hirdetés

A szerkesztőbizottságtól

Tisztelt Kolléganők és Kollégák!

 Folyóiratunk mostani számának „Hazai aktualitás” rovatában Dr. Görög Krisztián foorvos úr ismerteti a Johan Béla Országos Epidemiológiai Központ által készített népegészségügyi felmérés eredményeit. Ez a munka a „funkcionális egészségmodell” alkalmazásán alapult, és lényegében a magyar népesség globális fogyatékosságának mértékérol ad számot. A fogyatékosság meghatározása számos összetevot tartalmaz, és jól tükrözi az egyén képességét a mindennapi életben, a család és a társadalom életében való aktív részvételre. Az eddigi statisztikák ismeretében nem érhetett váratlanul bennünket a felmérésnek az az eredménye, hogy például a brit lakossághoz képest Magyarországon sokkal hamarabb kezdodik és sokkal gyorsabb a fogyatékosság arányának az életkorral való növekedése, hogy végül a teljes életkorra kivetítve közel kétszeresét érje el a Nagy-Britanniában mért indexnek. Ez az adat is a gyermekkorban kezdodo és egész életen át tartó egészségnevelés fontosságára hívja fel a figyelmet, és nekünk, orvosoknak is számos feladatot ad. Szimpóziumunkban és azt követoen több kituno cikket találhatnak az öregedéssel kapcsolatos problémákról. Az idos diabeteses beteg kezelését áttekinto, az összes használatos gyógyszert ismerteto közlemény megállapításait Pogátsa Gábor professzor úr több ponton is korrigálta kituno kommentárjában, hiszen a hazai szakmai grémiumok által javasolt kezelési elvek nem mindenben egyeznek a cikkben közölt, az USA-ban elterjedt módszerekkel. Az idoskori borbetegségekrol tapasztalt német kolléga írt szépen illusztrált közleményt, melyet Kemény Lajos professzor úr kommentált, részletesen ismertetve a borfiatalítás korszeru módszereit. Ugyancsak az idoskor problémája az obstipatio: errol a témáról minden részletre kiterjedo, táblázatokkal és algoritmusokkal kiegészített cikket olvashatnak geriátriai szakember tollából; Banai János professzor úr érto kommentárjában hangsúlyozza azt a mindig szem elott tartandó alapelvet, hogy tartós székrekedés esetén ki kell zárni az organikus eltérés – elsosorban a tumor – lehetoségét.
Jobbára az idoskorhoz kapcsolódik néhány további cikkünk is. A prostatarák a férfiak nem borgyógyászati daganatainak 33%-áért felelos, és bár viszonylag kevésbé rosszindulatú, általában lassan progrediáló tumorról van szó, a korai felismeréssel elérheto kituno eredményeknek népegészségügyi jelentoségük van. A cikk ismerteti a korszeru urológiai módszereket, melyeket Bodrogi István professzor úr a kemoterápia újabb lehetoségeinek megemlítésével egészít ki tömör kommentárjában. Ugyancsak az idoskor problémája a vizelettartás zavara, melynek kivizsgálását és kezelését igen részletesen ismerteti kituno cikkünk és Zöllei Magdolna foorvos asszony táblázatokkal is kiegészített kommentárja. Végül az életkor elorehaladtával szaporodó borrákokról közlünk számos színes ábrával és táblázatokkal gazdagon illusztrált cikket, melyet a kérdés egyik legkiválóbb hazai ismeroje, Gilde Katalin foorvos asszony kommentált. Úgy gondolom, hogy ez a hat, idoskori problémákkal foglakozó közlemény segíteni fogja olvasóinkat mindennapi munkájukban.
További érdekes cikkeink közül felhívom figyelmüket a sepsis kezelésének lehetoségeit taglaló közleményre.Kommentárjában Ludwig Endre professzor úr joggal teszi szóvá: a sepsis több annál, hogysem pusztán antibiotikummal meggyógyítható legyen, hiszen a szervezet egészének komplex – rendszerint súlyos tüneteket okozó – válaszreakciójáról van szó. Az alig 20 éve ismert antifoszfolipid- szindrómáról olvashatnak kimeríto közleményt és ugyancsak igen részletes, kituno kommentárt Gergely Péter professzor úr tollából; ismétlodo thrombosis és spontán abortusz esetén mindenképpen gondolnunk kell erre a gyakran önállóan jelentkezo betegségre.
E számunkban két összefoglaló közleményben foglalkozunk kardiovaszkuláris betegségekkel. Új lehetoség a szívelégtelenség kezelésében az aldoszteron-antagonisták alkalmazása, s közülük a szelektív receptorgátló eplerenon ma már Magyarországon is hozzáférheto. Részletes kommentárjában Kiss István foorvos úr tájékoztatást ad az eredeti közlemény megjelenése után publikált Framinghamvizsgálatról is, amely bizonyította, hogy az aldoszteron a kardiovaszkulárisbetegségek független kockázati tényezője. A legkorszerűbb koszorúér-intervenciókról szóló cikkünkből és Keltai Mátyás professzor úr kommentárjából megtudhatják: az irodalomban még mindig nem dőlt el, hogy a stent-implantáció vagy a bypass műtét eredményei kedvezőbbek-e; úgy tűnik, hogy a speciális (gyógyszerekkel, thrombocyta- aggregáció-gátlókkal bevont) stentek biztosítják a legjobb hosszú távú eredményt. Rövidebb összefoglalókat olvashatnak még a csökkent glükóztoleranciájú betegek fizikai aktivitásának és metforminkezelésének kedvező hatásáról, továbbá a sztatinoknak a colorectalis daganatok kockázatát csökkentő, ma már többé-kevésbé bizonyítottnak tekinthető hatásáról.
A bizonyítékokon alapuló orvostudomány területéről ezúttal is értékes, személyes tapasztalatokat és véleményeket összegző elemzéseket olvashatnak az IDEAL (Matos Lajos tanár úr), illetve a FIELD (Jermendy György professzor úr) vizsgálatról. Érdekes módon egyik tanulmány sem hozta a várt egyértelmű eredményeket, de ez most már általános tapasztalat a nagy kardiovaszkuláris vizsgálatokban. Az elmúlt években a fejlett országokban olyan mértékben csökkent a kardiovaszkuláris halálozás, hogy a „kemény végpontú” (vagyis a mortalitást mérő) tanulmányok statisztikai eredményességéhez akár több 10 ezer beteg kezelésére is szükség lehet. A betegek 70–80%-a ma már rendszeresen kapja a kockázatot csökkentő különböző gyógyszereket (acetil-szlicilsav, bétablokkoló, ACE-bénító, sztatin stb.), és ezért a fatális kimenetel valószínűsége nagyon kicsi. Végül Böszörményi Nagy György professzor úr a krónikus obstruktív tüdőbetegség (KALB, COPD) korszerű kombinált kezelését foglalja össze szépen illusztrált cikkében.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Dr. de Châtel Rudolf
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.