Colorectalis carcinoma és post-polypectomiás utánkövetés az amerikai és európai irányelvek tükrében

A colorectalis carcinoma az esetek döntő többségében endoszkópos vizsgála­tok során felismerhető prekurzor elváltozások, adenomák malignus transzfor­mációjával fejlődik ki. A folyamat időigényes volta, az érzékeny diagnosztikus és hatékony terápiás lehetőségek miatt optimális jelölt a szekunder prevencióra, ezért a gasztroenterológiai társaságok már évtizedek óta szorgalmaz­zák a populációs szintű szűrés bevezetését. Ennek kulcsfontosságú módszere a colonoscopia, mely a szűrővizsgálatok során átlagosan minden második, az alappopulációban minden negyedik betegnél detektál polypot. Jelen köz­lemény célja ezért áttekinteni és összevetni a vastagbélszűrésre, illetve post-polypectomiás utánkövetésre vonatkozó nemzetközi irányelveket.

hirdetés

BEVEZETÉS

A colorectalis carcinoma (CRC) világszerte jelentős népegészségügyi problémát jelent magas incidenciája és mortalitása miatt. Ez teszi ki az összes újonnan igazolt dagana­tos megbetegedés mintegy 10%-át, ezzel a nők körében a második, míg férfiaknál a harmadik leggyakrabban diagnosztizált daganattípus.1 Kiemelendő továbbá, hogy Európában Magyarország vezető helyen áll a vastagbélrák incidenciája tekintetében. Ki­alakulásához az esetek döntő többségében polyp formájában megjelenő adenomák malignus transzformációja vezet. Ez a lassú, éveken át tartó folyamat lehetőséget bizto­sít a daganat megelőzésére a premalignus lézió eltávolításával, és másrészt a korai stádiumban felismert elváltozások alacsony mortalitással járnak. A nemzeti és nemzet­közi gasztroenterológia társaságok ezért egyaránt szorgalmazzák a populációs szintű CRC-szűrőprogramok elindítását, amelynek a kivitelezésére vonatkozó irányelvek már rendelkezésre állnak az általános kockázatú és kiemelt kockázatú populációra vonatkozó­an egyaránt. Emellett több országban, köz­tük hazánkban is kidolgozásra került a helyi infrastrukturális hátteret és humán erőforrá­sokat figyelembe vevő eljárásrend, protokoll.

 

A colonoscopia kulcsfontosságú moda­litás minden CRC-szűrőprogramban, mert nemcsak diagnosztikára, hanem egyúttal terápiára is lehetőséget biztosít: segítsé­gével legtöbbször együlésben végezhe­tő el a precancerosus léziók eltávolítása, a polypectomia, illetve a malignus elválto­zás igazolásához szükséges biopsziás min­tavétel. A nemzetközi adatok alapján a szűrt populációban a szűrő colonoscopiával és polypectomiával a CRC incidenciájának 25%-os, mortalitásának pedig 50%-os csökkenése érhető el a szűrésen át nem esett populációhoz viszonyítva.2,3 A kétlépcsős, immun székletvérteszten (FIT) és colonoscopián alapuló programokban 33,5–51,5% közötti adenomadetekciós rátáról számoltak be, melyet a polypok detekciós rátája 10-15%-kal halad meg. A polypectomiát követő ellen­őrzésre vonatkozó ajánlások sokat változtak az utóbbi években, és bár alapelveikben megegyeznek, eltérés mutatkozik az európai és az amerikai irányelvek között.

A COLORECTALIS CARCINOMA SZŰRÉSÉRE VONATKOZÓ AJÁNLÁSOK

Több ajánlás áll rendelkezésre a CRC szűré­sére vonatkozóan, közülük a 2020 után pub­likált irányelvek főbb javaslatait az 1. táblázat foglalja össze. Kiemelendő, hogy korábban egységesen a betöltött 50. életévet jelöl­ték meg a szűrés kezdő időpontjának az általános rizikójú populáció esetében. Az új irányelvek azonban felhívják a figyelmet a CRC-incidenciában tapasztalt változás­ra, miszerint a 45–49 éves populációban az előrehaladott CRC előfordulása szinte megegyezik az 50–59 éveseknél tapasztalt­tal. A szűrés előnyeit, várható kockázatát és költségeit modellező tanulmányok szintén a szűrőpopuláció kiterjesztése mellett fog­laltak állást. A 75 év feletti korosztály eseté­ben döntően egyedi mérlegelést javasol­nak az irányelvek, ennél a páciens általános állapotának, társbetegségeinek, várható élettartamának, szűrési előzményeinek és egyéni preferenciáinak figyelembevétele szükséges.

 

Az ideális szűrőmódszer noninvazív, a CRC-re és prekurzoraira vonatkozóan, beleértve a korai carcinomákat, az advanced adenomákat és a sessilis serrated léziókat is, magas szenzitivitással és specificitással ren­delkezik, biztonságos, olcsó, könnyen hozzá­férhető és a beteg számára nem megterhelő. Ennek a követelménynek jelenleg egyetlen modalitás sem felel meg, de érzékenységére és az egyidejűleg fennálló terápiás lehető­ségre tekintettel a colonoscopia jelenti az arany standardot. A szűrésre potenciálisan alkalmas vizsgálómódszerek jellemzőit a 2. táblázat foglalja össze. Az American Coll­ege of Gastroenterology (ACG) 2021-ben publikált, valamint a három szakmai szer­vezetet, az American Gastroenterological Associationt (AGA), az American Society for Gastrointestinal Endoscopyt (ASGE) és az ACG-t tömörítő U.S. Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer (USMSTF) 2022-ben közzétett irányelve az egylépcsős, (direkt) colonoscopia alapú és a kétlépcsős (indirekt), FIT-en és colonoscopián alapuló populációs szintű szűrőprogram bevezetését javasolja.4,5

A legtöbb országban a kétlépcsős szű­rőprogram került bevezetésre. Ez alól kivé­telt Németország és az Amerikai Egyesült Államok (USA) képez, ahol választási lehe­tőséget kínálnak a résztvevőknek, de prefe­rált a direkt szűrést. A kétlépcsős program hátránya, hogy a FIT évenkénti-kétévenkénti ismétlését igényli, valamint hatékonyságá­nak alapfeltétele a betegnek a programhoz való jó perzisztens adherenciája. Bár erős rendszeralapú háttértámogatást igényel, úgy tűnik, ez alkalmazható leghatékonyab­ban a populációs szintű szűrésre. Ennek egyik oka, hogy kevésbé terheli meg az el­látórendszert, a direkt szűrés, mivel a popu­láció adekvát átszűréséhez a FIT-nek köszön­hetően 90%-kal kevesebb colonoscopia szükséges. Emellett a betegek szűrési adherenciája és a colonoscopia elfogadási rátája a noninvazív első lépcsőnek köszön­hetően javul. A 2. táblázatban bemutatott és irányelvekben definiált alternatív szűrési módszereket, úgymint a CT-colonographiát vagy colon kapszulás endoszkópiát a szű­rőprogramok döntő többsége nem támo­gatja. Ennek főként költséghatékonysági és infrastrukturális okai vannak, ugyanis a vizs­gálatok pozitív eredményei szükségessé te­szik a colonscopia elvégzését is, ami szűrt populációban tapasztalt 50% feletti polyp-detekciós rátát figyelembe véve jelentős extra költséget generál. Ezek a modalitások csak azon betegek számára jelenthetnek alternatívát, akiknél nincs mód vagy akik nem alkalmasak a colonoscopiára, illetve inkomplett vizsgálat volt csak kivitelezhető.

Az International Agency for Research on Cancer meghatározása szerint a szervezett szűrőprogramtól elvárt, hogy rendelkezzen jól definiált szabályzattal, ami meghatároz­za a szűrés korcsoportjait, a módszerét és az időközét, ezáltal csak a meghatározott célpopulációt vizsgálja. Rendelkezzen vég­rehajtásért felelős irányító szervvel, valamint a szakmai döntésekért és az ellátásért felelős egészségügyi szakmai tanácsadó csoport­tal, továbbá minőségbiztosítási struktúrával. A szervezett szűrés előnye, hogy védelmet nyújt a páciensek számára a szűrési hibákkal szemben, beleértve a szűrés túl gyakori, túl ritka, illetve helytelen alkalmazását, továbbá a szűrés lépcsőinek rendszeres teljesítmény­kontrollja lehetővé teszi a minőségbiztosí­tást. A szűrés túl ritka alkalmazásáról akkor beszélünk, ha a szűrésre kötelezettek nem kerülnek meghívásra a programba, a daga­nat családi halmozódása miatti emelkedett rizikót figyelmen kívül hagyva ajánlják fel számukra a szűrést (pl. colonoscopia he­lyett FIT a magasabb CRC-rizikó esetén, nem megfelelő életkorban való kezdés, vagy nem optimális ellenőrzési gyakoriság stb.). „Túlszűrésről” akkor beszélünk, ha az esedékes ellenőrző időintervallumon be­lül a beteg hamarabb kerül ismét a szűrés rendszerébe, feleslegesen téve ki őt az invazív vizsgálat kockázatainak. A szűrés helytelen alkalmazásának tekintjük, ha úgy kerül elvégzésre, amely már nem tud­ja meghozni a tőle várt előnyöket, például olyan személynek kínálják fel, akinél nem lenne indokolt (pl. 45 évnél fiatalabb álta­lános rizikójú személy, 85 évnél idősebbek stb.), vagy ismétlésre kerül a FIT a megelő­ző pozitív eredmény után ahelyett, hogy colonoscopiára kerülne sor. A megfelelő szakmai kontroll mellett végzett szervezett szűréseknél ezen hibák kiküszöbölhetők, azonosíthatók az inadekvát protokollt kö­vető ellátó(helye)k.

