hirdetés

A hasmenés okai és kezelése

Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha egy napon belül háromnál több alka­lommal laza, híg, vizes a széklet. Ez a viszonylag gyakori panasz legtöbbször bármilyen beavatkozás nélkül, néhány napon belül magától megszűnik. Egyéb tünetek, például láz vagy véres székletet esetén azonban minden­képp orvoshoz kell fordulni.

 

hirdetés

 A hasmenésnek sokféle oka lehet, az általános tünetek viszont egyformák: naponta többször előforduló, hirtelen szék­letürítési inger, felfúvódás, alhasi görcsök, néha hányinger és egyéb gyomorpanaszok is kísérhetik.

Néha azonban a hasmenés súlyos állapotot is okozhat. Túl sok folyadékot veszíthet, ami kiszáradáshoz vezet, vagy megakadályozhatja, hogy elegendő táp­anyaghoz jusson. Túlzott folyadékvesztés esetén a vizelet mennyisége csökken, szí­ne sötétté válik, a vizelettermelés teljesen leállhat, és számos más kellemetlen tünet jelentkezhet, például szapora szívverés, fej­fájás, kipirult, száraz bőr, ingerlékenység és zavartság, szédülés és émelygés, hányinger és hányás. Ilyenkor haladéktalanul fordul­jon orvoshoz!

A HASMENÉS TÍPUSAI

Időtartamától függően a hasmenés három­féle típusát különböztetjük meg:

Akut hasmenés: A leggyakoribb típusú hasmenés, amikor a laza, vizes széklet pár napig tart, és általában mindenféle beavat­kozás nélkül, egy-két napon belül elmúlik.

Tartós hasmenés: A tartós hasmenés kö­rülbelül kettő–négy hétig tart.

Krónikus hasmenés: A krónikus hasmenés négy hétnél tovább tart, vagy hosszú időn keresztül rendszeresen előfordul.

AZ AKUT HASMENÉS TÜNETEI ÉS OKAI

Fertőzések

A legtöbb, magától elmúló hasmenés okát nem azonosítják, hiszen nem fordulnak vele orvoshoz, de ezek leggyakoribb oka a beleket támadó vírus (vírusos gasztroenteritisz). Felnőtteknél leggyakrabban a norovírus, míg gyermekeknél a rotavírus az akut hasmenés leggyakoribb oka, de ezenkívül számos más kórokozó is okozhat akár járványokat is. A koronavírus legújabb omikron-vírusváltozatai szintén okozhatnak hasmenést. Ezt a „bélinfluenzának” is neve­zett fertőzést általában a szervezet néhány nap alatt legyőzi, és nem okoz semmilyen maradandó károsodást. A kórokozók a ví­rusok mellett ritkább esetekben lehetnek baktériumok és paraziták is.

Táplálkozás

A szennyezett ételekkel vagy italokkal a bél­be kerülő káros toxinok vagy kórokozók has­menést okozhatnak. Ha például utazás során új környezetbe, esetleg rosszabb higiéniai körülmények közé kerülünk, az ismeretlen baktériumoknak való kitettség is hasmenést okozhat (utazók hasmenése). Arra érzékeny személyeknél bizonyos (pl. túl zsíros) ételek felboríthatják az emésztést, így fogyasztá­suk egyik következménye lehet a hasmenés, és a táplálékok rossz felszívódása is hason­ló hatású lehet. Az élelmiszer-allergiában, illetve glutén- vagy laktózintoleranciában szenvedőknél az allergiát okozó, illet­ve a glutén- vagy laktóztartalmú táplá­lék fogyasztása vezethet hasmenéshez.

 

A laktózintoleranciát okozó laktáz enzim hiányát lehet étkezések előtt pótolni, az al­lergián és glutén érzékenységen sajnos csak a megvonásos diéták segítenek.

Gyógyszerek

A hasmenés elég gyakori gyógyszermellékhatás. Az antibiotikumok például a káros, betegséget okozó baktériumok mellett elpusztíthatják a belekben élő hasznos baktériumokat is. A belekben élő, a normál flóra részét képező baktériumok természe­tes egyensúlyának megborulása lehetővé teszi egyes baktériumok túlszaporodását, amelyek a vastagbelet elárasztva vastag­bélgyulladást és hasmenést okozhatnak. A magnéziumot tartalmazó gyomorsav­lekötő szerek és egyes rákgyógyszerek és daganatos betegségek sugárkezelésének mellékhatásaként is jelentkezhet hasme­nés. Az egészségmegőrzés érdekében túl nagy mennyiségben szedett magnézium is kiválthat hasmenéses panaszokat.

Betegségek

A hasmenés sok más betegség tünete vagy velejárója is lehet, mint például az irritábilis bél szindróma (IBS), a gyulladásos bélbe­tegségek (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa). Ilyen esetekben a hasmenést okozó fő betegség kezelése során a has­menés is elmúlik.

HOGYAN TÁPLÁLKOZZUNK HASMENÉS ESETÉN?

