Hirtelen csecsemőhalál szindróma
FŐ SZEMPONTOK
1. A SIDS poligénes, multifaktoriális eredetű állapot, amelyben genetikai, környezeti és magatartási/szociokulturális tényezők egyaránt szerepet játszanak.
2. A prenatális és posztnatális dohányfüst-expozíció a SIDS jól ismert kockázati tényezője. A születés előtt környezeti dohányexpozíciónak kitett csecsemőknél nagyobb valószínűséggel figyelhetők meg ébredési zavarok.
3. Az otthoni légzésfigyelő monitorok alkalmazása nem ajánlható a SIDS megelőzésére; valamennyi csecsemőt mindig háton fekvő helyzetben kell letenni aludni; a cumi használata bátorítandó a SIDS kockázatának mérséklésére; a prenatális és posztnatális dohányfüst-expozíció kerülendő; és közös szoba javasolt, a fekvőhely megosztása nélkül.
Meghatározás
A hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS, sudden infant death syndrome) egy évnél fiatalabb csecsemőnél bekövetkező hirtelen, nyilvánvaló ok nélküli halál. Rendszerint korábban egészséges csecsemőnél fordul elő, és az eset alapos kivizsgálása ellenére – beleértve a teljes körű boncolást, a helyszíni vizsgálatot és a kórelőzmény áttekintését – nem derül fény a halál okára.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!