Az Alzheimer-kór újabb genetikai kockázati faktorai
Teljesgenom-szekvenálás mutatott rá újabb olyan génekre és lókusz variánsokra, amelyek az Alzheimer-kór rizikófaktorai lehetnek.
- Az Alzheimer-kór öt eltérő altípusa
- Amiloid-béta terhelés és demencia
- Neuroinflammáció és az Alzheimer-kór neuropszichiátriai tünetei
- Szulfatidok és Alzheimer-kór
- Egy ritka, kombinált mutáció véd az Alzheimer-kór ellen
- Memóriát javító kemogenetikai terápia
- Alzheimer-kór kockázatot növelő mutáció
- Új kísérleti hatóanyag Alzheimer-kór kezelésére
- Új vizsgálati immunterápia az Alzheimer-kór kezelésére
- Bélmikrobiom és Alzheimer-kór
- A vaszkuláris demencia kockázatának genetikai okai
- Neurofilamentum könnyűlánc-fehérje és Alzheimer-kór
- Úttörő felfedezés a memória működésének területén
- Az időszakos böjtölés Alzheimer-kórban is előnyös
Az Alzheimer's & Dementia folyóiratban március 21-én jelent meg a Boston University School of Public Health (BUSPH) kutatóinak cikke, amelyben több olyan, korábban ismeretlen lókuszt azonosítottak, amelyek befolyásolhatják az Alzheimer-kór kockázatát, és ezzel a kutatók egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy olyan biológiai útvonalakat tárjanak fel, amelyek a jövőbeni kezelés és megelőzés célpontjai lehetnek.
A mostani vizsgálatban a kutatók teljesgenom-szekvenálással 5 genomrégióban 17 jelentős, az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható variánst azonosítottak.
“A korábbi, genom-szintű asszociációs vizsgálatok közös variánsok felhasználásával határozták meg a genom azon régióit (néha géneket is), amelyek összefüggésbe hozhatók az Alzheimer-kórral” - nyilatkozta a tanulmány társszerzője, Dr. Anita DeStefano.
“A teljesgenom-szekvencia elemzés során az emberi genom minden bázispárját lekérdezzük. Ezek több információval szolgálhatnak arról, hogy egy adott régióban milyen konkrét genetikai változás járulhat hozzá az Alzheimer-kór kockázatához vagy a betegség elleni védelemhez.”
A tanulmányhoz a kutatók az Alzheimer-kór szekvenálási projekt (ADSP; Alzheimer's Disease Sequencing Project) teljesgenom-szekvenálási adatainak felhasználásával egyedi variánsok asszociációs elemzését és ritka variánsok aggregációs asszociációs tesztjeit végezték el. Az ADSP kereteit a National Institutes of Health 2012-ben dolgozta ki a Nemzeti Alzheimer-projektről szóló törvény (National Alzheimer’s Project Act) részeként, amelynek célja a betegség kezelésére és megelőzésére irányuló intézkedések kidolgozása. Az ADSP adatai több mint 95 millió variánst tartalmaznak 4567 résztvevő (beteg és egészséges személy) adataira támaszkodva.
Az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozott 17 jelentős variáns 5 különböző régióban található, és a következő génekkel állnak kapcsolatban: OARD1, NFYA, TREML1, JAZF1, FERMT2 és SLC24A4. Ezek közül a KAT8 gén misszensz variánsa volt az egyik legjelentősebb, mivel mind az egyszeri, mind a ritka variánsok elemzése során összefüggésbe hozható volt a betegséggel. A kutatók több ritka TREM2-variánsnál is asszociációt találtak.
“A teljesgenom-szekvenálással egy nagy méretű, változatos mintán nemcsak az Alzheimer-kór kockázatával összefüggő új genetikai variánsokat tudtuk azonosítani az ismert genetikai régiókban, hanem azt is feltárhatjuk, hogy az ismert és az új összefüggések közösek-e a különböző tulajdonságokkal rendelkező populációkban” - nyilatkozta a tanulmány levelező szerzője, Dr. Chloé Sarnowski.
Az ADSP mintapopulációja ugyanis etnikailag diverz résztvevőket foglal magában, és a kutatók populációspecifikus értékeléseket is végeztek, amelyek a fehér/európai származású, fekete/afrikai-amerikai és spanyolajkú/latinó alcsoportokra, valamint egy több népességre kiterjedő metaanalízist is figyelembe vettek. Ez azért volt fontos, mert a fekete és a latin-amerikai eredetű populáció egyelőre alulreprezentált az Alzheimer-kórral kapcsolatos genetikai vizsgálatokban, annak ellenére, hogy a betegség előfordulási gyakorisága körükben magasabb, mint más etnikai csoportoknál.
“Az Alzheimer-kór teljes kockázati spektrumának megértéséhez fontos a különböző genetikai hátterű, és az egészséget meghatározó társadalmi tényezők szempontjából eltérő környezetet képviselő résztvevők bevonása, mivel mind a betegség előfordulási gyakorisága, mind a genetikai variánsok gyakorisága eltérő lehet a populációk között” - fejtette ki Dr. DeStefano.
A kutatók remélik, hogy újabb tanulmányaik során már sokkal nagyobb mintán tudják megvizsgálni az általuk azonosított populációspecifikus variánsokat, valamint azt is, hogy ezek a variánsok hogyan befolyásolják a biológiai működést.
“Jelenleg azon dolgozunk, hogy ezt a kutatást kiterjesszük annak érdekében, hogy a teljes genom szekvenálását nagyobb mintanagysággal tudjuk alkalmazni az ADSP-ben, illetve, hogy a genetikai variánsok teljes skáláját megvizsgálhassuk, nemcsak az Alzheimer-kórral ismerten asszociálható genetikai régiókban, hanem az egész genomban” - összegzett Dr. Gina Peloso, a tanulmány egyik társszerzője.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers identify novel genetic variants associated with Alzheimer's disease
Key variants via the Alzheimer's Disease Sequencing Project whole genome sequence data
Irodalmi hivatkozás:
Key variants via the Alzheimer's Disease Sequencing Project whole genome sequence data, Alzheimer's & Dementia (2024). DOI: 10.1002/alz.13705