A szerkesztőbizottságtól
Tisztelt Kolléganők és Kollégák!
Közeledik belépésünk az Európai Unióba, ezért kértük fel Dr. Tompa Anna profeszszor asszonyt és munkatársait, hogy szerkesztőségi közleményben ismertessék a vegyi anyagok felhasználásának, tárolásának és megsemmisítésének uniós szabályozását. Ezek a kérdések az egészségügyet az átlagosnál jobban érintik, hiszen mi nagyon sok, potenciálisan veszélyes anyaggal dolgozunk. A REACH (Registration, Evaluation, and Authorisation of Chemicals) rendszer Magyarország számára is kötelező lesz, érdemes tehát jó előre felkészülni a bevezetésére.
Mostani számunk szimpóziuma a dementiával foglalkozik. Részletes bevezetőjében Folyovich András főorvos úr sok, ezzel a kérdéssel kapcsolatos téves elképzelést tisztáz, hangsúlyozva azt, hogy milyen nagy szükség van a neurológusok és a pszichiáterek együttműködésére a lakosság elöregedésével egyre több gondot okozó probléma megoldásában. Az esetismertetést, valamint a dementia diagnosztikáját és terápiáját taglaló közleményeket Kovács Tibor tanár úr kitűnő, részletes kommentárja foglalja össze. A cikkek elsősorban a háziorvosok feladatainak ismertetésére helyezik a hangsúlyt, így minden gyakorló orvosnak szívből ajánlom elolvasásukat.
Az elmúlt években sokat tudtunk meg a vírusos eredetű hepatitisekről, köztük az igen veszélyes hepatitis B vírus (HBV) okozta krónikus fertőzésről. Az ilyen esetek közel felében cirrhosis vagy hepatocelluláris carcinoma alakul ki, így különösen nagy jelentősége van az idejekorán felállított diagnózisnak és kezelésnek. Számos új készítményt próbáltak ki az utóbbi időben, és ezekkel sok esetben tartós remissziót értek el, bár a relapszus és a terápiával szembeni rezisztencia sem ritka. Nemesánszky Elemér professzor úr értő kommentárja nem véletlenül hangsúlyozza tehát a megelőzés fontosságát és közelmúltban megismert lehetőségeit.
Két fontos cikkünk foglalkozik a kardiovaszkuláris betegségek súlyos szövődményeivel és azok megelőzésének lehetőségeivel. Az arteria carotisban kialakuló plakkok az agyi embolia közvetlen veszélyét rejtik magukban, de ma már ultrahangvizsgálattal korán felismerhetők, majd műtéttel eltávolíthatók. Bizonyos esetekben azonban előnyösebb stent behelyezésével biztosítani a beszűkült carotison keresztül az agy megfelelő vérellátását. Ez a beavatkozás azonban csak kellő körültekintéssel végezhető: Hüttl Kálmán tanár úr kitűnő, részletes kommentárjában ismerteti a beavatkozás közben bekövetkező embolisatio megelőzésének lehetőségeit.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!