A SARS-CoV-2 vírus a veleszületett immunrendszert cselezi ki
Súlyos COVID-19 megbetegedés esetén a vírus nemcsak immunszuppressziót okoz, de felesleges munkára is készteti, és összezavarja az immunrendszert.
Bármely megbetegedést okozó vírusnak van legalább egy trükkje, amivel becsapja az immunrendszert, a SARS-CoV-2 vírus a korai, veleszületett immunválaszt cselezi ki, írja az új koronavírus és az immunrendszer közötti meglepő kölcsönhatásokat bemutató, a The Atlantic-ban megjelent cikkében Ed Yong. Mint az elmúlt hónapokban kiderült, a súlyossá váló esetekben a veleszületett immunrendszer megkésve indítja el azt az interferontermelést, amely a vírusreplikációt a fertőzés kezdetén gátolja, azaz kialakul egy olyan időablak, amikor a vírus észrevétlenül szaporodhat. Az veleszületett immunrendszer reakciójának késése további késést eredményez, mivel akadályozza az adaptív rendszer reakcióját is, teszi hozzá a The Atlantic-nak nyilatkozó Akiko Iwasaki, a Yale Egyetem immunológusa. Egyes súlyos esetekben az adaptív immunrendszer a későbbiekben is alulteljesít: bár a T-sejtek mobilizálódnak, mennyiségük jóval azelőtt csökkenni kezd, hogy a vírus eltűnne a szervezetből. Az így kialakuló állapot nagyon hasonlít az immunszuppresszált állapothoz. Az immunrendszernek ez a kettős kudarca teheti lehetővé, hogy a vírus a felső légutakból mélyebbre jusson, elérje a tüdőt, az ereket, a vesét, a gasztrointesztinális rendszert és az idegrendszert. Súlyos esetekben tehát az immunrendszer nem tudja megállítani a SARS-CoV-2-t, de nem is adja fel a próbálkozást, ami további problémákhoz vezet. A diszfunkcionális immunműködés nemcsak a pro-inflammatorikus molekulák túltermelésében (a már jól ismert citokinviharban) manifesztálódik.
Ha az immunrendszer nem képes elég gyorsan eltakarítani a támadó vírusokat, a továbbiakban a szövetpusztulást a vírus és a túlreagáló immunrendszer együttesen okozza; mindez súlyos influenza esetén is megfigyelhető - mondja a szakértő-, azonban COVID-19 betegségben nagyobb az okozott szövetpusztulás. Ráadásul, ahogy erre Iwasaki és munkatársainak legújabb Nature-cikke felhívja a figyelmet, súlyos SARS-CoV-2-fertőzés esetén egy harmadik trükk is életbe lép: az immunrendszernek nemcsak a sejtekbe bejutó vírusok ellen küzdő része aktiválódik, de az a része is, amely a sejten kívül maradó baktériumok és gombák, valamint a parazita férgek ellen indítana támadást. Tehát úgy tűnik, hogy súlyos COVID-19 betegségben az immunrendszer teljesen random módon viselkedik.
A veleszületett immunrendszer súlyos COVID-19 betegségben megfigyelhető
további szokatlan reakciójával foglalkozik a Science Immunology egy friss cikke is, ami szerint közepesen súlyos SARS-CoV-2-fertőzés esetén a veleszületett immunrendszer részét képező természetes ölő (NK, natural killer)-sejtek ugyanúgy reagálnak, mint általában vírusfertőzés esetén: az egészséges kontrollokkal összehasonlítva a vérből kevesebb, de aktívabb NK-sejt mutatható ki. Súlyos SARS-CoV-2-fertőzés esetén azonban a vérben több (és más típusú) NK-sejt van jelen, ami részben magyarázhatja a hiperinflammáció kialakulását. A SARS-CoV-2 által indukált immundiszfunkció egyéb vírusfertőzések (pl. citomegalovírus) reaktivációjához is vezethet, figyelmeztetnek a Karolinska Institutet kutatói.