti ultrahang- és hormonszintvizsgálattal követték a tüszőérést. Follikulus-növekedést nyolc betegnél észleltek – esetükben hormonkezeléssel igyekeztek elősegíteni az ovulációt. Érett petét öt nőnél detektáltak, amelyeket leszívva in vitro termékenyítettek meg, és az embriókat négysejtes állapotban lefagyasztották.
Az öt nő közül egynél a beültetett embrió nem hozta meg a várt eredményt, terhesség nem következett be, ketten pedig még előtte állnak az embrió beültetésének. Mindazonáltal, egy asszonynál a beültetett embrió sikeresen megtapadt és növekszik, egy másik nő pedig két embrió beültetését követően kihordta a terhességet és nemrég egészséges fiúgyermeknek adott életet.
Dr. Kazuhiro Kawamura, a közlemény első szerzője, aki a csecsemőt világra segítette, elragadtatással beszél a sikerről, és bízik abban, hogy az általuk kidolgozott új módszerrel a jövőben a korai menopauza által sújtott nőknek is megadathat a vágyott gyermekáldás, jóllehet a rutinszerű gyakorlattá válásig még bizonyára évek telnek el. A kutatók további munkája az invazív petefészek-eltávolítás alternatíváinak keresésére, azaz a Hippo és a PTEN közvetítette jelátviteli utak gyógyszeres befolyásolási lehetőségeinek kutatására irányul. A jövőbeli kutatások kezelendő célcsoportja a korai menopauza egyéb okokra visszavezethető eseteit – így a daganatos betegség és a kemo- vagy sugárterápia okozta petefészek-leállást –, valamint az infertilitással küzdő középkorú nőket is felöleli.