Idült köhögés
A köhögés szervezetünk automatikus reakciója, célja a légutak megtisztítása, a légutakban lévő váladék, az oda bejutott füst, por, vegyi anyag vagy idegentest eltávolítása. A köhögés megvédi az alsó légutakat és a tüdőt az oda nem való károsító anyagoktól.
A köhögés tehát nem kell hogy aggodalmat keltsen egészen addig, amíg esetenként jelentkezik, különösen akkor, ha jól behatárolható oka van (poros környezet, félrenyelés stb.). Aggasztó tünetnek kell azonban tekintenünk a köhögést, ha tartósan fennáll, légszomjjal együtt jelentkezik, véres köpet ürítésével jár, vagy egyéb szisztémás tünetek is társulnak hozzá, pl. akaratlan testsúlyvesztés, láz, elesettség, gyengeségérzés. Utóbbiak észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni a köhögés kivizsgálása céljából, mivel az súlyos betegség jele is lehet!
A köhögés fennállásának időtartama szerint megkülönböztetünk heveny (akut), szubakut és idült (krónikus) köhögést. Az akut köhögés 3 hétnél rövidebb ideig tart, a krónikus köhögés 8 héten túl is fennáll. Itt csak az idült köhögéssel foglalkozunk.
Mi okozhat idült köhögést?
Az idült köhögésnek rengeteg oka lehet. A gyakori okok a következők:
• Savas reflux – a savas gyomortartalom a gyomorszáj renyhesége miatt visszakerül a nyelőcső alsó szakaszába, ahol irritálja a nyálkahártyát és gyulladást tart fenn
• Gyógyszerszedés – többféle gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhet tartós köhécselés, pl. egyes vérnyomáscsökkentő szerek (ún. ACE-gátlók) szedése kapcsán
• Hátsó garatfali váladékcsorgás – fokozott orrváladékozás esetén, főként hanyattfekvő testhelyzetben, a garatfalra visszacsorgó nyák vagy genny irritációt okozhat, pl. szénanátha, orrpolipok vagy az orrmelléküregek idült gyulladása mellett
• Asztma – különösen nem kezelt vagy nem megfelelően kontrollált esetekben
• Dohányzás – akár passzív formában is okozhat közvetlenül idült köhögést tartós irritáció, enyhébb vagy súlyosabb gyulladás fenntartásával, de a dohányzás következtében kialakuló krónikus obstruktív tüdőbetegség jellegzetes tüneteként is számon tartjuk az idült köhögést
• Közelmúltban lezajlott heveny légúti fertőzés – viszonylag gyakori, hogy az akut tünetek lezajlását követően hosszan elhúzódó száraz köhécselés marad vissza, mely köpetürítéssel nem jár
A ritkább (de nem nagyon ritka) okok: tüdőrák (különösen dohányosoknál és korábbi dohányosoknál, véres köpet ürítésével is járhat); cisztás fibrózis (veleszületett tüdőbetegség, melyben a tüdőben lerakódó sűrű, tapadós nyák elzárhatja a kisebb hörgőcskéket); idült hörgőtágulat (a kis légutak kórosan kitágulnak, váladéktermelésük fokozódik), illetve a tüdőállomány diffúz károsodásával járó egyéb betegségek; tüdőembólia (többségében akut állapot, ám máskor csak kisebb tüdőerekben alakul ki vérrög, melynek egyik tünete ugyancsak a köhögés lehet); szívbetegségek (pl. szívelégtelenség, mellkasi főverőér tágulata, ritkábban szívritmuszavarok).
Milyen esetben kell azonnal orvoshoz fordulni?
Alapszabály, hogy a köhögés minden olyan esetben kivizsgálást indokol, ha tartósan fennáll vagy súlyosbodik, illetve hátterében nem igazolódik nyilvánvaló akut kórállapot (megfázás, szénanátha, félrenyelés, asztma stb.). Ezen túl a következő tünetek kell hogy aggodalmat keltsenek („piroszászlók”): vérköpés, ismeretlen hátterű testsúlycsökkenés, fokozott éjszakai izzadás, légszomj vagy nehézlégzés.
