A szülők szerint a tabletta a legelfogadottabb fogamzásgátlás a kamaszok számára
A szülők jobban elfogadják, ha kamasz lányuk fogamzásgátló tablettával védekezik, mint a fogamzásgátlás más módszereit, például az óvszert – számoltak be a UC San Francisco (UCSF) szakemberei.
A szülők számára a bőr alá ültethető fogamzásgátló implantátum és a méhen belüli fogamzásgátló eszköz (spirál, IUD) a legkevésbé elfogadható módszer.
A Journal of Adolescent Health című lap legutóbbi számában közzétett vizsgálatban 261 gyermek-szülő pár részvételével (a gyermekek 12 és 17 év közöttiek voltak) azt is elemezték, milyen tényezők befolyásolják a szülők ezzel kapcsolatos attitűdjeit. Az alábbi faktorokat vették figyelembe: a szülők miként vélekednek arról, hogy a lányuk mekkora eséllyel él szexuális életet; milyenek nevelési attitűdjeik; milyen volt saját szexuális egészségük tizenévesként; illetve milyen ismeretekkel rendelkeznek a szexuális úton átvihető betegségekről. A kutatók eztán megvizsgálták, hogy a fentiek miként befolyásolják hétféle különböző fogamzásgátlási módszer szülők általi elfogadottságát. Az alábbi kérdést tették fel a szülőknek: „Ha tizenéves lánygyermekének orvosa arról tájékoztatná, hogy a gyermek szexuális életet él, elfogadhatónak vagy elfogadhatatlannak tartaná, ha az orvos az alábbi módszereket javasolná a lánynak bizalmasan?”
A kutatók azt találták, hogy a szülők leginkább az orális fogamzásgátló tablettákat fogadják el (59 százalék), melyet az óvszer (51 százalék), az injekciós fogamzásgátlás (46 százalék), a sürgősségi fogamzásgátlás (45 százalék), a transzdermális tapaszok (42 százalék), az implantátumok (32 százalék) és az IUD-k követnek (18 százalék). Azt is megállapították, hogy azon szülők körében, akik tisztában vannak azzal, hogy lánygyermekük nemi életet él, nagyobb azok aránya, akik csak az óvszert és a sürgősségi fogamzásgátlást fogadják el, nem pedig a fogamzásgátló eszközök teljes palettáját. A gyakorló hívő szülők kevésbé tartják elfogadhatónak a sürgősségi fogamzásgátlást, mint a többiek.
„Tekintettel arra, hogy az óvszer az egyetlen eszköz, mely védi a tizenéveseket a nemi úton terjedő betegségekkel és a terhesség szemben is, és a kondom kevésbé invazív, mint a fogamzásgátlás egyéb formái, meglepett bennünket, hogy a szülők körében a fogamzásgátlás e módja nem élvez nagyobb elfogadottságot – mondja dr. Lauren Hartman, a UCSF Gyermekgyógyászati Klinikájának szakorvosa, a vizsgálat vezetője.
Annak ellenére, hogy az amerikai szülész-nőgyógyász kollégium (American College of Obstericians and Gyenacologists) az IUD-t javasolja „első vonalban” tizenévesek számára, a fogamzásgátlás ezen módja továbbra is kevésbé vonzó a szülők szemében.
„Az IUD-nak a vizsgálatban észlelt elfogadottsága nincs összhangban azzal, amit a rendelői gyakorlatban tapasztalunk – emeli ki dr. Hartman. − E fogamzásgátlási módszer biztonságos és csaknem 100 százalékos hatékonyságú a terhesség kivédésében, ezért az ember azt gondolná, hogy kézenfekvő választási lehetőség a szülők számára. Sajnos azonban sok mítosz övezi az IUD-t, például az, hogy fertőzést tart fenn és meddőséget okoz. Ez azonban még az 1970-es évek tapasztalataiból maradt itt, de máig befolyásolja a szülők vélekedését.
A vizsgálatban azt is elemezték, milyen tényezők befolyásolják a kamaszok számára javasolt egyes fogamzásgátlási módszerek szülők általi elfogadottságát. Minden módszer esetében általános érvényű prediktornak bizonyult a kamaszgyermek autonómiájának szülői elfogadása és támogatása. „A klinikusok fontos szerepet játszhatnak a tizenévesek életében a felnőttkorba való átmenet során, melybe beletartozik az is, hogy arra bátorítják őket, hogy nagyobb felelősséggel vegyenek részt a saját egészségükkel kapcsolatos döntések meghozatalában – mondja a vizsgálat vezetője. − Ennek fontos eleme a kamasz és az orvos közötti bizalmas kapcsolat, valamit az, hogy a tizenéves tisztában legyen azzal, hogy szabadon hozzáférhet a számára szükséges szolgáltatásokhoz, de ugyanilyen fontos a szülők szerepe is a gyermek támogatásában.”