Hazánkban 2018-ban indult el a po­pulációs szintű, kétlépcsős vastagbél-szűrőprogram (azonosító szám: EFOP-1.8.1-VEKOP-15-2016-00001) az első meg-hívólevelek kiküldésével, majd 2019-ben került sor az első colonoscopiára. A programba a CRC szempontjából általános kockázatú, 50 és 70 év közötti páciensek kerülnek meghívásra, akik a megelőző két évben colonoscopián és 6 hónapon belül FIT elvégzésén nem estek át az egészség­ügyi nyilvántartási rendszer adatai alapján, továbbá fekvőbeteg-ellátásra sem került sor a vastagbél bármely szakaszának rosszindu­latú daganata (BNO C1800-C1890, C19H0, C20H0) és/vagy gyulladásos bélbetegség (BNO K5000-K5090, K5180-K5190) diagnó­zisa miatt a megelőző 5 évben. A kétlépcsős szűrőprogram során az első lépcsőben két FIT elvégzésére kerül sor, majd ennek nem negatív eredménye esetén válnak jogo­sulttá a páciensek a colonoscopiára. A há­ziorvosok és az intézmények endoszkópos egységeinek programhoz való csatlakozása önkéntes. A csatlakozni kívánó egységeknek jól definiált tárgyi és személyi feltételeknek kell megfelelniük a szűrés minőségének biz­tosítása érdekében, így csatlakozásuk előtt ellenőrzésen, auditon esnek át.

 

A CRC magasabb kockázata genetikai fogékonyság következménye, mely az ese­tek legnagyobb részében polygénes örök­lésmenetet mutató mutációk következmé­nye, és mindössze az összes CRC 1-5%-át teszik ki a monogénes öröklésmenetet mutató daganatok. A fokozott rizikójú egyének azonosítása ez alapján az adek­vátan felvett családi anamnézis alapján le­hetséges, ritkább esetben az endoszkópos kép alapján merül fel polyposis szindróma lehetősége. A pozitív családi anamnézissel rendelkező egyének CRC-szűrése eltér az általános rizikójú egyének szűrésétől, a ha­gyományos protokollt követve elmaradnak a szűréstől várt egyéni és populációs szin­ten várt előnyök. Az összes irányelv emel­kedett kockázatúnak tekinti a pácienst CRC szempontjából, ha van legalább egy CRC-vel érintett elsőfokú hozzátartozója, és ese­tében a szűrés megkezdését 40 éves kortól, vagy a CRC-vel érintett hozzátartozó diag­nóziskori életkoránál 10 évvel hamarabb javasolja, és esetükben megelőző FIT nélkül primer colonoscopia szükséges, 5-10 éven­te ismételve. Az elsőfokú hozzátartozónál kialakult advanced adenoma előfordulása esetén a legtöbb irányelv a CRC-szűrést 40 éves kortól vagy 10 évvel az adenoma legkorábbi diagnózisa előtt javasolja FIT vagy colonoscopia alkalmazásával. Az ACG és USMSTF irányelve figyelembe veszi a hozzátartozó CRC és advanced adenoma felfedezéskori életkorát is: 60 évnél fiata­labb hozzátartozó esetén colonoscopiás szűrést javasolnak, míg 60 évnél idősebb hozzátartozó esetén a FIT-szűrést is ele­gendőnek találják. A magyarországi szer­vezett populációs szűrőprogram fokozott CRC-rizikójú személyekre vonatkozó proto­kollját a 3. táblázat foglalja össze.

