hirdetés

Dr. Matos Lajos cikkei

  #1
2009-07-01 00:00:00

A 2003-ban indított ACTIVE-A tanulmányban pitvari fibrilláció miatt kezelt betegeken vizsgálták, hogy acetil-szalicilsav és clopidogrel egyidejű adása alkalmas-e az agyi katasztrófa és más vaszkuláris események gyakoriságának csökkentésére azokban az esetekben, amikor az orvos vagy a beteg K-vitamin-antagonista adását/szedését kerülni akarja. Bebizonyosodott, hogy pitvari fibrillációban a clopidogrel–acetil-szalicilsav kezelés szignifikánsan csökkenti a jelentős vaszkuláris események (elsősorban a szélütés) gyakoriságát, bár a jelentős vérzéses események gyakoriságát is növeli.

  #2
2009-06-01 00:00:00

A koszorúér-revaszkularizáció utáni clopidogrel- kezelés időtartamával foglalkozó újabb tanulmány adatai jó egyezést mutatnak a korábbi vizsgálat (CREDO) során találtakkal. A gyógyszert kibocsátó stent beültetése után mind a halál, mind az infarktus kockázata lényegesen kisebbnek bizonyult clopidogrel adása mellett.

  #3
2009-05-01 00:00:00

Kedvezően reagálnak-e a sztatinterápiára a nem nagy Framingham-kockázatú, de már megfelelő vizsgálati technikával igazolhatóan enyhe-közepes mértékű érelmeszesedéssel élő idős emberek? A METEOR eredményei szerint igen: napi 40 mg rosuvastatin két év alatt szignifikánsan lassítja az atherosclerosis előrehaladását a carotis artéria érrendszerben.

  #4
2009-02-01 00:00:00

Megelőzi-e, vagy legalább késlelteti-e az ACE-gátló-kezelés a magas-normális vérnyomásúak valódi hypertoniájának kialakulását? Elegendő-e a fokozott kockázat kimutatásához az orvosi rendelőben többször elvégzett mérés? A magas-normális vérnyomásúak gyógyszeres kezelése valóban kedvezően befolyásolja a kockázati tényezőket és a klinikai következményeket? A PHARAO azt is megerősítette: kiemelt figyelmet érdemel az általában panaszmentes felnőtt népességnek az a két csoportja, amelyik diagnosztikai gondot jelenthet: a fehérköpeny-hypertoniásoké és a leplezett (masked) magas vérnyomással élőké.

  #5
2009-01-01 00:00:00

Hypertoniában a tenzió csökkenésének nagysága kétségtelenül a kardiovaszkuláris rizikó mérséklődésével párhuzamosan halad, de az ACCOMPLISH vizsgálat egyértelműen bizonyítja: az sem mindegy, mivel érjük el a vérnyomáscsökkentő hatást. Kísérletes adatok korábban is jelezték, hogy az ACE-gátlók és a
kalciumantagonisták vazoprotektív gyógyszerek, hypercholesterinaemiában fékezték az érelmeszesedés folyamatát, fokozták az endothel-dependens vazodilatációt.
Az ACCOMPLISH tanulmány bizonyította, hogy az amlodipin–benazepril kombináció statisztikailag is szignifikánsan hatékonyabb a nagy kardiovaszkuláris kockázatú hypertoniásokban a primer végpontok megelőzésében, mint a vérnyomást egyébként ugyancsak megfelelően csökkentő HCTZ és benazepril együttes adása. Ez egyértelműen azt jelzi, hogy a
kalciumantagonista–ACE-gátló klinikai előnye a vérnyomáscsökkentő hatáson túl, más hatásmódon
keresztül is érvényesül.

d

  #6
2008-11-01 00:00:00

A rendelkezésünkre álló adatok alapján a PREPAIR a clopidogrel telítô adagjaival kapcsolatos legnagyobb tanulmány, és vitathatatlanul az első abban is, hogy intervenció előtt a kettős telítő adagolást javasolja az optimális antiaggregációs hatás eléréséhez. Korábban már volt vizsgálat, melyben PCI előtt telítő adagként 900 mg clopidogrelt adtak, ez azonban nem eredményezetta 600 mg-os dózisnál értékelhetően jobb thrombocyta-aggregáció-gátlást.

  #7
2008-09-01 00:00:00

Különleges szívkatétert próbáltak ki figyelemre méltó eredménnyel a vizsgálat munkatársai. Eredményeik igazolták, hogy a trombózist okozó – amint a hisztopatológiai vizsgálat megerősítette, elsősorban vérlemezkékből álló – anyag az infarktusos betegek többségének koszorúeréből manuálisan kiszívható. A stentelés előtti katéteres szívás javítja a szívizom perfúzióját, az eredményesebb vérátáramlást az érintett szívizom színváltozása és az EKGeltérések megszűnése is jelzi.

  #8
2008-05-01 00:00:00

A telmisartant és a ramiprilt összehasonlító ONTARGET tanulmány kiválóan megfelel a „non-inferioritás” bizonyításban fontos feltételeknek, vagyis hogy a két beavatkozás megfelelően hasonló betegcsoporton történjék, a kezelés is jól egyezzen, a megfigyelési idő alatt kieső vizsgálati személyek száma minimális legyen, a vizsgálati végpontok olyanok, hogy azokat a beavatkozások jól összehasonlíthatóan képesek befolyásolni, és a statisztikai módszerek érzékenysége, ereje is megfelelő. Az eredményekből kiderült: a telmisartan a ramipril teljes értékű terápiás alternatívája.

  #9
2008-03-01 00:00:00

  Vajon elérhetjük a korai strukturális károsodások kialakulásának gátlását vagy regreszszióját, ha fiatal hypertoniások kezelésével igyekszünk fékezni a kórélettani eseményeket? Mikor kell a magas vérnyomás kezelését elkezdeni és hogyan mérhetjük fiatal betegeknél a gyógyszer valódi hatásosságát? Kiaknázható lehetőséget jelent, hogy a korszerű, nem invazív eljárások ma már jelezni tudják, amikor egészségesnek tűnő embereknél megjelennek a kóros kardiovaszkuláris változások. A cél annak tisztázása, hogy alkalmasak-e a renin–angiotenzin–aldoszteron rendszert gátló készítmények a strukturális eltérések megelőzésére a betegség egészen korai szakában. Ez a cél és a lehetőség indította útjára a DETECTIV vizsgálatot.
  Rudolf Virchow 1856-ban írta le azt a krónikus gyulladást, ami az atherosclerosis alapvető folyamata. Az általa „endarteritis deformans” névre keresztelt – és meghökkentő pontossággal vázolt – folyamat során valamilyen irritatív behatás elindítja az intima reakcióját, ami a kötőszöveti sejtek közreműködésével „reaktív fibrózis”-hoz vezet. Ma számos amerikai szerző – legtöbbször Virchow professzor idézése nélkül – részletezi ugyanezt a jelenséget, azzal a terminológiával, hogy az érelmeszesedés „gyulladásos-fibroproliferatív válasz az endotheliumot és az érfal simaizomsejtjeit érő különböző inzultusokra".

  #10
2008-01-01 00:00:00

   Előzmények
   Az egészségügy is globalizálódik: léteznek genetikai különbségek a világ különböző területei között, de mind jobban látható, hogy a hasonló gazdasági-társadalmi változások ugyanazon betegségek mind gyakoribb megjelenését váltják ki.

  #11
2007-12-01 00:00:00

  Előzmények
  Az agyi katasztrófák Európa országaiban a halálozási statisztikák harmadik helyén állnak. Mortalitásuk Magyarországon az utóbbi évtizedekben – a mind hatásosabb kezelési módszerek eredményeként – csökkent, de a szélütés továbbra is igen gyakori: becslések szerint évente 40–50 ezer beteg kerül kórházba szélütés miatt. Az akut agyi történések hatásosan megelőzhetők, ám mégis gyakori szövődményük a vénás thromboembolia. Nemzetközi statisztikák szerint, megelőző beavatkozások nélkül a szélütés miatt hemiplegiás betegek 75%-ánál következik be mélyvénás thrombosis, és mintegy 20%-uknál fordul elő tüdőembolia, ami egy-két százalékuk esetében halálhoz vezet.
  A szélütés szövődményeinek megelőzésére nem frakcionált heparint vagy kis molekulatömegű heparint adnak, de annak eldöntésére, hogy a klinikus melyik készítményt válassza, eddig megfelelően kontrollált, sok beteg adatait összegző tanulmány nem állt rendelkezésre. A PREVAIL vizsgálat ezzel a fontos témával foglalkozott.

