EBP - START
Az asthmával kapcsolatos korábbi klinikai vizsgálatok alapján nem dönthető el egyértelműen, hogy enyhe asthmában a rövid idővel a betegség kezdete után megkezdett kis dózisú kortikoszteroid-kezelés alkalmas-e a rohamok előfordulási gyakoriságának csökkentésére és a tüdőfunkció gyorsuló romlásának megelőzésére. Az „Inhaled Steroid Treatment As Regular Therapy in early asthma” (START) vizsgálatban budesonid alkalmazásával elért eredmények azt mutatják, hogy a kérdésre határozottan pozitív választ adhatunk.
Az asthmára jellemző kóros elváltozás a felső és alsó légutak nyálkahártyájának krónikus gyulladása. Az asthmás gyulladás során elsősorban az eosinophil sejtek, valamint a hízósejtek, monocyták és macrophagok megszaporodása észlelhető. Az asthma tünetei, valamint az asthmában tapasztalható kóros légzésélettani változások főként ennek a gyulladásnak, a gyulladásos sejtek által termelt mediátorok hatásának következményei.1–3 Bár az asthmára a különféle tényezők által kiváltott légúti obstrukció reverzibilitása a jellemző, már régen megfigyelték, hogy a tartósan fennálló, gyakran jelentkező asthmás tünetek végül is a reverzibilitás csökkenéséhez, tartós és legalábbis részben irreverzibilis légúti obstrukcióhoz vezetnek. Az 1990-es évek elején fogalmazták meg, hogy ennek hátterében a hörgőrendszer alkotóelemeinek kóros átalakulása áll: nyálkahártya-metaplasia, a kehelysejtek hyperplasiája, a bazális membrán megvastagodása, az erek számának és a hörgők simaizomzatának megszaporodása (átépülés, „remodeling”).
Számos vizsgálat bizonyította, és a mindennapi klinikai tapasztalat is alátámasztja, hogy krónikus, perzisztáló asthmában a lokálisan alkalmazott, belégzett kortikoszteroidok csökkentik a légúti gyulladást, enyhítik a tüneteket, megelőzik az asthmás rohamok kialakulását, javítják a légzésfunkciót, és csökkentik a halálozást. Mivel valószínűsíthető, hogy a légúti gyulladás és az átépülés között ok-okozati kapcsolat van, az inhalatív kortikoszteroidok rendszeres alkalmazása várhatóan nemcsak a tüneteket enyhíti és a betegek életminőségét javítja, hanem a hörgőrendszer kóros átépülését, az irreverzibilis obstrukció kialakulását is megelőzi.
Azt a kérdést, hogy a belégzett kortikoszteroidok korán megkezdett alkalmazása hosszú távon milyen hatást gyakorol az asthmára, korábban több vizsgálatban tanulmányozták.6–8 Ezekbe a nagy létszámú betegcsoportokon végzett vizsgálatokba enyhe és középsúlyos asthmában szenvedő betegeket is beválasztottak, és a betegség fennállásának ideje is széles határok között változott. Nem nyertünk viszont meggyőző adatokat annak a kérdésnek a megválaszolásához, hogy enyhe asthmában a betegség kezdete után rövid idővel megkezdett kortikoszteroid-kezelés milyen hatást gyakorol a légzésfunkció alakulására.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!