POST-POLYPECTOMIÁS KÖVETÉSRE VONATKOZÓ IRÁNYELVEK

A polypok formájában megjelenő adenomák a vastagbél-nyálkahártyából kiin­duló benignus, daganatos elváltozások, amelyek premalignus lézióként a CRC elő­futárainak tekinthetők. A polypectomiát követően kialakuló metachron adenomák és a CRC kockázatát a detektált és eltávo­lított polyp mérete, morfológiai jegyei, szövettani típusa és abszolút száma ha­tározza meg. A post-polypectomiás en­doszkópos követés célja emiatt a CRC incidenciájának és mortalitásának csök­kentése az indexvizsgálatnál fel nem is­mert („missed léziók”) és újonnan kiala­kult polypok eltávolításával az ellenőrző vizsgálat során.6

A post-polypectomiás követésre vo­natkozóan 2020-ban jelent meg az Euro­pean Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE), az USMSTF és a brit irányelv egy­aránt, amelyek célja az index colonoscopia után a betegek megfelelő követési stratégi­ájának meghatározása, egyensúlyt teremt­ve a daganatos betegség kialakulásának kockázata, a colonoscopia okozta egyént érintő teher és kockázat, továbbá a költ­séghatékonysági szempontok között.7–9 Az iránymutatások frissítését a polypectomiát követő hosszú távú CRC előfordulására és a halálozására vonatkozó új adatok megje­lenése tette szükségessé.

A három irányelv eltérő definíciókat alkalmaz, emiatt a 4. táblázatban a definí­ciók, kategóriák jelölése nélkül, a polypok száma, mérete és szövettana alapján vetjük össze az irányelvek javaslatait. Az USMSTF-irányelv alacsony (< 10 mm, low-grade dysplasiát mutató ≤ 2 tubularis adenoma) és magas (≥ 10 mm és/vagy high grade dysplasiát mutató és/vagy villosus/ tubulovillosus) kockázatú adenomákat kü­lönít el. Az ESGE-irányelv követést igénylő és nem igénylő polypokról beszél. Eszerint szükségtelen a post-polypectomiás köve­tése azon betegeknek, akiknél szövetta­ni típustól függetlenül kevesebb, mint 4 polyp igazolódik, amelyek mérete nem éri el a 10 mm-t és konvencionális adenoma esetén low-grade dysplasiát mutat, vagy sessilis serrated lézió esetén nem jár dysplasiával. Ha bármely tényezőben eltérés mutatkozik, indokolt a követése a szű­rőprogramon kívül. A BSG/ACPGBI/PHE-irányelv a „premalignus polyp” kifejezést használja, amivel a malignizációs potenci­állal rendelkező polypokat, azaz a serrated és adenomatosus polypokat jelöli, továbbá ezen belül elkülönít egy magas kockázatú alcsoportot. Ezt úgy határozza meg, mint ≥ 2 premalignus polyp, amelyek közül leg­alább egy ≥ 10 mm-es vagy dysplasiával rendelkező serrated polyp, vagy ≥ 10 mm-es konvencionális adenoma vagy high-grade dysplasiával rendelkező adenoma. Magas rizikóként jelöli meg továbbá az ≥ 5 premalignus polyp detektálását is. Az advanced adenoma definíciója sem egysé­ges az irányelvekben. Míg az ESGE és a BSG/ ACPGBI/PHE irányelve egyaránt a 10 mm-t meghaladó és/vagy high-grade dysplasiát (HGD) mutató adenomákat sorolja ide, ad­dig az USMSTF irányelve belefoglalja ebbe a kategóriába a tubulovillosus és villosus adenomákat is. A brit irányelv emellett kü­lön tárgyalja a sessilis serrated léziókat (SSL) a konvencionális adenomáktól eltérő tulaj­donságaik miatt, és advanced adenomának tekint minden dysplasiával rendelkező 10 mm-t meghaladó méretű SSL-t.

Úgyszintén újdonság a három irányelv­ben, hogy kitérnek a post-polypectomiás utánkövetés kapcsán a páciens életkorára is. Az ESGE 80 éves korban vagy korábban javasolja a követés felfüggesztését a vár­ható élettartamot jelentősen korlátozó a társbetegségek esetén. Ehhez hasonlóan a BSG/ACPGBI/PHE is tanácsolja a leállítását az 75 évesnél idősebb betegek vagy a vár­ható élettartamukat 10 évnél kevesebbre korlátozó társbetegségben szenvedő be­tegek esetében. Az USMSTF kevésbé egy­értelműen foglal állást, mérlegelendőnek találja a felfüggesztését 75 év felett, de ki­emelik, hogy több kutatásra van szükség a CRC szempontjából a haszon-kockázat mérlegeléséhez.

