Alvadásgátló kezelés stroke esetén
Főbb tézisek:
- A nagy dózisban adott kis molekulatömegű heparinok rutinszerű alkalmazása a stroke megelőzésében nem helyénvaló. Kivételt jelenthetnek azok az esetek, amelyekben korai alvadásgátlás indokolt, a frakcionálatlan heparinnak a parciális tromboplasztinidő szerinti adása azonban túl nagy vérzésveszéllyel járna. A kardiális eredetű, pitvarfibrillációval társuló emboliás stroke akut fázisában az acetil-szalicilsav adása részesítendő előnyben.29
- Pitvarfibrillációval, bal kamrai thrombussal vagy aneurysmával, továbbá súlyos fokú bal kamrai funkciózavarral járó szívizom-infarctus esetén a betegeket 2–3-szoros INR értékre beállított orális alvadásgátló kezelésben kell részesíteni. Ugyanez vonatkozik a mechanikus műbillentyűvel élő, valamint a 25%-nál kisebb ejekciós frakcióval járó dilatatív cardiomyopathiában szenvedő betegekre is.
- Jelentős jobb-bal shunttel járó foramen ovale persistens esetén orális alvadásgátlást (INR: 2–3) kell alkalmazni a stroke másodlagos prevenciója céljából. Recidív embolisatiónak vagy a pitvari sövény aneurysmájának egyidejű fennállásakor a nyílás katéteres zárása jön szóba. Egyéb esetekben napi 300 mg acetil-szalicilsav adása többnyire elegendő.
- Az agyat ellátó artériák dissectiója alvadásgátló kezelést indokol, amely először heparinnal, majd orális alvadásgátlókkal (INR: 2–3) történik, 3–6 hónapon át.
- Artériás eredetű agyi infarctust követően az orális alvadásgátlás csak speciális esetekben jön szóba.
- Az agyi vénás sinusok thrombosisa esetén az alvadásgátlást heparinnal kezdjük, majd orális antikoagulánsokkal (INR: 2–3) legalább 6 hónapig folytatjuk.
- A 40 évesnél fiatalabb, ismeretlen eredetű agyi történésen átesett betegeket tanácsos kivizsgálni thrombophilia irányában. Ismétlődő vagy életveszélyes thrombosis esetén, illetve kombinált thrombophiliában rendszerint élethosszig tartó alvadásgátlásra van szükség.
A stroke Németországban évente 250 ezer embert érint; ez a súlyos fokú rokkantság leggyakoribb oka és a harmadik leggyakoribb halálok. Az esetek 15%-ának hátterében agyvérzés áll, 85%-ban ischaemiás károsodásról van szó. Az agyi keringészavar ismétlődésének veszélye tartósan fennáll, de az első 30 napban a legnagyobb.42 Az ismert kockázati tényezők (magas vérnyomás, hyperlipidaemia, cukorbetegség, dohányzás, mozgáshiány stb.) befolyásolásán túl többnyire thrombocyta-aggregáció-gátlók vagy antikoagulánsok adása is indokolt. Mivel az alvadásgátlók a szokásos dózisban jelentősen növelik a vérzés kockázatát, alkalmazásuk során fokozott gondossággal kell eljárni. A továbbiakban a közelmúltban lefolytatott klinikai vizsgálatok eredményeinek tükrében tekintjük át az alvadásgátlók stroke esetén történő alkalmazásának gyakorlatát. A heveny stroke heparin- vagy heparinoidkezelésének megbeszélése után a K-vitamin-antagonistáknak a hosszú távú megelőzésben játszott szerepét mutatjuk be.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!