A szülésznői hivatás gyakorlásának mutatói hazánkban
A szülésznő szerepe és feladatai
„A szülésznő olyan személy, aki – miután hivatalosan felvételt nyert az adott ország előírásainak megfelelő módon akkreditált szülésznőképzési programra – sikeresen teljesítette az előírt tanulmányi kötelezettségeket és megszerezte a szükséges végzettséget a nyilvántartásba vételhez és/vagy a szülésznői tevékenység gyakorlásának jogszerű megkezdéséhez.
A szülésznők biztosítják a megfelelő felügyeletet, gondozást és tanácsadást a nők számára a terhesség és a szülés alatt, valamint a szülés utáni időszakban, képesek szülések önálló levezetésére és az újszülöttek, csecsemők gondozására. A gondozási tevékenység magában foglalja a preventív intézkedéseket, az anya és a gyermek rendellenes állapotainak felismerését, orvosi segítség igénylését és – annak hiányában – sürgősségi beavatkozások elvégzését. Fontos feladat az egészségügyi tanácsadás és oktatás, nem csupán anyák, hanem családok és a közösség számára egyaránt. A tevékenység magába foglalja a szülésre és a szülői feladatokra való felkészítést, és kiterjed a nőgyógyászat, a családtervezés és a gyermekgondozás egyes területeire. A szülésznő tevékenységét kórházakban, klinikákon, egészségügyi központokban, otthonokban és más területeken végzi.” (WHO 1996)
Magyarországon a szülésznő feladatai a következőkben térnek el az idézett WHO-szabályozástól:
• A várandósok gondozását szülészorvosok irányítása mellett a védOEnOEk végzik.
• A szülések önálló levezetése csak szakorvos jelenlétében vagy annak utasítására történhet.
• A csecsemők gondozása csecsemOEgondozói, illetve védőnői feladat.
• A szülésznő Magyarországon az egészségügyi ellátást biztosító rendszerben, elsősorban azon egységekben, részlegekben tölt be szülésznői munkakört, ahol a szülészeti események történnek. Mindezen túl a szülészeti ellátás egyéb szabályozott területén is tevékenykedhet. A tervezett otthonszülés nem tartozik a szabályozott területek közé, tehát ott nem dolgozhat szülésznő.
A magyarországi szülésznőképzés szabályozása
Magyarországon a szülésznők képzése kizárólag akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzési formában történhet. A szülésznői hivatásra való felkészítés azon képzések közé tartozik, amelyekre az Európai Uniós szabályok vonatkoznak.
A 2006/2007. tanévtől a szülésznők képzése főiskolai szintre emelkedett. Elvileg egymás mellett is működhet a két rendszer. Ezt napjainkban is megfigyelhetjük, mert nappali tagozaton csak főiskolai képzés indul, levelező tagozaton viszont felsőfokú akkreditált szülésznőképzést is meghirdettek.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!