 

Az előzőkből is kitűnik, hogy az USMSTF irányelve a legkonzervatívabb, a másik két irányelv nemcsak meghos­szabbította a 4-nél kevesebb 10 mm-t el nem érő polyp ellenőrzéséig eltelő intervallumot, de javasolta ezen betegek visszavételét a szűrőprogramba. Ennek oka, hogy több tanulmány szerint a CRC incidenciája és mortalitása alacsonyabb vagy közel megegyezik a népesség átla­gos kockázatával.

A villosus és tubulovillosus szövet­tani típus mint magas kockázati tényező figyelembevételében mutatkozik további különbség az irányelvek között. Ennek oka, hogy az újabb tanulmányok rávilágítottak: ezek önmagukban nem emelték a CRC-incidenciát és -mortalitást hosszú távon. Ritkán fordulnak elő 10 mm-nél kisebb polypokban, és a kis léziók esetén a pato­lógusok között a villosus szerkezet meg­ítélésénél kicsi az egyetértés, azaz kima­gasló az interobserver variabilitás. Szintén jelentősen eltér az USMSTF irányelvének ellenőrzési intervalluma az európai irányel­vekétől a hyperplasticus polypok és sessilis serrated léziók (SSL) esetében.

Az irányelvek közötti eltérés első­sorban a nemzetközi adatok összeveté­sében, értelmezésében jelenthet a to­vábbiakban nehézséget, és a gyakorló gasztroenterológusok számára nagyobb szabadságot ad a post-polypectomiás kö­vetés időzítésének megtervezésénél. Az eltérő irányelvek követése akár egy mun­kahelyen dolgozó endoszkópos orvosok esetében is megmutatkozhat. Kiemelen­dő ugyanakkor, hogy számos tanulmány hívja fel a figyelmet az irányelvekhez való alacsony adherenciára, amihez az orvosi, il­letve páciensi oldalról adódó tényezők egy­aránt hozzájárulnak. Egy 16 országból szár­mazó tanulmányokat elemző metaanalízis a post-polypectomiás követés irányelvéhez való adherenciát 48,4%-nak találta, ezen belül 24,4% volt az alacsony, míg 73,6% volt a magas kockázatú léziók esetén.10 Az irány­elvek be nem tartása számos tényezővel függhet össze, amelyek közül az orvos olda­láról szóba jön az ajánlásokkal vagy klinikai vizsgálatokkal való egyet nem értés, a hos­szú utánkövetési idő esetén a tévedésből adódó felelősségre vonástól való félelem, a betegek faji hovatartozása, az erőforrások elérhetetlensége vagy a bélelőkészítés mi­nősége („missed léziótól” való félelem). Az utolsóként említett tényező azért is kiemel­ten fontos, mert az irányelvek a „minőségi endoszkópia” esetére vonatkoznak, amely­nek során megfelelő minőségben történt meg a vastagbél egészének áttekintése és a felismert léziók ellátása, eltávolításuka során követték a terápiás protokollokat.

Az iránymutatásoktól való eltérés az egyén szempontjából, népegészségügyi szempontból és költséghatékonysági, infrastrukturális szempontból lényeges hatást fejt ki akár rövidebb, akár hosszabb intervallumot választanak. Az egyén ol­dalán a gyakori ellenőrzés megterhelést, költséget jelenthet, és feleslegesen teszi ki az invazív vizsgálat kockázatainak, míg a túl hosszú időnként végzett ellenőrzés a CRC-kockázat emelkedésével jár. Az ellá­tórendszer oldaláról a rendszer leterheltsé­gének növekedéséhez, a várólisták hosszá­nak megnyúlásához és az ellátási költség emelkedéséhez vezethet. A nem megfelelő utánkövetési stratégia a tanulmányok ál­tal kalkulált népegészségi haszon, a CRC incidenciára és mortalitásra gyakorolt po­zitív hatásának elmaradásával fenyeget.

