Időskori nyelési zavarok
Sok idős, beteg ember számára az étkezés az egyetlen testi öröm. A nyelési zavarok azonban súlyos állapotok kiváltói lehetnek, akár meg is rövidíthetik az életet.
A nyelés bonyolult, részben akaratlagos, részben reflexes folyamat. Amikor a megrágott falatot akaratlagosan a szájüregből a garatba juttatjuk, a légzés reflexes gátlás alá kerül, mert a légzés és a nyelés útja keresztezi egymást. A lágyszájpad elzárja az orrüreghez vezető utat, a garat kiszélesedik, a csökkent nyomás segíti a falat hátrajutását. A nyelvcsont és a gége fölemelkedik, kialakul a légutak többszörös védelme, a falat a gége mögött a nyelőcsőszájadékba siklik.
Az öregedéssel a nyelési reflex kiváltódásának területe egyre hátrább és lejjebb tevődhet át, így a reflex kiváltódása késik, és a falat hátracsoroghat a szájüregből. Különösen a folyadék kerülhet gyorsan a gégébe, aminek következménye a reflexes köhögés vagy a „csendes aspiráció”. Időskorban a nyelvcsont és a gége porcos állományának elcsontosodása és az izomerő gyengülése miatt a gége megemelkedése csökken, a garat és a gége mozgásai beszűkülnek és lelassulnak. A nyelőcsőbemenet megnyílása tökéletlenné válhat, ideje lerövidülhet. Mindez a rágási-nyelési működés hibáihoz vezet.
A nyelési zavar veszélyei
A táplálékfelvétel, a rágás és a nyelés zavarai kiszáradást, alultápláltságot, felső légúti fertőzéseket, tüdőgyulladást okozhatnak, hozzájárulhatnak az idős ember szociális elszigetelődéséhez. Öt–tíz idős ember közül legalább egynek van nyelési zavara, de az öregek otthonában lakók között még gyakoribb a bizonytalan nyelés.
A nehezen rágó, nyelő idős ember étkeztetése nagy türelmet igényel; a lassú, nehézkes, sokszor nem esztétikus művelet sok köhécseléssel jár, különösen akkor, ha a folyadék vagy a falat „félremegy”.
Komolyabb következményekkel is járhat, ha ismételten folyadék, nyál vagy ételdarabok kerülnek a légutakba. A folyadék- vagy ételaspiráció az időskori idült hörghurut és tüdőgyulladás egyik fő oka. Mind a hozzátartozóknak, mind a családorvosoknak számolniuk kell a szövődmények veszélyével, és a nyelési zavar súlyos eseteiben geriáter vagy fül-orr-gégész, foniáter szakorvos segítségét kell kérni a megelőzésükhöz.
Gyakorlati tanácsok
A biztonságos táplálkozáshoz fontos, hogy az idős ember érzékelje az étel látványát, illatát, felkészüljön a rágás és nyelés mozdulatsoraira. Ezért nem szabad oldalról etetni a magát ellátni nem képes családtagot. Gondoskodni kell arról, hogy nyugodt, zajmentes környezetben, ízlésesen tálalt ételt fogyasszon kényelmes testtartásban, és minden egyes nyelésre figyeljen. Erőteljes nyelésre, szükség szerint „utánnyelésekre” biztassuk őt.
A nyelés biztonsága szempontjából jobb a hideg vagy meleg étel a testhőmérsékletű vagy kihűlt fogásoknál. Az ízek legyenek határozottak, a fűszerezést nem kell kerülni. Veszélyesek lehetnek a vegyes állagú ételek, pl. a darabos részeket is tartalmazó levesek – biztonságosabbak a csak folyadékot tartalmazó levesek vagy csak puhára főzött részekből álló ételek.
A gyakran félrenyelő idős ember itatásához hasznos segédeszköz az orr irányában ívesen kivágott peremű pohár, ami házilag is elkészíthető. (Nem tévesztendő össze a hagyományos, porcelán csőrös pohárral, melynek használata nyelési zavar esetén veszélyes és kerülendő!) További lehetőség az itatás biztonságosabbá tételére a folyadékok besűrítése gyógyszertárban kapható, színtelen, íztelen és szagtalan sűrítőanyagokkal.