A szerkesztőbizottságtól
Tisztelt Kolléganők és Kollégák!
Az Orvostovábbképző Szemle e számában ismét számos kitűnő cikket olvashatnak olyan betegségekről, amelyek elterjedtségük miatt is, de főként a velük kapcsolatos súlyos népegészségügyi gondok következtében fontos problémát jelentenek mindannyiunk számára. A stroke kérdéséről Szerkesztőbizottságunk tagja, Nagy Zoltán professzor úr írt bevezető tanulmányt, melyben vázolja az elsősorban általa és munkatársai által kidolgozott stroke elleni program eddigi eredményeit. Reméljük, hogy ez a cikk is felkelti a kormányzat illetékeseinek figyelmét, betegeink eddiginél jobb ellátása érdekében.
Szimpóziumunkhoz, amely a diabetes mellitus egyes kérdéseit tárgyalja, Tamás Gyula professzor úr írt részletes bevezetőt. Mint olvashatják, véleménye sok szempontból eltér az amerikai kollégák álláspontjától; a hazai betegek esetében alkalmazandó irányelveket ebből az összefoglalásból és a csatlakozó három cikk – Kerényi Zsuzsa főorvos asszony, Gyimesi András főorvos úr és Soltész Gyula professzor úr által írt – kiváló kommentárjából megismerhetik. Különösen érdekes egymás mellett olvasni a diabetes „intenzív” kezelésével kapcsolatos hazai és külföldi véleményeket.
A depresszió olyan betegség, amelylyel gyakorló orvos kollégáink naponta találkoznak. Szívesen ajánlom figyelmükbe az erről a témáról szóló cikkünket, amely részletes terápiás ajánlásokat is magába foglal. Kitűnő kommentárjában Faludi Gábor főorvos úr a pszichiátriai készítmények klinikai kipróbálásának nemrégiben nagy vihart kavart gondjait is érinti. Igen tanulságos cikket olvashatnak a „sípoló légzés” jelentőségéről: arról, hogy ez a klinikai jel a banális állapottól a legsúlyosabb suffocatióig számos kórképet takarhat.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!