„ILIAS”
Előzmények A bal pitvari kábulat, a „stunning”, a bal pitvar és a bal fülcse mechanikai tevékenységének átmeneti romlása a pitvarfibrilláció (PF) sikeres megszüntetése után. Ez a kardioverzió minden formája után megjelenő funkciózavar akár hetekig is tarthat. Jelentőségét az adja, hogy – noha a kardioverzió után a sinus-ritmus helyreállt – fokozott trombusképződéssel jár és növeli az embóliás események veszélyét. A kábult bal pitvar működésének gyógyszeres javítása ezért igen fontos, mert csökkentheti a sinus-ritmus helyreállítása utáni tromboembóliás szövődmények kockázatát.
Eddig ezt többféle hatásmechanizmusú készítménnyel igyekeztek elérni: próbálkoztak III. csoportba tartozó antiaritmikummal (dofetilid) vagy pozitív inotrop hatású szerrel (kis adagú isoproterenol infúzió), azonban a „stunning” megelőzésére egyik eljárás sem került be a klinikai gyakorlatba.
Az utóbbi időben több adat látott napvilágot arról, hogy a pitvarfibrilláció bekövetkezésében is fontos szerepe van a renin–angiotenzin– aldoszteron rendszernek (RAAS), mert a ritmuszavar közben a pitvarok elektromos és szerkezeti átalakulása egyaránt bekövetkezik. Az angiotenzin II receptor blokkoló (ARB) szerek ezeket a változásokat mérséklik, ezért föltételezhető volt, hogy ARB-kezeléssel a pitvari „stunning” folyamata is fékezhető.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!