  #12
2007-10-01 00:00:00

  Előzmények

   A cukorbetegség prevalenciája gyorsan növekszik. A különböző országok statisztikai adatait nem könnyű összemérni, de hihető adatnak látszik, hogy 1994-ben kb. 110 millió diabeteses beteg élt a Földön és 2010-re ez a szám 239 millió lesz, tehát több mint a duplája.1 A másik, világméretű egészségügyi gond a hypertonia. Amikor a The Lancet nemrég megjelent szerkesztőségi közleményében azt írták le, hogy az artériás hipertenzió „fékezhetetlen és legyőzi a világot”,2 az nem szépirodalmi hiperbola, hanem tárgyszerű tudományos megfogalmazás: becslés szerint 2025-ben másfél milliárd embernek lesz magas a vérnyomása. Ráadásul a szakértők azt is hangsúlyozzák, hogy még a tájékozottnak vélt emberek – például a korábbi amerikai elnök, Bill Clinton – is úgy gondolják, hogy ha sikerült a tenziót csökkenteni, akkor a kezelés abbahagyható.
    Nem meglepő, hogy a metabolikus szindróma, aminek a cukoranyagcsere zavara és a magas vérnyomás alapvető eleme, ugyancsak mind gyakrabban észlelhető: egy új finn vizsgálat tanúsága szerint a 24 éves korcsoportban 1986 és 2001 között a tünetcsoport prevalenciája hét-nyolcszorosára növekedett.3 Tekintve, hogy vizsgálatok sora igazolta: a cukorbetegek között gyakoribb a hypertonia, mint az azonos életkorú nem diabetesesek körében, illetve cukorbetegségben a súlyos kardiovaszkuláris szövődmények bekövetkezte elsősorban a hypertonia megjelenésétől függ, nyilvánvaló, hogy a két jelentős kockázati tényező prevalenciájának növekedése maga után vonja a szív- és érrendszeri betegségek mind gyakoribb kialakulását.

 

  #13
2007-06-01 00:00:00

Előzmények

  A 2-es típusú diabetes gyakran társul más kardiovaszkuláris és anyagcsere-kockázati tényezőkkel: hasi elhízással, alacsony HDL-koleszterin- szinttel, magas triglicerid-koncentrációval, emelkedett vérnyomással. Megfordítva: a túlsúly vagy a kövérség – kiváltképp az abdominális obesitas, nevezzük röviden abdominobesitasnak (AO) – fokozza a 2-es típusú cukorbetegség és az ischaemiás szívbetegség kockázatát. Arra is van adat, hogy a diabetesben szenvedőknek az AO csökkentése nagyobb feladatot jelent, mint az egészséges szénhidrát-anyagcseréjűeknek. Amikor egy testtömegcsökkentő programban a súlytöbblettel küzdő házaspárok együtt igyekeztek lefogyni, a diabetesben is szenvedő feleség vagy férj súlycsökkenése szignifikánsan (p<0,01) szerényebbnek bizonyult, mint hasonló korú és súlytöbbletű, de nem cukorbeteg házastársáé.
 Az endocannabinoid rendszer alapvető szerepet játszik a szervezet energia-homeosztázisában, cukor- és lipidanyagcseréjének szabályozásában. Egy korábbi, multicentrikus tanulmányban2 az 1-es típusú cannabinoid receptort (CB1) szelektíven gátló rimonabant a túlsúlyos vagy elhízott, nem diabeteses betegek körében csökkentette a testsúlyt és a haskörfogatot. Indokolttá vált tehát, hogy megfelelően ellenőrzött körülmények között megvizsgálják a rimonabant súlycsökkentő és anyagcserét javító hatását az elhízott cukorbetegek körében is.

  #14
2007-02-01 00:00:00

Előzmények A bal pitvari kábulat, a „stunning”, a bal pitvar és a bal fülcse mechanikai tevékenységének átmeneti romlása a pitvarfibrilláció (PF) sikeres megszüntetése után. Ez a kardioverzió minden formája után megjelenő funkciózavar akár hetekig is tarthat. Jelentőségét az adja, hogy – noha a kardioverzió után a sinus-ritmus helyreállt – fokozott trombusképződéssel jár és növeli az embóliás események veszélyét. A kábult bal pitvar működésének gyógyszeres javítása ezért igen fontos, mert csökkentheti a sinus-ritmus helyreállítása utáni tromboembóliás szövődmények kockázatát.
Eddig ezt többféle hatásmechanizmusú készítménnyel igyekeztek elérni: próbálkoztak III. csoportba tartozó antiaritmikummal (dofetilid) vagy pozitív inotrop hatású szerrel (kis adagú isoproterenol infúzió), azonban a „stunning” megelőzésére egyik eljárás sem került be a klinikai gyakorlatba.
Az utóbbi időben több adat látott napvilágot arról, hogy a pitvarfibrilláció bekövetkezésében is fontos szerepe van a renin–angiotenzin– aldoszteron rendszernek (RAAS), mert a ritmuszavar közben a pitvarok elektromos és szerkezeti átalakulása egyaránt bekövetkezik. Az angiotenzin II receptor blokkoló (ARB) szerek ezeket a változásokat mérséklik, ezért föltételezhető volt, hogy ARB-kezeléssel a pitvari „stunning” folyamata is fékezhető.

  #15
2007-01-01 00:00:00

Előzmények A TIMI (Thrombolysis In Myocardial Infarction) vizsgálatsorozat 1984-ben kezdődött, a legkorábbi közlemény 1985-ben jelent meg. Az első tíz vizsgálatról 1998-ban közöltek összesített beszámolót, de az egyedülálló sorozat ezután is folytatódott, egyetlen kivétellel. TIMI 13. vizsgálatot ugyanis nem terveztek és nem is végeztek. Nem babonából, hanem – a Carolyn H. McCabe-től, a munkacsoport egyik tagjától kapott információ szerint – azért, mert élénken emlékeztek az Apolló 13. űrprogram majdnem katasztrófával végződő eseményeire.
A CLARITY-TIMI 28 vizsgálat igazolta, hogy acetil-szalicilsav alapkezelés mellett, sikeres fibrinolízis után adott clopidogrel ST-elevációval járó infarktusban (STEMI) szignifikánsan csökkenti a reokklúzió és az ischaemiás események kockázatát, anélkül, hogy a vérzéses szövődmények veszélye nőtt volna (lásd Orvostovábbképző Szemle 2006., 7–8. szám). Többféle magyarázata lehetne annak, hogy a clopidogrel a fibrinolízist követően növeli a koszorúér-átáramlást és javítja a klinikai lefolyást is. Az egyik lehetőség az, hogy a clopidogrel a glikoprotein IIb/IIIa-gátlókhoz hasonlóan fokozza a korai fibrinolízist és ezzel növeli a korai reperfúziót. A másik mechanizmus pedig az lehetne, hogy a szer a korai fibrinolízist nem fokozza, hanem azokban a coronariákban, melyekben a fibrinolitikum hatására az áramlás részlegesen vagy teljesen helyreállt, fenntartja az erek átjárhatóságát.

  #16
2006-09-01 00:00:00

A gyulladás jelenlétére utaló C-reaktív protein nagy érzékenységu meghatározása (hsCRP) az utóbbi években több tanulmányban szerepel, ma ez az egyik legtöbbet vizsgált kockázatjelző. A tanulmány során a valsartan hatására a hsCRP-szint szignifikáns csökkenése következett be 2-es stádiumú hypertoniás betegeknél.

Előzmények
A kockázati tényezők (risk factors) etiológiai összefüggésben állnak a szív- és érrendszeri betegségekkel – ha közülük többnek a hatása együttesen érvényesül (pl. hypertonia, hyperlipidaemia, 2-es típusú cukorbetegség, hasra hízás), az ischaemiás szívbetegség kockázata halmozottan növekszik. A klinikusok az utóbbi időben mind nagyobb érdeklődéssel fordulnak a kockázatjelzők (risk markers) felé. Ezek a betegséggel nem közvetlen oki összefüggésben állnak, de valamilyen módon jelzik az alapbetegség megjelenését, előrehaladását és kedvező irányú változásukkal az állapot javulását.

  #17
2006-07-01 00:00:00

A CLARITY-TIMI a 28. tanulmány a rendkívül sikeres terápiás vizsgálatsorozat, a Thrombolysis In Myocardial Infarction immár 40 darabból álló, és tovább folytatódó sorában. Ez esetben arra voltak kíváncsiak a vizsgálók, hogy csökken-e a restenosis és a szövődmények gyakorisága, ha az alapterápiaként adott aszpirin mellé clopidogrelt is kap a beteg.

Előzmények
A trombolízis évtizedekkel ezelőtt megjelent az ST-elevációval járó heveny szív-infarctus (STEMI) ellátásának lehetőségei között, de hatékonyságát behatárolta az, hogy sok beteg esetében nem lehetett megfelelő reperfúziót elérni és az infarctust okozó koszorúér gyakran elzáródott. Reperfúziós elégtelenség a trombolízissel kezelt betegek mintegy ötödénél fordult elő, ami megkétszerezte a mortalitást. A coronaria újbóli elzáródása az infarctusos betegek további 5–8%-ában következett be, ami ugyancsak fokozta a mortalitást.
Az artériás trombusokban sok a vérlemezke. Ez az alvadék a fibrinolitikus szerek hatásával szemben viszonylag ellenálló, illetve a kezdeti reperfúzió után hajlamos az újbóli elzáródásra.

  #18
2006-06-01 00:00:00

Sorozatunk előző cikke a RIO (Rimonabant In Obesity) program fölépítését, a vizsgálatba sorolás feltételeit ismertette. 

  #19
2006-05-01 00:00:00

Milyen arányban fejlődik ki 140/90 Hgmm-t elérő vagy meghaladó vérnyomás a prehipertenzív kategóriába tartozó felnőtteknél? 

  #20
2006-05-01 00:00:00

A rimonabant az első olyan gyógyszer, ami szelektív gátlója az endokannabinoid rendszer CB1 receptorainak, amelyek mind a központi idegrendszerben, mind a periférián, kiváltképp a viszcerális zsírszövetben találhatók. 

  #21
2006-04-01 00:00:00

Van-e klinikai előnye az LDL-koleszterinszintet a szokásos sztatinterápiával elérhetőnél nagyobb mértékben csökkentő stratégiának a koszorúér-betegségben szenvedő betegek kezelése során? 

  #22
2006-03-01 00:00:00

A ma már betegek millióinak PCI-kezelésével megszerzett, hatalmas tapasztalat és a folyamatosan tökéletesedő technika mérhetően javította a stent-beültetés eredményeit, de stenten belül bekövetkező restenosis gyakorisága és következményei még mindig nem elhanyagolhatók.

  #23
2006-02-01 00:00:00

Lassan már csak az orvostörténészek emlékeznek arra, hogy évtizedekkel ezelőtt szívelégtelenségben hibának minősült a béta-blokkolók adása. 

  #24
2006-01-01 00:00:00

A COMMIT közel 46 000 beteg részvételével, egyetlen ország 1250, specializált vagy általános gyógyintézetében, a mindennapi klinikai gyakorlat körülményei között folyt. Az aktív kezelési ágba soroltak a hagyományos aszpirinkezelés mellé clopidogrelt is kaptak. Mindkét értékelt végpont kedvező eredményt mutatott, olyannyira, hogy az eredményeket közlő szakfolyóirat a címlapján is kiemelte a tanulmány fő üzenetét.

Előzmények

Évente mintegy tízmillió ember kap szívinfarctust a világon, a kardiovaszkuláris események gyakorisága pedig sok fejlődő országban folyamatosan növekszik. Az akut coronaria- szindróma kezelése ugyan alaposan megváltozott az utóbbi évtizedben, ennek ellenére a korai mortalitás és morbiditás kockázata még mindig jelentős, kiváltképp ott, ahol a sürgősségi kardiológiai ellátás feltételei továbbra is korlátozottak. Így amennyiben a heveny infarctus kezelésének eszköztára könnyen elérhető, egyszerű és nem drága beavatkozással gazdagodna, a betegek életkilátásai még mérsékelt hatékonyság esetén is jelentősen javulnának.

  #25
2005-12-01 00:00:00

Mind gyakrabban vetődik föl a kérdés: monoterápiával vagy kombinációval indítsuk a hypertonia kezelését? A forgalomban lévő fix kombinációk már az első vonalban is használatosak, ráadásul a betegnek ugyanazt a kényelmet kínálják, mint a monoterápia – egyetlen tabletta napi egyszeri bevételét. Vajon hatékonyságuk és a tolerálhatóságuk is hasonló a monoterápiáéhoz?

Előzmények
Az utóbbi néhány évben megváltozott a hypertonia kezelésének technikája. Korábban a kezelési elv általában az volt, hogy a kezelést monoterápia formájában, valamelyik elsőként választható szer kis adagjával kezdjük, és a dózist fokozatosan titráljuk fölfelé, majd szükség szerint teszünk hozzá az első vérnyomáscsökkentőhöz egy másodikat. A terápiás terv ma lényegesen erélyesebb és célratörőbb. Számos nagy volumenű vizsgálat bizonyította, hogy a jelenleg javasolt célértékek eléréséhez a hypertoniások többségének legalább két, de nem ritkán három-négy különböző vérnyomáscsökkentő kombinált szedésére van szüksége.

  #26
2005-11-01 00:00:00

Az ASCOT tanulmány hypertonia ága az eddigi, legnagyobb európai vizsgálat volt magasvérnyomás-betegségben szenvedő betegek körében. Kivitelezését független kardiológusok egy csoportja kezdeményezte a nyolcvanas évek végén, hogy választ kapjunk arra a kérdésre: előnyösebb-e a koszorúér- betegség szempontjából, ha a túl magas vérnyomásértéket nem a „hagyományos” szerekkel (béta-blokkolóval vagy tiazid típusú vízhajtóval), hanem újabbakkal (kalciumantagonistákkal vagy ACE-gátlókkal) igyekszünk csökkenteni.

Előzmények

A korábbi, megfelelően kontrollált, diuretikum és/vagy béta-blokkoló adásával végzett antihipertenzív vizsgálatok – szám szerint 17 – metaanalízise azt mutatta, hogy a vérnyomás szignifikáns csökkenése értékelhetően mérsékli a kardiovaszkuláris események gyakoriságát, de a kedvező hatás elmaradt attól, ami a prospektív, megfigyeléses vizsgálatok alapján várható lett volna. Felvetődött, hogy az újabb, korszerűbbnek remélt vérnyomáscsökkentők – például a kalciumantagonisták és az ACE-gátlók – alkalmazása hatékonyabb lehet, mint a ma már hagyományosnak vehető terápia (vízhajtók, béta-blokkolók vagy az előbbi két gyógyszercsoport kombinációja).

  #27
2005-11-01 00:00:00

Új sorozatunkkal olyan interdiszciplináris témát kívánunk körbejárni, amelynek már könyvtárnyi az irodalma: a „hasra hízás”, az abdominalis obesitas – szó szerint – súlyos gondját. Olyan terhet, amely az egész „jómódú” világ problémája. Hiszen az „abdominobesitas” ma már tényleg „globalobesitas”. Sorozatunk részletesen foglalkozik a „hasra hízás” és a kardiovaszkuláris betegségek összefüggéseivel, a metabolikus szindrómával, a zsírszövet kórtani jelentőségével és az endocannabinoid rendszerrel, amely a zsíranyagcsere mellett sok más biológiai jelenséget is szabályoz, végül bemutatjuk azt az új lehetőséget, hogy az endocannabinoid rendszer egyes receptorai szelektíven gátolhatók és ez a medicina számos területén áttörést hozhat.

Nehéz globálisnak minősíteni az elhízást azon a bolygón, amelyen a becslések szerint többen halnak éhen, mint ahányan kövérek. Egy közgazdásznak tulajdonítják azt az aforizmát, hogy „Szörnyű korban élünk, amelyben mindenki éhezik. Az emberiség egyik fele azért, mert nincs mit ennie, a másik fele meg azért, mert fogyókúrázik”. A mondás első fele a gazdag országok szégyene, a második fele a mind gazdagabb országok mind súlyosabb nyavalyája, amivel foglalkoznunk kell, mert sokak életét megrövidíti.

  #28
2005-10-01 00:00:00

A clopidogrel–acetil-szalicilsav terápia világszerte elterjedt, azonban sokáig hiányosak voltak azok az adataink, amelyek alapján megítélhettük volna a kombinációval a szélütés megelőzésében elérhető hatékonyságot. A CARESS egyértelműen bizonyította, hogy három hónapnyi távlatban agyi eseményt kiváltott carotis-szűkület fennállásakor szignifikánsan hatásosabb a gyógyszer-kombináció a tünetmentes embolizáció kockázatának csökkentése terén, mint az önmagában adott acetil-szalicilsav.

Előzmények A szélütés és a tranziens ischaemiás attak (TIA) másodlagos megelőzésében az acetil-szalicilsav (ACS) adása jelenti az alapterápiát, ezzel azonban az ismétlődő agyi katasztrófáknak legfeljebb egyötödét lehet megelőzni. Jól bizonyított a hatékonyság növelése végett ischaemiás szívbetegségben alkalmazott kombinált antiaggregációs kezelés – például clopidogrel plusz ACS. Ez a terápia világszerte elterjedt, a szélütés megelőzésére vonatkozó adatok azonban egyelőre hiányosak. Ráadásul az újabb vizsgálatok tanúsága szerint az agyi katasztrófák ismétlődésének kockázata nagyobb, mint azt korábban hitték, és kiváltképp megnő akkor, ha a betegnek carotis-szűkülete van. Ezekben az esetekben még erélyesebb másodlagos megelőzésre volna szükség.

  #29
2005-09-01 00:00:00

Mind több multicentrikus tanulmány különböző szempontokból végzett részvizsgálatáról olvashatunk. A LIFE tanulmány részvizsgálataként elvégzett ICARUS vizsgálat legfontosabb eredménye az a megfigyelés, hogy losartan-kezelés során az inzulinérzékenység javul az atenolol alkalmazásához képest.

Előzmények Számos epidemiológiai tanulmány igazolta, hogy a hypertonia és az inzulinrezisztencia olyan gyakran fordul elő együtt, hogy a kettő között valamilyen patofiziológiai összefüggés nem csupán elképzelhető, de nagyon valószínű is. Az összefüggés mechanizmusa viszont erősen vitatott. Föltételezték, hogy az inzulinrezisztencia mikrovaszkuláris eltérések kialakulása alapján jelenik meg: az érelváltozások következtében a vázizomzat vérellátása romlik, a transendothelialis inzulindiffúzió csökken, ami veszélyezteti a glükózfelvételt. Kimutatták azt is, hogy az izomzat hajszálérsűrűsége mind hypertoniában, mind nem inzulindependens cukorbetegségben kisebb lesz, a minimális felkari vaszkuláris rezisztencia (MFVR) pedig növekszik. Az MFVR összefügg az arteriolák szabályozásával, melynek következtében krónikus vazokonstrikció esetén a nyitott kapillárisok száma csökken.

  #30
2005-07-01 00:00:00

A hypertonia a vesekárosodás egyik leggyakoribb oka. A naponta egyszer alkalmazható telmisartan 40–80 mg-os adagban hatékony és jól tolerálható vérnyomáscsökkentő mind az enyhe-mérsékelt, mind a súlyos, sőt már dialízisre szoruló krónikus vesekárosodás esetén. A Németország, Franciaország és Hollandia 15 szakintézetében végzett ESPRIT vizsgálatnak van azonban más, figyelmet érdemlő eredménye is: a vérnyomáscsökkentő hatás hiánya miatt egyetlen beteget sem kellett a vizsgálatból kiemelni.

Előzmények

A krónikus vesebetegségek gyakorisága világszerte nő, a diagnózis legtöbbször későn születik és a kezelés sokszor elégtelen, aminek végstádiumú veseelégtelenség kialakulása lesz a következménye. Tekintve, hogy a hypertonia a vesekárosodás egyik leggyakoribb oka, a magas vérnyomás hatékony kezelése a krónikus vesebetegségek kifejlődése szempontjából alapvetően fontos. Ezen a területen a renin–angiotenzin rendszer befolyásolásának lehetősége nagy fejlődést hozott, mert az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlása nem csupán antihipertenzív hatású, hanem javítja az endothel-funkciót és mérsékli a vaszkuláris átépülés folyamatát is.1 Az ACE-gátlók azonban csak részlegesen blokkolják az enzimatikus láncot, ráadásul a mindennapi klinikai tapasztalat szerint bizonyos mellékhatások – pl. a köhögés – lényegesen gyakoribbak, mint azt a nagy, speciálisan válogatott betegcsoportokon végzett vizsgálatok alapján várhatnánk.

  #31
2005-06-01 00:00:00

A tanulmány igen fontos, új lehetőséget mutat be a testsúlytöbblet csökkentésére. A vizsgálatban alkalmazott készítmény az 1-es típusú cannabinoid-receptorok szelektív blokádján keresztül fejti ki kedvező hatását a túlzott kalóriabevitel okozta elhízás és a dyslipidaemia gátlására. Az eredmények igazolják, hogy ezzel a testsúly hatásosan csökkenthető, sőt az obesitassal kapcsolatos szív- és érrendszeri kockázati tényezők is jelentősen mérsékelhetők.

Előzmények A súlytöbblet Európában már-már népbetegségnek számít: a felnőtteknek több mint fele küszködik túlsúllyal, 30% pedig kifejezetten kövér. Nem csak a bulvársajtó, de az orvosi szakirodalom is úgy emlegeti az elhízást, mint valami pandémiát, ami nem felel meg a valóságnak, mert ez nem globális jelenség: tudnunk kell, hogy világszerte még mindig többen éheznek, mint ahányan elhízottak. Az iparilag fejlett országokban viszont az obesitas súlyos egészségügyi gond lett. Hazánkban már az első, tudományos igényű fölmérés a múlt század nyolcvanas éveinek végén azt mutatta, hogy a magyar felnőttek mintegy 57%-a túlsúlyos, ebből a súlyosan elhízottak aránya a nők között 15%, a férfiak között 9%. Mára a helyzet aligha javult, és igen sokan próbálkoznak a testsúlycsökkentés különféle módjaival: sokat ígérő diétás eljárások egész garmadája van forgalomban, zsírégető csodaszerekhez és hangzatos nevű életmód-módosító beavatkozásokhoz juthat hozzá az, aki elég hiszékeny és jómódú.

  #32
2005-05-01 00:00:00

A pangásos keringési elégtelenségben szenvedők gyakran halálos ritmuszavar következtében fejezik be életüket, noha a dekompenzáció kezelésében a legtöbben kapnak bizonyított antiarrhythmiás hatású szereket, például béta-blokkolókat.Ma két terápiás módszert javasolnak keringési elégtelenségben a hirtelen szívhalál megelőzésére: az amiodaront és a beültethető cardioverter-defibrillátort (ICD). Az SCD-HeFT kutatócsoportja azt vizsgálta, milyen mértékben csökkenti az amiodaron és az ICD az enyhe-középsúlyos keringési

Előzmények

Az amiodaron hatékonysága a korábbi vizsgálatok biztató eredményei ellenére sem bizonyított pangásos keringési elégtelenségben. Az ICD-t eddig elsősorban nem ischaemiás cardiomyopathiában próbálták alkalmazni a hirtelen szívhalál megelőzésére, de a beavatkozás eredményességét az eddigi adatok alapján szintén nem lehetett megítélni.

  #33
2005-04-01 00:00:00

COMMODORE

 A diuretikumok monoterápiában és kombinációban egyaránt hatékony vérnyomáscsökkentők, de káliumvesztést okozhatnak, ami által dózisfüggően fokozhatják a nemkívánatos hatásokat. A legtöbb gyógyszerkombinációban ezért igen kis adagban szerepelt a hidroklorotiazid, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy ezek a vérnyomáscsökkentők nem mindig voltak kellően hatékonyak. A COMMODORE azt vizsgálta, hogy az angiotenzinreceptor-blokkolókkal (ARB) gyakran együtt adott szokásos mennyiségű hidroklorotiazid megduplázása és 160 mg valsartannal való kombinálása milyen módon változtatja meg a fix kombináció antihipertenzív hatásosságát és tolerálhatóságát.

 Előzmények

 Az emelkedett artériás vérnyomás határát az újabb terápiás irányelvek mind alacsonyabb tok egyaránt azt bizonyítják, hogy a hypertonia célértékre csökkentése monoterápiával legtöbbször lehetetlen – ehhez szinte minden betegnek gyógyszer-kombinációra van szüksége. Néhány évtizede a farmakológia tudatformálói és az általuk formált tudatú gyakorló orvosok szinte babonás félelemmel irtóztak a fix gyógyszerkombinációk használatától: az egyetlen tablettába préselt, általában két hatóanyagot tartalmazó vérnyomáscsökkentő alkalmazása nem teszi lehetővé az adott beteg számára optimális terápiát, mellékhatás esetén nem derül ki, hogy melyik komponens hozta létre a nemkívánatos reakciót stb. Aztán, ahogy mind több tanulmány azt mutatta, hogy a megfelelő tenziócsökkentéshez gyógyszer-kombinációkra van szükség, a kombinációban a kisebb dózisok hatása összeadódik, ritkábbak a dózisfüggő mellékhatások, a legtöbbször napi egyszeri tablettabevétel javítja a betegek terápiahűségét, mind nyilvánvalóbbá vált, hogy a több, különböző hatásmechanizmusú antihipertenzív szer fix kombinációjának lényegesen több a bizonyítható előnye, mint a föltételezett hátránya. értéken szabják meg, amelynek elérése a legújabb vérnyomáscsökkentők alkalmazásával is nehéz. A nagy, multicentrikus vizsgálatok és a mindennapi klinikai tapasztala

  #34
2005-03-01 00:00:00

ACTION (A Coronary disease Trial Investigating Outcome with Nifedipine GITS)

 Kilenc éve annak, hogy pánikot keltett egy amerikai kongresszusi előadás, amelyben bejelentették: a hypertonia kezelésére alkalmazott kalciumantagonisták 60%-kal növelik a szív-infarctus kockázatát. Az egészségügyi hatóságok és a szerzők hosszú magyarázkodásra kényszerültek, több szakember fölvetette a média és a kutatók felelősségét. Az ACTION vizsgálatot 1996-ban indították el tartós hatású nifedipin-készítmény adásával, a morbiditás és a mortalitás felmérésére.

Előzmények

 Megfigyeléses vizsgálatok alapján 1995-ben először egy kongresszusi előadásban, majd több dolgozatban ismertették azokat a megfigyeléseket, melyek szerint a kalciumantagonista nifedipin fokozza a súlyos szív- és érrendszeri események kockázatát. A szerzők által észlelt – általában idős – hypertoniás betegek csaknem valamennyien a gyors fölszívódású, rövid hatású nifedipint szedték, ráadásul sokan olyan nagy adagban, ahogyan azt hazánkban szinte soha nem alkalmazták.

  #35
2005-02-01 00:00:00

A DETAIL közvetlen összehasonlító vizsgálat. Alátámasztja, hogy a diabeteses nephropathia korai szakaszában a telmisartan és az enalapril egyaránt hatásos hosszú távú védelmet jelent a diabeteses vesekárosodás ellen. A két gyógyszer hatása között a vérnyomáscsökkentő hatás szempontjából sem tapasztaltak különbséget.

