A herpes zoster (övsömör) klinikai diagnózisa a féloldali dermatomális eloszlásban megjelenő, jellegzetes, fájdalmas, hólyagos kiütések felismerésén alapul. Atípusos esetben a diagnózist laboratóriumi vizsgálatokkal, pl. polimeráz-láncreakcióval (PCR) lehet megerősíteni. Acyclovirrel, famciclovirrel vagy valacyclovirrel csökkenthető a kiütések időtartama. A kiegészítő gyógyszerek – opioidok, triciklikus antidepresszívumok, kortikoszteroidok – enyhítik az akut herpes zoster okozta fájdalmat. Nem tudjuk még, hogy a későbbi neuralgia megelőzhető-e az akut fázis alatti antivirális kezeléssel. Az adott bőrideg ellátási területén kialakuló posztherpetikus neuralgia fél évig vagy tovább is fennállhat a léziók gyógyulása után. A posztherpetikus neuralgia triciklikus antidepresszívummal, gabapentinnel, pregabalinnal, tartós hatású opioiddal vagy tramadollal kezelhető. A védőoltás 60 éves kortól ajánlott a herpes zoster és a posztherpetikus neuralgia megelőzésére.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.