hirdetés

Potenciális új gyógyszercélpont Parkinson-kórban

Az ACLY enzim blokkolása az autofágia helyreállításával takarítja ki a Parkinson-kór egyik okaként számontartott - az agyban felhalmozódott - alfa-szinukleint.

hirdetés

A Neuron folyóiratban április 21-én jelent meg a University of Cambridge kutatóinak cikke, amelyben a Parkinson-kór egyik kulcsenzimét azonosították, és sikerült azt is kimutatni, hogy annak blokkolása állati modellszervezetekben és sejtmodellekben helyreállítja a normális idegrendszeri működést, ami ígéretes új gyógyszercélpontot kínál a betegség kezelésére

Parkinson-kórban az alfa-szinuklein a Lewy-testeknek nevezett csomókban, fibrillumokban halmozódik fel az agyi neuronokban. Ezek a fehérjerögök megakadályozzák a sejtek normális működését, ami végül a sejtek elhalásához vezet. A szervezet egyik lehetséges módszere az ilyen mérgező anyagoktól való megszabaduláshoz az autofágia nevű folyamat, amelynek során a sejtek lebontják és újrahasznosítják a nem kívánt összetevőket. Az autofágia azonban Parkinson-kóros betegekben nem működik megfelelően, ami ahhoz vezet, hogy a sejtek nem tudnak megszabadulni a toxikus hatású alfa-szinukleintől.

A mostani tanulmányban Dr. Sung Min Son és munkatársai egy ACLY (ATP-citrate lyase) nevű enzimet érintő biokémiai útvonalat fedeztek, amelyről kiderült, hogy a Parkinson-kór során túlműködik. A kutatócsoport először emberi sejteket vizsgált, köztük agysejteket és olyan “miniagy” organoidokat, amelyek abnormális alfa-szinukleint tartalmaztak. Először ezeken a sejteken, majd zebrahal és egér modellszervezeteken kimutatták, hogy az abnormális alfa-szinuklein túlzott mértékben aktiválja az ACLY-t, ami az idegsejtekben egy olyan kaszkádot indít el, amelyek megzavarják az autofágia folyamatát, és ez az alfa-szinuklein felhalmozódásához és a Parkinson-kórban megfigyelhető sejtszintű stresszhez és károsodáshoz vezet. A tanulmány azt is kimutatta, hogy az ACLY működésének blokkolása helyreállította a normális autofágiát és csökkentette a toxikus alfa-szinuklein szintjét a sejtekben, a miniagyakban, a zebrahalakban és a Parkinson-kóros egérmodellekben egyaránt.

Az ACLY működését blokkoló hatóanyagok alkalmazásával a kutatók mérsékelni tudták az alfa-szinuklein mérgező hatását az agysejtekben és a miniagyakban. A genetikailag módosított zebrahal és egér modellszervezetekben az ACLY blokkolása fokozta az autofágiát, így az alfa-szinuklein kitakarításának folyamata fokozódott. Ez a kezelés csökkentette a fehérje patogén hatásait, így az eredmények egy olyan lehetséges betegségmódosító stratégiára utalnak, amely a Parkinson-kórban bekövetkező sejthalál egyik alapvető okát veszi célba.

Már most is számos olyan hatóanyag ismert, amely blokkolja az ACLY enzimet. Az egyik például a hidroxi-citromsav, egy jól ismert, de vitatott hatású súlycsökkentő táplálékkiegészítő, de több, az onkológiában is ismert hatóanyag hatásosságát is kimutatták. A kihívást azonban az jelenti, hogy ezek a vegyületek nem jutnak át a vér-agy gáton. Ezért a kutatás következő lépése egy olyan ACLY-gátló kifejlesztése lesz, amely a vérből képes bejutni az agyba.

A cikk első szerzője, Prof. David Rubinsztein, a Cambridge-i Egyetem brit demenciakutató intézetének csoportvezetője így nyilatkozott: “Kutatásunk azt mutatja, hogy az ACLY egyfajta kapcsolóként működik, és egy sor olyan változást indít el az agysejtekben, amelyekről úgy gondoljuk, hogy központi szerepet játszanak a Parkinson-kór progressziójában. Az egyik legfontosabb eredmény, hogy amikor blokkoltuk az ACLY-t, számos ilyen változást vissza tudtunk fordítani, nemcsak az emberi agysejtekben, hanem a zebrahal és az egér modellekben is. Ez arra utal, hogy a Parkinson-kórban az alfa-szinuklein által okozott probléma nem csak magával a fehérjével kapcsolatos, hanem azzal is, hogy hogyan zavarja meg a sejteken belüli egyéb folyamatokat. Kutatásunk azt sugallja, hogy az ACLY enzim a Parkinson-kór potenciális gyógyszercélpontjaként azonosítható, ami a betegség lefolyásának megállítását vagy visszafordítását célzó jövőbeli terápiák alapjául szolgálhat.”

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Metabolic driver of Parkinson's disease offers new target for treatment

Alpha-synuclein mutations mislocalize cytoplasmic p300 compromising autophagy, which is rescued by ACLY inhibition

 

Irodalmi hivatkozás:

Sung Min Son et al, Alpha-synuclein mutations mislocalize cytoplasmic p300 compromising autophagy, which is rescued by ACLY inhibition, Neuron (2025). DOI: 10.1016/j.neuron.2025.03.028

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.