Az akut hasmenésből történő gyors fel­épülés az alábbi ideiglenes életmódbeli változtatásokkal segíthető:

– Fogyasszon sok vizet és egyéb fo­lyadékot (például hígított és rostmentes gyümölcsleveket, húslevest, sportitalo­kat és koffeinmentes italokat) a kiszára­dás elkerülése érdekében. Csökkentse a koffeinbevitelt, a koffeint tartalmazó ételek és italok ugyanis enyhe hashaj­tó hatásúak, ami tovább súlyosbíthatja a hasmenést.

– Mivel hasmenéssel a szervezet sok­kal több sót veszít, fogyasszon például sós vízben főtt krumplit és rizst, de ehet sós ropit, a cukrot pedig cukros teával, sárgaré­pával, banánnal és almával pótolja. A BRAT diétát (banán, rizs, almaszósz, toastkenyér) is követheti.

– Fokozatosan térjen vissza normál ét­rendjéhez, kezdetben tésztát, fehér kenye­ret, bőr nélküli csirke vagy pulykahúst, so­vány darált marhahúst és halat fogyasszon.

Mivel a tejcukrot bontó laktáz enzim a bélbolyhok könnyen sérülő felszínén képződik, hasmenés esetén ideiglenes laktózintolerancia is kialakul, így célszerű kerülni a magas laktóztartalmú tejet és tejterméke­ket, valamint a laktózt tartalmazó élelmisze­reket legalább a hasmenés elmúlásáig.

A laktáz-képződés helyreállításának elősegítésére rövid időre/átmenetileg ja­vasolt a laktáz enzim pótlása.

MIKOR ÉRDEMES ORVOSHOZ FORDULNI?

Ha a hasmenés nem múlik vagy enyhül né­hány napon belül, mindenképpen fordul­jon orvoshoz! Kövesse nyomon az esetlege­sen előforduló egyéb tüneteket is, ideértve a lázat, hányást, bőrkiütést, gyengeséget, szédülést, fogyást vagy véres székletet.

MIT TEHETÜNK CSECSEMŐK VAGY KISGYEREKEK ESETÉBEN, HA HASMENÉSSEL KÜZDENEK?

A csecsemők és kisgyermekek esetében különösen veszélyes lehet a hasmenés, ugyanis sokkal nagyobb a kiszáradás ve­szélye, mint a felnőtteknél. A hasmenés elleni, vény nélkül kapható gyógyszerek a kisgyerekekre szintén veszélyesek lehet­nek, így gyermekek hasmenéses panaszai­val minden esetben orvoshoz kell fordulni!

Addig is a legfontosabb, hogy a gyer­mek pótolni tudja a hasmenéssel járó folya­dékvesztést, ezért szükséges, hogy minél többet igyon a neki megfelelő folyadéktí­pusból (anyatej, tápszer, víz stb.).

HOGYAN ELŐZHETŐ MEG AZ AKUT HASMENÉS?

Megfelelő higiénia: Az alapos, szappan­nal történő kézmosás segít a fertőzések­ből eredő hasmenés megelőzésében, ezért mosdóhasználat után, illetve főzés és étkezés előtt kifejezetten fontos.

Védőoltások beadatása: Különösen kisgyermekek esetében fontos a rotavírus elleni védőoltás beadatása, náluk ugyan­is a hasmenés egyik fő okozója lehet ez a kórokozó.

Élelmiszerek megfelelő tárolása: Az ételek megfelelő hőmérsékleten való tá­rolása és főzése szintén segít a hasmenés megelőzésében.

Idegen országban ne fogyasszon ke­zeletlen folyadékot: csapvizet vagy azzal mosott salátát és gyümölcsöt!

A SÓS ROPI IDEÁLIS TÁPLÁLÉK LEHET HASMENÉSKOR

A kezelésben fontos szerepet tölt be a diéta, amely a mai ismeretek szerint messze nem jelenti azt, hogy a betegnek csak sós vízben főtt krumplit szabad ennie! A helyes diéta lényege a megfelelő só- és folyadékpótlás. Ha a súlyos hasmenéshez hányás is társul, akkor mindenképpen indokolt a kórházi kezelés, mivel a kiszáradás megelőzésére infúziót kell kapnia a betegnek. Amennyi­ben hányás nem társul a hasmenéshez, akkor a beteget fokozatosan itatni kell, és inkább sós, mint édes ételekkel kell ellátni. Ennek oka, hogy a hasmenéssel a szervezet sokkal több sót veszít, mint cukrot. Természetesen a cukros élelmeket sem kell teljesen elvonni a betegtől, ugyanis a bélrendszernek ez eset­ben is szüksége van cukorra. Cukros, rostos üdítőket azonban nem célszerű innia, mert azok csak tovább fokozhatják a hasmenést. A cukros teával fogyasztott sós ropi, a sár­garépa-főzelék, a rizs, alma, banán azonban ideális táplálék lehet.

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYEZETT.

 

 

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.