Demens beteg a családban
A demencia orvosi szemmel
A demencia – értelmi leépülés – az idősebb korosztály gyakori, drámai végkifejletű és orvosilag nagyon nehezen befolyásolható pszichiátriai zavara. Oka legtöbbször Alzheimer-kór, ritkábban érelmeszesedéssel összefüggő agyi vérellátási zavar, de nem elhanyagolható az egyéb (pl. Lewy-testes, frontális, Parkinson-kórral vagy alkoholfogyasztással kapcsolatos) demenciák előfordulása sem. A demens betegnek károsodott a memóriája, a gondolkodása és az önellátásra, a körülményeknek megfelelő viselkedésre, érzelmeinek kontrollálására való képessége. Az évek múlásával mind az Alzheimer-kór, mind a többi demencia egyre súlyosbodik.
A demencia a családtag szemével
A demens beteg egyre jobban elszigetelődik, még ha gondoskodó család veszi körül
A demencia reális veszély minden olyan családban, ahol van idős családtag: majdnem minden ötödik, 65 évesnél idősebb személy demenssé válik valamikor élete során. A betegség enyhe emlékezetzavarral, a napi tevékenységek beszűkülésével kezdődik. Később a betegnek nehézségei támadnak pl. a főzésben, tisztálkodásban, öltözködésben, szomorúság vagy ingerlékenység lesz úrrá rajta. Memóriája és nyelvi készségei fokozatosan hanyatlanak, végül már nem kommunikál környezetével, hozzátartozóit sem ismeri meg, megszólításra nem reagál. Alapvető mozgásai (pl. nyelés) is zavarttá válnak, és fekvőbetegként (pl. tüdőgyulladásban) hal meg. Fordított gyerekkorhoz hasonlíthatjuk ezt a sok évig tartó szellemi leépülést, amelyben a legkésőbb elsajátított működések vesznek el a leghamarabb és a legkorábban elsajátítottak maradnak érintetlenek a legtovább.
A demencia felismerése, kezelése
A háziorvos vagy a pszichiáter szakorvos egyszerű szűrővizsgálatokkal állapíthatja meg, hogy a demencia gyanúja alapos-e. Az egyik ilyen tesztben pl. azt a feladatot kapja a beteg, hogy egy perc alatt minél több állatnevet soroljon fel, a másikban egy órát kell lerajzolnia úgy, hogy egy bizonyos időpontot mutasson. Fontos a betegség korai felismerése, mert szellemi tréninggel és gyógyszerekkel (pl. donepezil, galantamin, rivastigmin, memantin) javíthatók a gondolkodást, memóriát érintő tünetek, és egy ideig lassítható a kórfolyamat előrehaladása. A demencia megállítására vagy visszafordítására ma még nincs sem gyógyszerünk, sem más eszközünk.
A demens beteg gondozása
A demencia nagymértékben rontja nemcsak a beteg életminőségét, hanem az őt gondozó családtagokét is. A betegség súlyosbodásával a betegnek egyre több segítségre van szüksége: etetni, fürdetni, öltöztetni, esetleg pelenkázni kell. Óriási érzelmi teher látni azt, hogy gondolkodása beszűkül, személyisége átalakul, környezetétől elszigetelődik, nem képes kifejezni magát, képtelenné válik az önálló életvitelre. Nagyon sokszor a gondozó is gondozásra szorul: a demens betegek családtagjait sokféle testi és lelki betegség támadhatja meg. A demens beteg kezelőorvosa a családtagok egészségére is figyel, és segít meghozni az intézeti elhelyezésről szóló döntést, ha a család az ereje végére ért.
Demenciára figyelmeztető jelek
• Feledékenység: pl. rendszeresen elfelejtett új nevek
• Tervezési, számolási nehézségek: pl. gondok a számlák kiegyenlítésében
• Nehézségek egyszerű otthoni feladatokban, pl. a mikrosütő használatában
• Időpontok, helyek összekeverése: pl. a beteg nem tudja, milyen nap van
• Képek, térbeli viszonyok megértésének zavara: pl. fel nem ismert tükörképi viszony
• Újfajta nyelvhasználati nehézségek: pl. szavak keverése
• Dolgok eltűnése, szokatlan helyekről előkerülő tárgyak
• Az ítélőképesség megromlása: pl. aránytalan költekezés
• Kedvtelések, társas tevékenységek elmaradása: pl. családi programok elhanyagolása
• Kedély- és személyiségváltozás: pl. zaklatottság szokatlan környezetbe
Ez a tájékoztató nem helyettesíti az orvosi kezelést. A betegek számára készített másolatoktól eltekintve felhasználása csak a kiadó írásos hozzájárulása nyomán engedélyezett.