 Előzmények Cukorbetegek esetéban a hypertonia és az albuminuria együttes fennállása a diabeteses nephropathia kialakulását jelzi. A glomerulusok kapillárisainak nyomását csökkentő ACE-gátlók késleltetni tudják, hogy a microalbuminuriából kifejlesztett proteinuria alakuljon ki. Több vizsgálat igazolta, hogy diabeteses nephropathiában ez a gyógyszercsoport lassítja a veseműködés romlását. A kedvező hatás független a vérnyomáscsökkenéstől, aminek az a jelentősége, hogy számottevően növekszik e cukorbetegek kardiovaszkuláris kockázata, és ha nem részesülnek kezelésben, a renális funkció romlása megállíthatatlan. A kardiovaszkuláris szövődmények okozta halál ugyan legtöbbször előbb bekövetkezik, mint a végstádiumú veseelégtelenség, az Egyesült Államokban ma a vesepótló beavatkozások leggyakoribb oka a cukorbetegség okozta vesekárosodás.

  #36
2004-11-01 00:00:00

A perkután coronaria-beavatkozások után – az ischaemiás szövődmények megelőzése céljából – elengedhetetlen a vérlemezkék aktivitásának gyors és hatékony gátlása. A PRONTO eredményei azt jelzik, hogy a clopidogrel hatása erélyesebb, ha a betegek az intervenció előtt, az eddiginél korábban kapják a gyógyszert.

Előzmények

A perkután transzluminális coronaria angioplasztika (PTCA) mind az akut, mind a krónikus tüneteket okozó koszorúér-betegség kezelése terén alapvető beavatkozás lett, hiszen kockázata kicsi, eredménye gyors és jó, a betegnek pedig rövid ideig kell kórházban tartózkodnia. Hatékonyságát azonban csökkenti a visszaszűkülés, ami gyakori és néha már a beavatkozás után néhány hónappal megjelenik. A PTCA eredményei lényegesen javultak a stentek használatával. Az európai adatok már 1999-ben arról tanúskodtak, hogy a legtöbb országban a beavatkozások kb. 70%-ában stentet is behelyeznek, és a 2002-ben készült angol fölmérés szerint az Egyesült Királyságban a 85%-ot is elérte ez az arány. A restenosis azonban a stent körül és a stentben is kialakulhat, és az esetek 20–50%-ában újabb intervenciót tehet szükségessé.

A stent thrombosis elsődleges eseménye a vérlemezkék aktivációja. Az acetil-szalicilsav-kezelés mérsékelt hatékonyságúnak bizonyult, de a clopidogrel bevezetése a klinikai gyakorlatba az acetil-szalicilsavhoz képest is szignifikánsan javította a restenosis megelőzésének esélyét: a relatív kockázat 8,7%-kal (p=0,043) csökkent – ezt a CAPRIE tanulmány eredményei bizonyították.

A jelenlegi klinikai gyakorlatban PTCA előtt vagy a beavatkozás kezdetén szokásossá vált a clopidogrel adása, de különböző kezelési sémák szerint különböző adagokban, és a gyógyszer alkalmazásának időpontjára sem voltak megbízható adatok.

  #37
2004-10-01 00:00:00

A sztatinok eddig is bőséges ismeretanyagát két szempontból is jól kiegészítik a REVERSAL eredményei. Az erélyesebb hatású és nagyobb adagban alkalmazott készítmény összehasonlítása a kisebb hatékonyságú és kisebb dózisban adott sztatinnal a koszorúér-betegség előrehaladása szempontjából erősen szignifikáns különbségekre mutatott rá. A vizsgálat másik újdonsága a koszorúerek belső felszínének ultrahangos vizsgálata volt.

Előzmények

Ha a nagy, nemzetközi vizsgálatok beteglétszámát összeadjuk, placebokontrollos klinikai tanulmányokban kb. 70000 beteg szedett valamilyen sztatint éveken keresztül. A betegcsoportok ugyan különböztek, voltak benne olyanok, akiknek a gyógyszer szedése előtt koszorúér-betegségre utaló klinikai tünete nem volt, mások lezajlott infarctus után kerültek a vizsgálatba, a kardiovaszkuláris események kockázatának csökkenése viszont meghökkentően hasonlónak - 20-30%-nak - bizonyult. Az előbbiek alapján azt hihetnők, hogy ezért a lipidcsökkentésre vonatkozó terápiás irányelvek megfelelő adatok alapján, pontos tájékoztatást adhatnak e gyógyszerek optimális kiválasztásához és alkalmazásához, de ez koránt sincs így: a legtöbb beteg a vizsgálatot támogató gyár készítményét szedte, a kezelés többnyire egyetlen dózissal történt - sem a gyógyszerre, sem az adagra nem volt alternatíva, pedig mind világosabb, hogy a sztatinok között mind hatásban, mind mellékhatásban jelentős különbségek léteznek. A REVERSAL a koszorúér-betegség előrehaladásának fékezésében a gyógyszercsoport két, már sok vizsgálatban használt készítményének - pravastatin, illetve atorvastatin - különböző dózisszintű alkalmazását hasonlította össze.

  #38
2004-09-01 00:00:00

A PERSUADE egyik vezetője, Kim Fox professzor az American College of Cardiology idei kongresszusán hangsúlyozta, hogy az EUROPA különböző kardiovaszkuláris kockázatú betegei közül célzottan is vizsgálni kívánták a nagy kockázatúnak tekintett betegcsoportot, a diabeteses koszorúérbetegeket. Az EUROPA részvizsgálatának eredményei azt sugallják, hogy a relatív kockázat csökkenése szempontjából a diabeteses csoportot nem célszerű külön betegpopulációként kezelni.

Előzmények

A 2000-ben közölt HOPE tanulmány1 egyértelműen igazolta, hogy koszorúér-betegségben az ACE-gátló adása igen kedvező, és ez a kedvező hatás az atherosclerosis szinte minden következményére vonatkozik, a szív- és érrendszeri eredetű mortalitástól az infarctuson át a szélütésig. A tavaly megjelent EUROPA vizsgálatban2 24 európai ország 12218 koszorúérbetegét tanulmányozták. Standard preventív alapterápia mellett perindopril adására a nem halálos és a halálos szív-infarctus kockázata 24%-kal (p

A PERSUADE – az EUROPA részvizsgálata – olyan koszorúérbetegek körében zajlott, akik diabetesben is szenvedtek.

  #39
2004-07-01 00:00:00

A vizsgálat – a nagy beteglétszám és a nagy kockázatú betegek aránya miatt – olyan kérdésekre is választ adhatott, amelyek eddig nyitottak voltak. Az új adatok alapvetően megváltoztathatják azokat a terápiás irányelveket, amelyek eddig a sztatinok alkalmazásával kapcsolatban nem vették figyelembe a cerebrovaszkuláris események elsődleges és másodlagos megelőzését.

Előzmények

A különféle betegcsoportokkal végzett korábbi, megfigyeléses vizsgálatok egyaránt azt jelezték, hogy a koszorúér-betegség kockázata és a vér koleszterinszintje között szoros az összefüggés. Nem tudtak viszont egyértelmű, hasonló kapcsolatot kimutatni a megfigyeléses tanulmányokban a koleszterinértékek és a szélütés különböző típusai között, bár – főleg a fiatalabb korosztályokban – az ischaemiás szélütés és a koleszterinkoncentráció pozitív összefüggést mutatott. Az ellentmondás további vizsgálatokat igényelt. A nemrég befejezett Heart Protection Study (HPS) fontos adatokat szolgáltatott ezzel kapcsolatban.

A HPS tanulmány koszorúér-betegségre vonatkozó adatait tavaly ismertettük.1 Ennek legérdekesebb eredménye az volt, hogy a sztatinok védő hatását azoknál is észlelték, akiknek az LDL-koleszterin-szintje az egyébként célértékként szereplő 3,0 mmol/liter alatti tartományba esett, vagy az összkoleszterin nem haladta meg az 5,0 mmol/litert. A HPS a coronaria-betegség mellett azt is vizsgálta, hogy milyen mértékben csökkenti a szélütés előfordulását az LDL-koleszterin szintjének erélyes leszorítása mintegy öt éven keresztül.

A vizsgálat célja

A közlemény szerzői arra kerestek választ, hogyan és milyen mértékben javítja a szélütés morbiditását és mortalitását a nagy kockázatú, cerebrovaszkuláris betegségben szenvedő betegek körében a simvastatinnal végzett LDL-szint-csökkentés.

  #40
2004-06-01 00:00:00

A CHARM program három összefüggő, mégis jól elkülönülő tanulmányból állt, amelyekben dekompenzált betegek közreműködésével vizsgálták az angiotenzin-receptort blokkoló candesartan és a placebo hatását. A program teljes leírása meghaladja a 40 oldalt – ehelyett kínáljuk e tömör, de minden lényeges elemre kitérő összefoglalást. A klinikai gyakorlat számára talán az a legfőbb üzenet, hogy egy halálesetet 63 dekompenzált beteg hároméves candesartan-terápiájával lehet megelőzni.

Előzmények

Nagy, multicentrikus vizsgálatok igazolták, hogy krónikus szívelégtelenségben, balkamra-károsodás esetén mind a túlélés, mind a tünetek jelentősen javíthatók ACE-gátlók (CONSENSUS, SOLVD), béta-blokkolók (CIBIS-II, MERIT-HF, COPERNICUS), illetve bizonyos betegcsoportokban spironolakton adásával. A dekompenzált betegekre vonatkozóan ezek a gyógyszercsoportok bekerültek a terápiás irányelvekbe és alkalmazásuk világszerte elterjedt. A keringési elégtelenség prevalenciája azonban e gyógyszerek klinikai alkalmazása ellenére is növekszik, részben azért, mert mind több az idős ember, részben azért, mert mind több beteg éli túl a korábban nagy mortalitású szív-infarctust, és a hypertonia is egyre gyakoribb – a dekompenzáció kialakulásában legtöbbször e két utóbbi állapot játszik oki szerepet.

Az angiotenzin II 1-es típusú receptorát blokkoló szerek (az ARB-k) az ACE-inhibitoroktól eltérő hatásmódú lehetőséget kínálnak a renin–angiotenzin rendszer gátlására, emellett az ACE-gátlókkal intolerancia – például a gyakori köhögés – miatt nem kezelhető betegek esetében is lehetővé teszik a kezelést.

  #41
2004-02-01 00:00:00

Mekkora a szerepe az ACE-gátlók kedvező kardiovaszkuláris hatásában az átmeneti ischaemiás rohamok gátlásának? A kérdésre választ kereső vizsgálat eredménye ugyan negatív lett – az ACE-gátlás értékelhetően nem befolyásolta a tranziens ischaemiás események gyakoriságát és időtartamát –, ám ez a megállapítás nagyobb előrelépést jelent az ACE-gátlók hatásmechanizmusának tisztázása terén, mint számos többéves vizsgálat eredménye.

Előzmények

Az utóbbi években sok vizsgálat bizonyította, hogy az ACE-gátlás jelentősen csökkenti a halálozást és a súlyos szív- és érrendszeri események kockázatát a koszorúér-betegség szempontjából nagy kockázatú páciensek körében. Bár arról is mind többet tudunk, hogy az angiotenzin II milyen sok támadásponton fejti ki azt a sokrétű, kedvezőtlen hatást, amit az ACE-gátlók és az angiotenzin-receptor-blokkolók (ARB-k) adásával igyekszünk semlegesíteni, ezeknek a gyógyszereknek a hatásmódja nem teljesen tisztázott. Újabb adatok szerint az ACE-gátlás ischaemiás szívbetegségben az endothel-működés javítása útján növeli a koszorúér-átáramlást, de nem egyértelmű, hogy az átmeneti ischaemia ilyenkor ritkábban fordul elő vagy rövidebb ideig tart. Ez annál is izgalmasabb kérdés, mert a kalciumcsatorna-gátlás bizonyítottan csökkentette a tranziens ischaemiás rohamok előfordulását: a CAPE vizsgálatban1 az amlodipin alkalmazása az ST-depresszióval járó EKG-események megjelenését a placebóhoz képest 16%-kal mérsékelte, és anginás rohamok is ritkábban fordultak elő (p

Annak tisztázására, hogy az ACE-inhibitorok kedvező kardiovaszkuláris hatásában milyen szerepe lehet az átmeneti ischaemiás rohamok gátlásának, megfelelő beteglétszámú, prospektív, jól kontrollált vizsgálatra volt szükség – ezért tervezték meg a QUASAR tanulmányt.

  #42
2004-01-01 00:00:00

Még mindig sok az olyan beteg, akinek állapota súlyos szív-infarctus után az optimálisnak tartott kezelés ellenére sem javul. Bár az ACE-gátlók az ilyen betegek életkilátásait is lényegesen javítják, az általuk biztosított enzimgátlás csak részleges, hiszen például a szívben keletkező, teljes angiotenzin II aktivitásnak csupán 13%-át lehet velük blokkolni. Felmerült ugyanakkor, hogy a közben forgalomba került angiotenzin-receptor-blokkolók legalább annyira hatékonyak lehetnek az érszűkítő anyag blokkolása terén, mint az ACE-gátlók. A VALIANT igazolta ezt a felvetést.

Előzmények

Az előzmények nem túlságosan régiek: a Brazíliában honos kígyó, a Bothrops jararaca mérgében olyan anyagot fedeztek fel, ami fokozta a bradikinin értágító hatását, bár később azt bizonyították, hogy nem ez a lényeg, hanem az angiotenzin I-ből az érszűkítő angiotenzin II keletkezését előidéző, angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlása. A fölismerést 1965-ben közölték,1 és hat év múlva megjelent az a dolgozat, amelyikben már arról számoltak be, hogy a kígyóméregből előállították a hatóanyagot, tisztázták a szerkezetét, és ennek alapján szintetizálni is sikerült.2

Azóta nemzetközi, prospektív, placebokontrollos tanulmányokban százezernél több beteg vizsgálatával bizonyították, hogy szív-infarctus után az ACE gátlásával mind a halálozás, mind a jelentősebb kardiovaszkuláris események előfordulása csökkenthető. A tartós ACE-gátló-kezelés mind az abszolút, mind a relatív kockázatot csökkentette, ami főleg a nagy kockázatú – károsodott balkamra-funkciójú vagy szívelégtelenségben szenvedő – betegek csoportjában érvényesült.

Mivel az angiotenzin I-ből többféle enzimatikus úton keletkezhet angiotenzin II, az emberi szívizomzatban az ACE-gátlók a teljes angiotenzin II termelődésnek csupán 13%-át képesek megakadályozni.3 Emiatt vetődött fel, hogy a közben forgalomba került angiotenzin-receptor-blokkolók (ARB) legalább annyira hatékonyak lehetnek az érszűkítő anyag blokkolása terén, mint az ACE-gátlók.

  #43
2003-12-01 00:00:00

Az utóbbi néhány évtizedben az acetil-szalicilsav a szekunder prevenció egyik legfontosabb gyógyszerévé vált, ám kiderült, hogy hatása nem mindenkinél érvényesül, a dózisnövelés pedig gyakoribbá teszi a vérzéses szövődményeket. A ticlopidin és a clopidogrel megjelenése előrelépést jelentett: a CURE vizsgálat eredményei igazolták a legmeggyőzőbben, hogy az acetil-szalicilsav–clopidogrel kombináció akut coronaria-szindrómában 20%-kal csökkenti a szív- és érrendszeri események kockázatát, és intervenciós terápia után adása még kedvezőbb.

Előzmények

Az akut coronaria-szindróma hátterében legtöbbször thrombosishoz vezető plakkruptura áll. Az acetil-szalicilsav és a heparin adása csökkenti ugyan a szív- és érrendszeri halál, illetve az ismétlődő infarctus kockázatát, de a kardiovaszkuláris események veszélye – mind rövid, mind hosszú távon – továbbra is jelentős maradt. Voltak, akik nagy reményeket fűztek – főleg a nem gyógyszeres beavatkozással (például PCI-vel) kezelt betegek esetében – a IIb/IIIa-receptor-blokkolók intravénás alkalmazásához. A korai események veszélyét ez mérsékelte is, de tartós orális adásuk semmiféle előnnyel nem járt, sőt növelte a mortalitást.1 A kis molekulatömegű heparin egy hétnél hosszabb alkalmazása – túl a kényelmetlenségén – ugyancsak hatástalannak bizonyult.2 A szájon át szedhető alvadásgátlók kedvező hatására sincsenek meggyőző adatok. Továbbra is szükség van az ischaemiás események kockázatának csökkentésére, mind a heveny időszakban, mind a hosszú távú kezelés során.


Az acetil-szalicilsav szedése mérsékelte a mortalitást, de a thienopyridin-származékok – a ticlopidin és a clopidogrel – bevezetése a terápiába, illetve acetil-szalicilsav és a thienopyridinek kombinációja az eredmények további javulásának reményét keltette. A kombinált kezelés vizsgálatára szervezték a CURE tanulmányt, melynek első eredményeit 2001-ben – CURE és PCI-CURE –, majd 2003-ban közölték. A clopidogrel hosszú távú hatékonyságára vonatkozó adatokat néhány hete ismertették.

  #44
2003-11-01 00:00:00

Az alábbiakban a teljes ASCOT vizsgálat lipidszint-csökkentési ágának eredményeit ismertetjük. Az eredetileg ötévesre tervezett követést ebben az ágban 3,3 év után leállították, mert az atorvastatinnal kezeltek mortalitása szignifikánsan jobbnak bizonyult a placebót szedőkénél. Az ASCOT-LLA adatai segíthetnek áthidalni azt a szakadékot, ami az érvényes terápiás irányelvek idealizált javaslatai és a mindennapi gyógyító munkánk nem éppen megfelelő gyakorlata között tátong.