ÖSSZEFOGLALÁS

A populációs szintű CRC-szűrésre vonatko­zóan több, alapjaiban megegyező irányelv áll rendelkezésre döntően az USA területé­ről, amelyek 50–75 éves populáció esetén javasolják az elvégzését egylépcsős direkt colonoscopos vagy kétlépcsős, FIT-es és colonoscopián alapuló módszerrel. Kiter­jesztését 45–49 éves, illetve válogatott esetben 85 éves korig mérlegelik. Az al­ternatív szűrőmódszereket csak másod­lagos, alternatív módszerként tárgyalják. Magyarországon a 2018-ban bevezetett populációs szintű szűrőprogram szakmai protokolljának követése szükséges, ami korrelál a tárgyalt irányelvekkel.

Több nemzetközi ajánlás áll rendelke­zésre a post-polypectomiás követésre vo­natkozóan, amelyek alapjaiban hasonlók, de részleteiben eltérést mutatnak, elsősor­ban a 4-nél kevesebb 10 mm-es polypok, SSL-k és villosus/tubulovillosus szövettani típus esetén. Mivel az utánkövetési interval­lumok eltérést mutatnak, a választott irány­elvtől függően eltérő terhelést jelentenek az endoszkópos ellátórendszerre. Sürgető lenne ezért a magyar szakmai ajánlás kidol­gozása az egységes utánkövetési protokoll miatt mind szakmai, mind betegbiztonsági tényezők szempontjából.

Nyilatkozat. A közlemény más folyóiratban ko­rábban nem jelent meg, és nem került beküldésre. A szerzők a cikk megírása, illetve a kutatómunka során anyagi támogatásban nem részesültek. A szerzőknek a cikk témájával kapcsolatos érde­keltsége nincs. A dolgozat nem sérti a Helsinki deklaráció előírásait.

Levelezési cím:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Irodalom:

1. Sung H, Ferlay J, Siegel RL, et al. Global Cancer Statis­tics 2020: GLOBOCAN Estimates of Incidence and Mortality Worldwide for 36 Cancers in 185 Countries. CA Cancer J Clin 2021;71(3):209–49.

2. Zauber AG, Winawer SJ, O’Brien MJ, et al. Colonoscopic Polypectomy and Long-Term Prevention of Colorectal- Cancer Deaths. New England Journal of Medicine 2012; 366(8):687–696.

3. Levin TR, Corley DA, Jensen CD, et al. Effects of Organized Colorectal Cancer Screening on Cancer Incidence and Mor­tality in a Large Community-Based Population. Gastroenter­ology 2018;155(5):1383–1391.e5.

4. Shaukat A, Kahi CJ, Burke CA, et al. ACG Clinical Guide­lines: Colorectal Cancer Screening 2021. Am J Gastroenterol 2021;116(3):458–479.

5. Patel SG, May FP, Anderson JC, et al. Updates on Age to Start and Stop Colorectal Cancer Screening: Recommenda­tions From the U.S. Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer. Am J Gastroenterol 2022;117(1):57–69.

6. Abu-Freha N, Katz LH, Kariv R, et al. Post-polypectomy surveillance colonoscopy: Comparison of the updated guidelines. United European Gastroenterol J 2021;9(6): 681.

7. Rutter MD, East J, Rees CJ, et al. British Society of Gastro­enterology/Association of Coloproctology of Great Britain and Ireland/Public Health England post-polypectomy and post-colorectal cancer resection surveillance guidelines. Gut 2020;69(2):201–223.

8. Hassan C, Antonelli G, Dumonceau JM, et al. Post-pol­ypectomy colonoscopy surveillance: European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE) Guideline - Update 2020. Endoscopy 2020; 52(8):687–700.

9. Gupta S, Lieberman D, Anderson JC, et al. Recommen­dations for Follow-Up After Colonoscopy and Polypectomy: A Consensus Update by the US Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer. Gastroenterology 2020;158(4):1131-1153.e5.

10. Abu Freha N, Abu Tailakh M, Elkrinawi J, et al. Post-polypectomy surveillance colonoscopy: are we following the guidelines? Int J Colorectal Dis 2020;35(7):1343–1346.

11. Davidson KW, Barry MJ, Mangione CM, et al. Screening for Colorectal Cancer: US Preventive Services Task Force Rec­ommendation Statement. JAMA 2021;325(19):1965–1977.

Dr. Bor Renáta , Belgyógyász, gasztroenterológus, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem, Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, Belgyógyászati Klinikai, Gasztroenterológiai Centrum
a szerző cikkei

Dr. Szepes Zoltán , Belgyógyász, gasztroenterológus, egyetemi docens, Szegedi Tudományegyetem, Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, Belgyógyászati Klinikai, Gasztroenterológiai Centrum
a szerző cikkei

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Cikk[297895] galéria
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.