Betegtájékoztató - Hormonpótló kezelés
A középkorú nők havi tüszőérésének megszűnését (menopausa) rendszerint kellemetlen tünetek – hőhullámok, éjszakai verejtékezés, hüvelyi szárazság – kísérik, mivel a petefészek ebben az életszakaszban már csökkent mennyiségben termeli az ösztrogén hormonokat. A változás korán átesett asszonyoknak régebben sok orvos fenntartás nélkül ajánlotta a hormonpótló kezelést (HPK), amely vagy csak ösztrogén, vagy ösztrogén és progeszteron adásából áll. A HPK segítségével enyhíthetők a menopausa idején fellépő panaszok, és megelőzhető a következő években esetleg kialakuló csontritkulás (osteoporosis). A kezelés a vastag- és végbélrák megelőzése szempontjából is kedvező hatású. Egyes szakemberek szerint a HPK az Alzheimer-kór kialakulását is segít megelőzni, erre azonban nincs még elegendő bizonyíték.
A 2002-es év derekáig a legtöbb orvos úgy vélekedett, hogy a HPK a szívbetegség kialakulásának valószínűségét is csökkenti, és csak az Egyesült Államokban közel 13 millió asszonynak írták elő ezt a terápiát. Egy 2002 júliusában közzé tett vizsgálat eredményeiből azonban az derült ki, hogy a HPK nemhogy nem csökkenti, de még növeli is a szívroham és a szélütés fellépésének valószínűségét. A meglepő eredményről a népszerű sajtó is beszámolt, és az érintettek közül sokan ma is bizonytalanok afelől, hogy rájuk vonatkozólag mindez mit jelent.
Mi derült ki a vizsgálatból?
Az említett vizsgálat (név szerint: Women’s Health Initiative) azt mutatta ki, hogy azok a nők, akik ösztrogénből és progeszteronból álló hormonkezelésben részesülnek, valamivel gyakrabban szenvednek el szívrohamot és szélütést, mint hormonpótlásban nem részesülő kortársaik. Ha ez a kezelés 5 évnél tovább tart, akkor a jelek szerint megnő az emlőrák kialakulásának veszélye is. A vizsgálat eredményeiről szóló tudósítások alapján sok asszony abbahagyta a hormonkészítmények szedését, és az orvosok is változtattak a HPK elrendelésével kapcsolatos addigi gyakorlatukon.Folytatni vagy felfüggeszteni?Azoknak az asszonyoknak, akik már HPK alatt állnak, meg kell beszélniük orvosukkal annak lehetséges előnyeit és hátrányait. A kezelés folytatásáról vagy abbahagyásáról annak figyelembevételével kell dönteni, hogy a HPK milyen célt szolgál, milyen készítményekkel történik, és mennyi ideje tart a kezelés, valamint hogy kedvező hatást tapasztalt-e a beteg.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!