Előzmények

Több vizsgálat is igazolta, hogy a sztatinok elsődleges megelőzés céljából adva csökkentik a szív- és érrendszeri események gyakoriságát. A WOSCOPS tanulmányban1 napi 40 mg pravastatin az összkoleszterin-, illetve az LDL-koleszterin szintjét 20%-, illetve 26%-kal mérsékelte, ami 4,9 év megfigyelési idő alatt a nem halálos infarctus gyakoriságát, valamint a koszorúér-betegség okozta mortalitást 31%-kal javította. Az AFCAPS/TexCAPS vizsgálatban2 lovastatint (20–40 mg) alkalmaztak: az össz- és az LDL-koleszterin-érték 18, illetve 25%-os csökkenése 5,2 éves időtartam alatt a fenti végpontokat 40%-kal mérsékelte.

A megfigyeléses vizsgálatok tanúsága szerint az egyidejűleg ható kockázati tényezők – például a magas vérnyomás és a vér lipidszintjének rendellenességei – a kardiovaszkuláris morbiditást és mortalitást hatványozottan növelik, ezért ezek kedvező irányú befolyásolása ilyenkor még kifejezettebb előnyöket kínál. Ezért okozott meglepetést, hogy az ALLHAT tanulmány lipidszintcsökkentő részében3 a pravastatin (napi 40 mg) a lipidek szintjét ugyan mérsékelte, de a szokásos betegellátáshoz képest a kardiovaszkuláris események gyakoriságát a nagy kockázatú hypertoniás betegek körében értékelhetően nem javította.

  #45
2003-10-01 00:00:00

Mennyire hatásos és biztonságos a vérnyomás fokozatos, óvatos csökkentése a szélütés korai szakában? Van-e olyan gyógyszer, amely ilyenkor hatékonyan képes gátolni a kórosan aktív renin–angiotenzin rendszert? E kérdésekre keresett választ az ACCESS vizsgálat.

A vizsgálat előzményei és célja

A szélütés korai szakában a vérnyomás bármilyen formában történő befolyásolására, csökkentésére vagy változatlanul hagyására nincs ma általánosan elfogadott, „evidence-based” álláspont. Ez nem meglepő, hiszen igen bonyolult kórélettani folyamatba kellene beavatkozni, ami az agyi katasztrófa bekövetkezésétől folyamatosan változik, vagyis állandóan mozgó célpontot kellene eltalálni.

Egészséges állapotban a sokat emlegetett agyi önszabályozás működik: az erek úgy tágulnak vagy szűkülnek, hogy a véráramlás ezen a területen állandó maradjon. Állatkísérletben, majd emberen is bizonyították, hogy amikor a tenzió csökken, az agyi erek tágulnak, vérnyomás-emelkedéskor pedig fokozódó érszűkület igyekszik stabilizálni az átáramlást. Ha az artériás középnyomás eléri az egyénenként változó, kritikus értéket, ami átlagosan 180 Hgmm körüli, a korábban összehúzódott erek nem képesek ellenállni a magas nyomásnak, és a feszüléstől kitágulnak. Az általános agyi értágulat „áttöréses” véráramlás-fokozódáshoz vezet, aminek következtében az agyszövet magas nyomással kapja a vért, folyadék nyomul ki a perivaszkuláris szövetbe, agy-oedema keletkezik és megjelennek a hipertenzív encephalopathia tünetei. Az is kiderült viszont, hogy a legtöbb agyi katasztrófa a vérnyomás agresszív csökkentése miatt alakult ki.

A vese-, illetve koszorúér-betegségben szenvedőkkel kapcsolatban mind több szó esik arról, hogy a megfelelő antihipertenzív kezelés védi a célszerveket. Ráadásul arra is vannak adatok, hogy a neurohumorális aktiváció gátlása a vérnyomás csökkentésén túl további klinikai előnyökkel járhat. Az ACE-gátlás az infarctus korai fázisában is kedvező hatásúnak bizonyult.

  #46
2003-09-01 00:00:00

A közelmúltban tették közzé a PROGRESS kardiológiai eredményeit. A súlyos szélütés utáni időszakkal foglalkozó vizsgálat célja a perindopril adására alapozott, indapamiddal kiegészített vérnyomáscsökkentő kezelés vizsgálata volt. Eredményei igazolták, hogy a kombinált kezelés mind a szélütés, mind a coronaria-események ismétlődésének megelőzése szempontjából kedvező hatású.

Előzmények

Az agyi érkatasztrófák a nemzetközi és a hazai halálozási statisztikában egyaránt a második helyet foglalják el a koszorúér-betegség után. A szélütés Magyarországon 1995-ben 4005 férfi és 4483 nő halálát okozta (háromszor annyi férfiét, mint a prosztatarák, és kétszer annyi nőét, mint az emlőrák). Az agyi katasztrófák okozta halálozás társadalmi súlyát is meghaladják a szélütés következményeként az egészségügyi ellátórendszerre, valamint a túlélő betegekre és hozzátartozóikra nehezedő emberi és anyagi terhek. Ráadásul a szélütés vagy a tranziens ischaemiás attak (TIA) utáni újabb agyi történés kockázata is nagy: öt éven belül minden hatodik betegnél ismétlődik az esemény, és ilyenkor a mortalitás is nagyobb. A cerebrovaszkuláris események kialakulásában mind hypertonia, mind normotonia esetén ismert a vérnyomás meghatározó szerepe. Nem egyértelmű ugyanakkor, hogy mennyire hatékony és biztonságos ilyen állapotokban a nyomáscsökkentés. Cerebrovaszkuláris eseményektől mentes anamnézisű hypertoniások korábbi, küönféle vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel végzett vizsgálatai azt jelezték, hogy a diasztolés érték 5-6 Hgmm-es csökkentése körülbelül egyharmadával mérsékli a szélütés bekövetkezését. A jelentős gyógyszercsoportok között ebből a szempontból semmilyen különbséget nem mutattak ki.

A többségében ischaemiás epizódot szenvedett betegekkel (2742 fő) foglalkozó négy vizsgálat eredményeit összesítő metaanalízis azt mutatta, hogy a szélütés ismétlődését a szisztolés érték 6–8 Hgmm-es, illetve a diasztolés 3-4 Hgmm-es csökkentése körülbelül egyötödével mérsékli.1 Az adatok szórása azonban igen nagy volt, ezért megbízható következtetések levonására ez a tanulmány nem alkalmas. Volt még egy előzetes közlemény,2 amelyben 5665 kínai betegnek adtak indapamidot szélütés vagy TIA után, azonban ennek a vizsgálatnak (Post-stroke Antihypertensive Treatment Study, PATS) a végleges eredményeit még nem közölték.

  #47
2003-08-01 00:00:00

Az utóbbi években sokat fejlődött PCI technika fő hátulütőjeként továbbra is számolnunk kell a restenosis kockázatával. Számos gyógyszertől joggal vártak rá megoldást. Az újbóli beszűkülés oka – sok tényező mellett – a simaizomsejtek neoproliferációja. A lipidszintet csökkentő tulajdonságuk mellett a sztatinok igen sok, egymástól élesen elkülönülő – pleiotrop – hatást fejtenek ki, amivel sokféle szövet működését befolyásolják. Ilyen többek között a csontszövet-termelődés és a glükózanyagcsere befolyásolása, az érelmeszesedés regressziójára és a plakkok stabilizációjára kifejtett hatás. Ezek a „nem lipid” hatások magyarázzák a LIPS tanulmány eredményeit.

Előzmények

A percutan coronaria intervenció (PCI) – 1977-es bevezetése óta – a leggyakrabban alkalmazott eljárásnak számít a koszorúér-átáramlás javítására és helyreállítására. Bár sokféle technikai újítással kísérleteztek (pl. direkcionális atherectomia, lézeres abláció), a PCI többnyire coronaria-angioplasztikát jelent (stent beültetésével vagy a nélkül). A PCI az ischaemiás szívbetegség tíz esetéből kilencben látványos javulást hoz, melynek jeleként az anginás rohamok megszűnnek vagy ritkulnak, az angina-küszöb és a fizikai teherbírás jelentősen javul. Egyelőre azonban továbbra is gyakoriak a beavatkozás utáni események: a „Major Adverse Cardiac Events” (kedvezőtlen alapvető kardiális események, a továbbiakban MACE) ötéves megfigyelés alapján öt betegből kettőnél, tízéves követés során háromból két betegnél bekövetkeznek.

Coronaria-betegségben a sztatinok szignifikánsan csökkentik a szív- és érrendszeri események előfordulási gyakoriságát, a korábbi vizsgálatok tanúsága szerint viszont PCI után nem mérsékelték a MACE felléptét, bár az is kiderült, hogy az Egyesült Államokban 1993 és 1999 között a betegek csupán 26,5%-a kapott sztatint a beavatkozás után.1

A vizsgálat célja

A tanulmány szerzői arra keresték a választ, hogy a PCI sikeres elvégzése után néhány napon belül elindított fluvastatin-kezeléssel elért koleszterinszint-csökkentés a placebóhoz képest megnyújtja-e a MACE-mentes időszakot.

  #48
2003-05-01 00:00:00

Előző számunkban részletesen ismertettem az ALLHAT (Antihypertensive and Lipid Lowering treatment to prevent Heart Attack Trial) eredményeit, azonban a vizsgálat közzététele óta olyan sok megjegyzés, kommentár, értékelés látott napvilágot, hogy a Szerkesztőség kérésére röviden most ezeket is áttekintjük.