A köhögés kivizsgálása
A kivizsgálás első lépéseként az orvos alaposan kikérdezi a beteget tüneteiről: mióta áll fenn a köhögés, milyen jellegű és súlyosságú; jár-e köpetürítéssel, és ha igen, az milyen mennyiségű, jellegű, színű és állagú, látható-e benne véres csíkozottság vagy jelentősebb mennyiségű vér; a köhögést kísérik-e egyéb tünetek, akár a köhögéssel együtt, akár két köhögéses roham között (légszomj, nehézlégzés, mellkasi fájdalom stb.); a köhögés nyugalomban és/vagy terhelésre jelentkezik-e; észlelt-e a beteg lázat, fokozott éjszakai izzadást, fogyást; fennáll-e valamilyen egyéb ismert betegség (tuberkulózis, rosszindulatú daganat, a köhögés kezdete előtt lezajlott heveny légúti megbetegedés stb.); előfordult-e hasonló tünet korábban a betegnél vagy családtagjánál; szed-e valamilyen gyógyszert rendszeresen (pontosan mit és mióta), illetve van-e olyan készítmény, amit csak mostanában kezdett szedni (ne feledkezzünk meg a vény nélkül kapható szerekről, gyógyhatású és gyógynövénykészítményekről sem!); dohányzik-e vagy korábban dohányzott-e a beteg, és ha igen, naponta hány szál cigarettát szív/szívott; mi a beteg foglalkozása, milyenek a munkakörülményei (poros, füstös munkahely, vegyi anyagok stb.).
A felsorolásból jól látható, hogy az elöljáróban tisztázandó kérdések igen szerteágazóak, ezért hasznos lehet, ha a beteg ezekre előre felkészül, akár jegyzetekkel felszerelkezve érkezik a rendelőbe. A további kivizsgálás menetét a kórelőzmény alapján felmerülő lehetőségek szabják meg.
Jó eséllyel sor kerül mellkasi röntgenfelvétel készítésére, mely – bizonyos korlátok között – alkalmas a tüdő állapotának felmérésére, esetenként biztos diagnózist is nyújthat. A mellkasfelvétel alapján jelentősebb mellkasi folyadék jelenléte igazolható vagy kizárható, illetve megítélhető a szív nagysága is.
A légzésfunkciós vizsgálat eredményei alapján felmérhető a tüdő működése, sokszor valószínűsíthető a köhögést okozó megbetegedés. A módszer alkalmas a változások követésére, a terápiás hatás monitorozására is.
A képalkotó vizsgálatok közül a másik gyakran végzett vizsgálat a komputertomográfia (CT-vizsgálat). Ez akkor indokolt, ha a mellkasfelvétel alapján nem tisztázható a köhögés oka; ha az első vizsgálatok alapján fény derül ugyan az okra, de további pontosításra van szükség (pl. daganat pontos kiterjedése, áttétek megléte vagy hiánya, nyirokcsomók és/vagy csontok érintettsége); ha tüdőembólia gyanúja merül fel (ilyenkor a CT a kisebb tüdőerekben kialakult vérrögöket is nagy biztonsággal kimutatja); ha rosszindulatú daganatok és bizonyos más betegségek esetében az orvos követni akarja a kórfolyamat változását és a kezelés hatását; illetve ha műtétet követően az esetleges kiújulás korai felismerése és kezelése a cél.
A hörgőtükrözés (bronchoszkópia) során közvetlenül látótérbe hozhatók a légutak elváltozásai, és öblítés, illetve szövettani mintavétel végezhető.
A betegség jellege alapján az orvos gyakran laboratóriumi vizsgálatokat is kér.
Hogyan kezelhető az idült köhögés?
A kezelés menetét és a kórjóslatot a probléma jellege szabja meg. Annyi bizonyos, hogy ha a beteg dohányos, úgy sürgető feladat a leszokás. Tengernyi szakirodalmi adat bizonyítja a dohányzás oki szerepét a tüdőrák és az idült tüdőbetegségek kialakulásában, súlyosbodásában. Akkor se legyintsünk „most már úgyis mindegy” felkiáltással, ha már bekövetkezett a baj, mert meggyőző adatok szerint a füstmentes életre való váltás javíthatja az állapotot, enyhítheti a tüneteket, lassíthatja a már kialakult daganat növekedését.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a passzív dohányzás ugyanolyan káros, mint az aktív füstölés, ezért a dohányzásról való leszokással környezetünk, szeretteink egészségét is védjük, és megakadályozhatjuk, hogy évek múltán nekik is hasonló problémákkal kelljen szembenézniük.
EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSA NYOMÁN ENGEDÉLYEZETT.