A szerkesztőbizottságtól
Tisztelt Kolléganők és Kollégák!
Lapunk ez évi utolsó számában Halász Péter professzor úr tájékoztatja Olvasóinkat a Szerkesztőbizottság által kért tanulmányban az epilepsziás betegek kezelésének újabb lehetőségeiről, hangsúlyozva a megfelelő szakemberrel történő – gyakran ismételt – konzultáció fontosságát. Ezt a lehetőséget más szakmák képviselőinek is érdemes mindig szem előtt tartaniuk.
Szokásos szimpóziumunk témája ezúttal a tüdőrák. A bevezetőben Strausz János professzor úr tájékoztat a meglehetősen súlyos hazai helyzetről. Csatlakozó cikkeink részben a diagnózis lehetőségeit – azon belül a CT-vizsgálat és az újabban terjedő köpetvizsgálat fontosságát – tárgyalják, részletes és kitűnő hazai kommentárokkal kiegészítve, részben pedig ismertetik a dohányzásról mint a legfontosabb kockázati tényezőről való leszoktatás módszereit; ez utóbbi cikket Fenyvesi Tamás professzor úr kommentálta a tőle megszokott tárgyszerűséggel és empátiával.
Fontos összefoglaló közleményt olvashatnak a nők coronaria-betegségéről. Eddig is ismeretes volt, hogy a nők ritkábban betegszenek meg ischaemiás szívbetegségben, de betegségük gyakrabban marad feltáratlan a diagnózis bizonytalanságai miatt, kezelésük eredményei pedig elmaradnak a férfiak terápiájában elért látványos sikerektől. Ennek magyarázata még nem tisztázódott, és azt sem tudjuk pontosan, miért nagyobb a nők már bekövetkezett infarctusának halálozási aránya. Bőhm Ádám professzor úr tömör kommentárja egészíti ki ezt a kitűnő tanulmányt.
Magyarországon is több tízezer beteg szed ma már szelektív szerotoninfelvételt gátló (SSRI) gyógyszert. Cikkünk e kezelés hirtelen megszakításának problémáit taglalja, hangsúlyozva a megvonási tünetek veszélytelenségét és gyors lecsengését. Az autoimmun hepatitisről szól következő cikkünk, melyet a kérdés kiváló hazai szakértője, Pár Alajos professzor kommentált; a kitűnő cikk és a kommentár elsősorban a sokkal gyakoribb alkoholos és a sajnos egyre több beteget érintő vírusos hepatitisektől történő elkülönítésben segít. A mellékvesekéreg-elégtelenség diagnózisát és kezelését két kitűnő, áttekinthető algoritmusokkal kiegészített cikk foglalja össze, melyekhez Fűtő László főorvos úr írt szakszerű kommentárt.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!