Egyre több fiatal nő betegszik meg tüdőrákban
Egy 40 országra kiterjedő tanulmány adatai szerint az 50 évesnél fiatalabb nők körében növekszik a tüdőrákos megbetegedések gyakorisága.
- Molekuláris genetikával a tüdőrák mortalitásának csökkentéséért
- A kissejtes tüdőrák kezelésének újdonságai
- Javulhat a túlélés kiterjedt kissejtes tüdőrákban
- Nem kissejtes tüdőrák
- Jó válaszarány nem kissejtes tüdőrákban
- Szövettípus-független nem-kissejtes tüdőrák elleni szer
- Immunterápia kissejtes tüdőrákban: áttörést jelentő klinikai eredmények
Az International Journal of Cancer 2020. február 5-i számában megjelent tanulmány szerint az 50 évesnél fiatalabb korosztály női tagjainál gyorsabban nő a tüdőrákos megbetegedések aránya, mint férfiaknál. A növekedést leginkább az adenocarcinomák megszaporodása okozza. (A dohányzás minden szövettani típusú tüdőrák kockázatát növeli, de a dohányzókban leginkább a laphám karcinomák és a kissejtes tüdőrákok kockázata nő. A világon kb. 1200 millió ember dohányzik, és a dohányzás évente kb. 8 millió ember haláláért felelős közvetlenül, vagy közvetve). A fiatal nők tüdőrákos megbetegedéseinek növekedése nem korlátozódik meghatározott geográfiai területekre, és nem befolyásolják a jövedelmi viszonyok.
Dr. Miranda M. Fidler-Benaoudia (Cancer Control Alberta, Alberta Health Services, Calgary, Kanada) és munkatársai 40 országból származó, 1993 és 2012 közötti adatokat értékelték. Megállapították, hogy hat országban – köztük az USA-ban és Kanadában – szignifikáns mértékben megfordult az 50 évesnél fiatalabbak körében a férfi és női tüdőrákos megbetegedések gyakoriságának aránya (IRR, incidence rate ratio), míg további 23 országban szintén a nők megbetegedéseinek aránya növekszik nagyobb, de nem szignifikáns mértékben.
Napjainkig a tüdőrák inkább a férfiak betegsége volt, mivel a férfiak fiatalabb életkorban kezdenek el dohányozni, és általában többen is dohányoznak közülük, mint a nők közül. Manapság azonban a férfiak és nők tüdőrákos megbetegedésének gyakorisága egyre közeledik egymáshoz. Az idézett vizsgálat adatai szerint az Egyesült Államokban a tüdőrák gyakorisága nőkben magasabb a férfiakénál. A részletes nemzeti és regionális adatokat a Cancer Incidence in Five Continents nyolcadik és kilencedik kötetéből vették, ebben a 40 országból származó 1993 és 2012 közötti adatok 5 éves periódusokra osztva találhatók meg. Ezen túl felhasználták a Global Health Data Exchange adatait, melyben a Global Burden of Disease Study 2015 (1980 - 2015 közötti) adatai szerepelnek az egyes országok, a nemek és a napi dohányzás szerinti felosztásban.
A kutatók a 2008-2012 időszakban az 1993-1997 időszakhoz képest a fiatal nők és férfiak tüdőrákos adataiban három fő tendenciát figyeltek meg:
- hat országban (Kanada, Dánia, Németország, Új-Zéland, Hollandia és az Egyesült Államok) a megbetegedések gyakorisága szignifikánsan jobban nőtt a nők körében
- 23 országban szintén a nők megbetegedési aránya nőtt jobban, de nem szignifikáns jelleggel
- további 11 országban változatlanul a férfiak „vezettek” a tüdőrákos megbetegedések terén.
A részletesebb analízis azt mutatta, hogy abban a 6 országban, ahol a nők megbetegedési aránya szignifikánsan gyorsabb ütemben nőtt, a férfiak életkor-specifikus tüdőrákos gyakorisága általánosságban csökkent, a nők esetén viszont igen változatos volt a kép. A női-férfi IRR-arány tekintetében a kutatók a következőt figyelték meg: Új-Zélandon például az 1953-ban születetteknél az arány 1,0 volt, míg az 1968-ban születetteknél (40-44 évesek) az arány 1,6 volt, azaz már női túlsúlyt mutatott. Hollandiában a 45-49 éves felnőttek esetén az 1948-ban születetteknél az IRR 0,7 volt, míg az 1958-ban született fiatal felnőtteknél már 1,4-nek adódott.
Összességében a női-férfi IRR-arány jelentős növekedése az egyes korcsoportok szerint a következőképpen alakult:
- a 30-34 éveseknél nőtt Kanadában, Dániában, Németországban,
- a 40-44 éveseknél nőtt Németországban, Hollandiában és az USA-ban
- a 44-50 évesek között nőtt Hollandiában és az USA-ban,
- végül az 50-54 évesek között nőtt Kanadában, Dániában és Új-Zélandon
Nem szignifikánsan ugyan, de a tüdőrák gyakorisága jobban nőtt a nőknél Afrika, Észak- és Dél-Amerika, Ázsia, Európa és Óceánia több országában. A gyakoriság változásait jellegzetesen az határozza meg, hogy a férfiak tüdőrákos gyakorisága folyamatosan csökken, viszont a nők tüdőrákos gyakorisága változatosan alakul.
A szignifikáns női túlsúlyban szerepet játszik az érintett hat országban tapasztalható „tobacco epidémia”. A nem szignifikáns növekedést mutató országokban még nem terjedt el a dohányzási „járvány”, de később bekövetkezhet. Az alacsony személyi jövedelemmel rendelkező országokat még nem érte el a fejlett országokban tapasztalt „tobacco epidémia”, ezért nem magasabb a nők tüdőrákos gyakorisága, és ennek emelkedése a közeljövőben nem is várható.
Források: