Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 10
#1
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2019-09-20

A háziorvosnak képesnek kell lennie arra, hogy elkülönítse a várandósság alatt gyakran előforduló kórállapotokat, felismerje a szülészeti és a sürgős nem szülészeti problémákra utaló jeleket. A nem szülészeti betegségek jelentős része az alapellátás körében is kivizsgálható és kezelhető. A lépcső­zetes megközelítés – melynek során rutinszerűen keressük az összes okra visszavezethető figyelmeztető jeleket és panaszokat, miközben számításba vesszük a becsült terhességi kort is – jó minőségű ellátást, valamint közös döntéshozatalt tesz lehetővé a családorvos és a várandós között.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXIV. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2017-10-16

Gasztroözofageális reflux betegségben (GERD) az elsőként választandó kezelés protonpumpagátló (PPI) alkalmazása. Ha ez nem eléggé hatásos, vagy ha a beteg nem tolerálja, alternatívaként az alginátok állnak rendel­kezésre. Tartósan fennálló refluxos panaszok és nem gyógyuló refluxos nyelőcsőgyulladás esetén alapos endoszkópos és funkcionális vizsgálatokra van szükség. A GERD nem nyelőcső eredetű tünetei gyakran nem reagál­nak a reflux elleni kezelésre. Az új adatok arra utalnak, hogy bonyolult hiperszenzitív szindrómákról van szó, melyekben a reflux csak egy a lehet­séges kiváltó okok közül.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXI. évf. 7-8. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Betegtájékoztató
2014-08-05

Savas refluxnak nevezzük azt az állapotot, amikor a gyomorsav a gyomorból vissza­kerül a nyelőcsőbe. A beteget többnyire a gyomorszáj táján érzett égő érzés (gyo­morégés) figyelmezteti az állapotra, de egyéb tünetek is előfordulhatnak. Jó hír, hogy a savas reflux az esetek többségében gyógyszeresen jól kezelhető, akár teljes tünetmentesség is elérhető.

#4
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2013-12-16

A savkötő gyógyszereket savas refluxban szenvedő betegeknél a gyomorsav semlegesítésére széles körben használják. Egy friss kutatás szerint azonban az antacidumok 2 évnél hosszabb alkalmazása B12-vitamin-hiányt idézhet elő, ennek minden idegrendszeri következményével.

#5
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2013-11-18

A manifeszt vagy szubklinikus primer hipotireózis a leggyakoribb endokrin betegség. A hipotireózis diagnózisa nem nehéz, de vitatott kérdés, hogy szubklinikus hipotireózisban mikor kell szubsztitúciós kezelést indítani. A hormonpótlásra leggyakrabban használt levotiroxin a szervezetben trijódtironinná aktiválódik. Ha a beteg közérze­te tiroxinszedés mellett nem kielégítő, a trijódtironinnal kiegészített kezelés eredmé­nye összefügghet a 2-es típusú dejodináz polimorfizmusával. A levotiroxinnal kezelt nők tiroxinszükséglete terhesség idején nagyobb. Figyelembe kell venni a levotiroxin felszívódásának a gyomorsavtermeléstől való függését. Differenciált pajzsmirigyrák miatt végzett tireoidektómia után nem mindig szükséges a TSH-szuppresszió.

#6
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2013-11-18

Aki pajzsmirigybetegekkel foglalkozik, az nem unatkozik. Ez a tőlem származó bölcsesség ugyan megkérdőjelezhető, de hozzáteszem még, hogy aki pajzsmirigybetegségekkel foglalkozik, az szereti ezt a tevékenységet, bár a napi (szerencsére nem mindennapi) több tucatnyi beteg ellátása fárasztó.

#7
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2012-06-08

A nem fekélyes eredetű diszpepsziaként diagnosztizált emésztési panaszok évente a felnőttek akár 40%-át is érinthetik. Jellemző tünet az étkezés utáni teltségérzet, a korai jóllakottságérzet, a gyomortáji fájdalom vagy égő érzés.

#8
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2012-06-08

Az idült hasmenés laza széklet ürítése 4 hétnél tovább. Három fő csoportja a vizes, a zsíros és a gyulladásos hasmenés. A felszívódási zavarhoz társuló hasmenés jellemzője a fokozott gázképződés, a zsírszékelés vagy testsúlycsökkenés; a fertőzéses hasmenés klasszikus példája a giardiasis. A cöliákia szintén felszívódási zavar kapcsán lép fel. Gyulladásos hasmenés esetén vér és genny jelenik meg a székletben.

#9
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf.3. szám
OTSZ Online >> Háziorvoslás
2010-03-12

A magnézium a szervezetben a negyedik legnagyobb menynyiségben előforduló ásványi anyag. Becslések szerint az amerikaiak 75%-a az étrenddel nem jut hozzá az ajánlott mennyiségű magnéziumhoz, ezért egyre több a magnéziumpótlás potenciális hatásosságát elemző vizsgálat.

#10
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle VIII. évf.6. szám
OTSZ Online
2003-12-01
FŐ SZEMPONTOK A hisztamin2-receptor antagonistáktól eltérően a protonpumpa-inhibitorok megbízhatóan módosítják a gyomor pH-ját, és az ismételt adagolás során nem alakul ki tachyphylaxia. A PPI hatásmechanizmusa a parietális sejtek membránján elhelyezkedő gyomorsav- vagy más néven protonpumpát (H+–K+-ATPázt) célozza meg. A gyermekkori oesophagitis kezelésében az omeprazol valószínűleg jobb a hisztamin2-receptor antagonistáknál és az összehúzódást elősegítő (prokinetikus) gyógyszereknél is. Az intravénás adagolás lehetősége miatt a pantoprazol nyilvánvalóan vonzó gyógyszer az orális készítmény bevételére képtelen betegek esetében (például intenzív ellátásban) Bevezetés A protonpumpa-inhibitorok (PPI) 1989-es bemutatkozásuk óta a gyomorsav túltengéssel járó felnőttkori gasztrointesztinális megbetegedések terápiájának gerincét alkotják. E gyógyszercsoport számos egyértelmű előnnyel rendelkezik a savkötők vagy a hisztamin2-receptor antagonisták (H2-RA) régebbi gyógyszercsoportjaival szemben. A H2-RA kizárólag a parietális sejt membránján elhelyezkedő hisztamin-receptorokért versengve csökkenti a savtermelést, az egyéb endokrin (gastrin) és neuroendokrin (vagus-stimuláció) útvonalak végpontjában található receptorokra nincs hatással. Következésképpen a H2-RA-k nem blokkolják teljesen a parietális sejtek savtermelését. A H2-RA-któl eltérően a PPI-k megbízhatóan módosítják a gyomor pH-ját, és az ismételt adagolás során nem alakul ki tachyphylaxia. Minden PPI hatásmechanizmusa a gyomorsavtermelést más néven protonpumpát (H+–K+-ATPázt) célozza meg, amely a parietális sejt membránján helyezkedik el. Miután jelentős elsődleges átalakuláson esik át a májban, a gyógyszer előanyaga felhalmozódik a parietális sejt kanalikuláris terében, majd egy savkatalizált reakció során aktív metabolittá alakul. Az aktív gyógyszer ezután irreverzibilis, kovalens kötéssel kötődik a H+–K+-ATPáz cisztein végeihez. Így a PPI-k a gyomor savszekréciójának utolsó lépését, a protontermelést gátolják.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.