Gyermekkori anyagcserezavarok és felnőttkori érelmeszesedés
Mind több a dundi, cukorbaj felé haladó kisgyerek. Finn kutatók vizsgálata azt jelzi, hogy ilyen kóros anyagcsere-eltérések következtében az artériafal már gyermekkorban merevvé válik, ami korai érelmeszesedésre utal.
Az anyagcsere-betegségek már 6–8 éves korban elkezdődnek, és a legújabb vizsgálatok azt mutatják, hogy ennek a felnőttkor folyamán veszélyes folytatásával is számolni kell. Kuopio Egyetemének munkacsoportja 2007-ben elindította a Physical Activity and Nutrition In Children (angol címének betűszavával: PANIC) tanulmányt, melynek két esztendei adatait földolgozva közölték az első eredményeket.
A vizsgálat értékelése során 173 egészséges gyermek anyagcsere-paramétereit dolgozták fel. A teljes, eredeti csoport 512 gyermek, akiknek életkora 6–8 esztendő volt. A tanulmányt a Circulation Journal, a japán kardiológus társaság tudományos folyóirata közölte.
Aapo Veijalainen és munkatársai hangsúlyozzák, hogy a jelentősen megnövekedett abdominális zsírszövet, a magas inzulin-, vércukor- és trigliceridszint, az emelkedett LDL-koleszterin-érték, a jó hatású HDL-koleszterin alacsony vérszintje már az ilyen korú gyermektársadalomban is mind gyakoribb.
Ezek a metabolikus kockázati tényezők a súlytöbblettel élő gyermekek körében a leggyakoribbak, és az eredmények szerint az artériafal merevségéhez vezetnek. Fiúk esetében azt is észlelték, hogy az abdominális elhízással és emelkedett vérnyomással élő gyermekek a kerékpár-ergometria során a maximális fizikai terhelésre csökkent artériás dilatációval reagáltak.
A PANIC tanulmányban igen sok adatot gyűjtöttek össze a gyermekek életmódjával, egészségével és életminőségével kapcsolatban. A tudományos mérések legfontosabb része az ujjak artériáinak pulzuskontúr-elemzése volt, mely az artériafunkció és az érfalmerevség fontos paraméterének bizonyult.
Az artériák merevségének növekedése és a csökkent artériás dilatáció minden mérés szerint az ateroszklerózis megjelenésére utal: az érfalak elmeszesedése felgyorsul, ami a koszorúér-betegség kockázatának fokozódásával jár, nagyobb az esély a szélütésre és a perifériás érbetegség tüneteinek kifejezetté válására.
A PANIC tanulmány eredményeit a kardiológiai szaksajtó tudományosan jelentősnek ítéli, mert azt jelzik, hogy a gyermekkorban megjelenő anyagcserezavarok következtében már igen korán figyelni kell az artériás érrendszer állapotára. Ez azt mutatja, hogy a gyermekkori életvitel alapvetően megszabja az érrendszer későbbi megbetegedési hajlamát.