Az IVF eredményesebb, ha van elég D-vitamin
A CMAJ Open legfrissebb száma arról számol be, hogy a mesterséges megtermékenyítés (IVF) sikerességi aránya nagyobb azoknál a nőknél, akiknél nem áll fenn D-vitamin-hiány.
A kutatók azt találták, hogy elegendő D-vitamin jelenlétében nagyobb a sikeres klinikai terhesség létrejöttének valószínűsége, mint D-vitamin-hiányos állapotban. A napfény hatására termelődő D-vitamin alapvetően fontos a megfelelő kalciumanyagcseréhez és az egészséges, teherbíró csontozat kialakulásához. A D-vitamin-hiány nem számít ritkaságnak a fejlett országokban sem, különösen a téli hónapokban.
A mostani vizsgálatban összesen 173 nő vett részt a torontói Mount Sinai Hospital betegei közül. A résztvevők több mint felénél (55 százalékánál) állt fenn D-vitamin-hiány. A túlsúlyos nők csoportjában nagyobb volt a D-vitamin-hiány előfordulása, különösen akkor, ha a testtömegindex (BMI) meghaladta a 40-et. A PLoS Medicine című lapban nemrégiben közzétett vizsgálatban azt találták, hogy az elhízás D-vitamin-hiányos állapothoz vezethet. Az egy IVF-ciklusra számított terhességi arány 52,7 százalék volt megfelelő D-vitamin-ellátottság esetén, míg D-vitamin-hiányos állapotban mindössze 34,7 százaléknak adódott. A kutatók akkor véleményezték klinikai terhesség fennállását, ha „az ultrahangvizsgálat során petezsák volt látható”.
Dr. Kimberley Garbedian, a Mount Sinai Hospital szülészeti-nőgyógyászati osztályának munkatársa szerint „a D-vitamin-szint markerének számító 25(OH)D szérumkoncentrációja az IVF segítségével létrehozott terhesség prediktora lehet a meddőségi kezelés alatt álló nők esetében”. Hozzáteszi azt is, hogy a vizsgálat megfelelő D-vitamin-szinttel rendelkező résztvevői körében „szignifikánsan nagyobb volt IVF-et követően a klinikai terhességek aránya, mint azokban az esetekben, amikor a D-vitamin-ellátottság nem volt megfelelő, esetleg hiányállapot állt fenn”.
A fenti megállapításnak jelentős terápiás konzekvenciája van annak fényében, hogy a vizsgálatban részt vevők több mint felének D-vitamin-ellátottsága elmaradt az optimálistól. A munkacsoport azt javasolja, hogy az egészségügyi szolgáltatást nyújtók a meddőségi kezelés során kísérjék figyelemmel a D-vitamin-szintet és szükség esetén biztosítsanak megfelelő vitaminpótlást. Dr. Kimberly Liu, a Mount Sinai Hospital meddőségi központjának meddőségi specialistája így fogalmaz: „Tisztában vagyunk azzal, hogy a kanadai népesség hajlamos a D-vitamin-hiányra, különösen a téli hónapokban. A vizsgálat arra hívja fel a figyelmet, hogy a D-vitamin-pótlás könnyű és költséghatékony módszer a terhességi arányok növelésére a meddőségi kezelések során. Centrumunkban mindig nagy figyelmet fordítunk azokra a módszerekre, melyekkel javítható a meddőségi kezelés sikeressége, és a most közzétett adatok további kutatások alapját teremthetik meg.”
A vizsgálat szerzői azt mondják, hogy ez könnyen és olcsón elérhető D-vitamin-pótlással.
A Neurology című lapban nemrégiben nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint az anyák magas D-vitamin-szintje preventív hatást fejt ki a sclerosis multiplex kialakulásával szemben is.