Az áprilisi számunkban1 bemutatott ALLHAT-ra vonatkozó kritikai megjegyzések között formaiak és tartalmiak egyaránt akadnak. Az előbbieket aránylag könnyű elintézni: európai orvosnak szöget üt a fejébe, milyen lehetett az a sajtótájékoztató, amelyen a vizsgálat adatait és a vizsgálók által legfontosabbnak tartott eredményeket úgy mutatták be, hogy annak hangnemét amerikai szaktekintélyek harsánynak és hivalkodónak találták. A kifogás azért meglepő, mert innen nézvést megszokottnak tűnik, hogy a globalizált – amerikanizált – sajtótájékoztatók formai szempontból teljesen egyformák, akár nagy jelentőségű tudományos felfedezést, akár egy új mosópor forgalomba hozatalát tudatják a közönséggel.

Tartalmi kifogások

A tartalmi kifogások kemények és tárgyszerűek.2 A tanulmány nevét adó betűszó vége, a „HAT” a „Heart Attack Trial”-ból ered, s ennek megfelelően az elsődleges vizsgálati végpont is a szívroham (szív eredetű halál és az infarctus) volt, ennek ellenére a közlemény következtetéséből ez a végpont kimaradt, és csak a szövegben található. Pedig ez a legfontosabb tanulság: a háromféle kezelési mód eredménye csak tizedespontnyi különbséggel tért el egymástól (chlorthalidon: 11,5; lisinopril: 11,4; amlodipin: 11,3%), noha a szisztolés nyomást az utóbbi két kezelési mód nem csökkentette olyan mértékben, mint a vízhajtó. Ez csupán dózis kérdése volt, de a merev vizsgálati terv nem tette lehetővé a másik két gyógyszer adagjának rugalmas módosítását.

  #49
2003-04-01 00:00:00

A 623 észak-amerikai központban, 1994 februárja és 2002 márciusa között, 33357 beteg közreműködésével végzett hatalmas vizsgálat összefoglalásában szereplő következtetés, hogy a hypertonia kezelésére az elsőként választandó szer a diuretikum, az eredmények meglehetősen önkényes leegyszerűsítése. Jobban megközelítjük az igazságot azzal, hogy ez a vizsgálat is megerősíti a legújabb hazai és nemzetközi ajánlásokat, amelyek szerint a hatásosnak talált valamennyi vérnyomáscsökkentő egyaránt alkalmas az antihipertenzív kezelés elkezdésére, a választásnak pedig egyénileg kell történnie. Az eredmények azt a tapasztalatot is megerősítették, hogy a célvérnyomás eléréséhez a monoterápia általában elégtelen: a hypertoniás betegek eredményes kezeléséhez az esetek körülbelül kétharmadában gyógyszer-kombinációra van szükség.

Előzmények

A vérnyomás emelkedése súlyos célszervkárosodásokat okozhat, a tenzió normalizálása pedig jelentősen csökkenti ezt a kockázatot. Ez már a múlt század nyolcvanas éveiben is közhelynek minősült, azonban az elsőként választható-választandó gyógyszer kérdése évtizedek óta viták középpontjában áll. A korai klinikai vizsgálatok az első, hatásos készítményekre – a diuretikumokra, béta-blokkolókra – vonatkoztak, de közben új gyógyszercsoportok – alfa-blokkolók, kalciumantagonisták, ACE-gátlók – jelentek meg a klinikai gyakorlatban, ezért logikusnak tűnt, hogy a legjobban bevált, „hagyományos” gyógyszert, az egyik thiazid típusú diuretikumot (chlorthalidon) közvetlen vizsgálatban hasonlítsák össze az újabb vérnyomáscsökkentőkkel, megfelelően hosszú kezelési periódussal és sok beteg bevonásával.

Az alfa-blokkoló készítmény a doxazosin volt, azonban a vizsgálatnak ezt az ágát már korábban leállították, mert a doxazosinnal kezelt csoportban a keringési elégtelenség gyakrabban fordult elő a diuretikumhoz képest. Így az ALLHAT záróközleményében a chlorthalidon-csoport adatait a kalciumantagonista amlodipinnel és az ACE-gátló lisinoprillel nyert eredményekhez hasonlították.

  #50
2003-03-01 00:00:00

Számít-e, hogy mivel érjük el hypertoniás betegeink tenziójának normalizálását? Csak az antihipertenzív hatékonyságtól függ a mortalitásnak és a morbiditásnak a különféle vérnyomáscsökkentőkkel elérhető mérséklődése? Ha így van, akkor mindegy, hogy mivel érjük el a tenzió normalizálását. Az ELSA eredményei szerint azonban ennyire nem egyszerű a helyzet – a plakkok progressziója lassúbb a kalciumantagonista lacidipin hatására, mint atenolol szedése esetén, ami azt támasztja alá, hogy az antiatherogen hatás legalább részben független a vérnyomáscsökkentés mechanizmusától.

A vizsgálat előzményei és célja

A hypertonia és az atherosclerosis közötti szoros összefüggés sokszorosan bizonyított tény, arra azonban egyelőre csak kísérletes adataink vannak, hogy az egyes vérnyomáscsökkentők kedvezően befolyásolják-e az érelmeszesedés folyamatát. Ez részben független az antihipertenzív hatástól. A korábbi vizsgálatok arra utaltak, hogy elsősorban a kalciumantagonisták – azok közül is különösen az erősen lipofil, antioxidáns tulajdonságú, hosszú hatástartamú készítmények – alkalmasak a kísérletes atherosclerosis kezelésére.

Az egyébként tünetmentes érelmeszesedés előrehaladását az arteria carotisok ultrahangos vizsgálatával, az intima-media vastagság (intima-media thickness, IMT) mérésével lehet becsülni. A korábbiakban több, kisebb betegcsoporton végzett vizsgálat utalt arra, hogy a kalciumantagonisták ilyen szempontból hatékonyabbak, mint a diuretikumok. Az ELSA szervezőinek célja az volt, hogy többéves megfigyeléssel igyekezzenek adatokat kapni a kalciumantagonista lacidipin és a b-blokkoló atenolol hatásosságáról: van-e különbség a két készítmény között a carotisok elmeszesedésének lassítása szempontjából? A megfelelő statisztikai erőhöz szükséges számú beteg bevonásával, ultrahangos módszerrel kívánták tanulmányozni a többéves lacidipin-, illetve atenolol-terápia atherosclerosis-gátló hatását a carotisokban.

A vizsgálat jellemzői és tartama

Véletlen besoroláson alapuló, kettős vak vizsgálat két párhuzamos csoport összehasonlítására. A megfigyelési idő négy év volt. A beválasztás szerinti (intention to treat) elemzésbe mindenkit bevettek, aki a besorolás szerint elkezdte szedni a vizsgálati gyógyszert és az első orvosi vizsgálat után legalább az első ellenőrzésen megjelent.

  #51
2003-02-01 00:00:00

Világszerte betegek milliói szedik a sztatinokat, bizonyos kérdésekre hosszú ideig mégsem kaptunk választ velük kapcsolatban. Mennyit nyerhetnek szedésükkel bizonyos nagy kockázatú betegcsoportok (például a cukorbetegek, a perifériás érbetegségben szenvedők) vagy az idősek – és menynyit azok, akik a kardiovaszkuláris betegségek kockázata szempontjából eddigi ismereteink szerint a skála ellenkező végén helyezkednek el: például a nők? Az Oxfordban végzett HPS munkatársai elsősorban arra kerestek választ, hogyan befolyásolja a vaszkuláris és nem vaszkuláris okú mortalitást a koleszterinszint tartós csökkentése. A legfontosabb eredmény az volt, hogy a sztatinterápia védő hatását azoknál is észlelték, akiknek az LDL-koleszterin-szintje a 3,0 mmol/l alatti tartományba esett, vagy az összkoleszterinszint nem haladta meg az 5,0 mmol/l-t. Az eredmények a kezelésre vonatkozólag 51121, a placebót illetően 50604 betegév adatait tartalmazzák, ezt a HPS csoport munkatársai 2777 vizsgálóév munkájával érték el.

Előzmények

Igen sok vizsgálat jelezte, hogy a koszorúér-betegség kockázata és a vér LDL-koncentrációja között lineáris az összefüggés, és hogy ez a statisztikai kapcsolat kiváltképp szoros, ha a kockázatot logaritmikus skálán tüntetjük fel. Ez azt jelenti, hogy a rizikó csökkentése az LDL-koleszterin szintjének leszorítása útján kisebb mértékben függ a kezdeti lipidszinttől, mint az egyén általános kockázati profiljától. Ennek alapján a kezelés azoknál lesz leginkább sikeres, akiknek az anamnézisében rizikótényezőként számon tartott betegség (perifériás érbetegség, diabetes stb.) szerepel, vagy egyéb faktorok miatt (pl. idős kor) a kockázat a legkifejezettebb.

A korai vizsgálatok eredményei nem mindig voltak meggyőzőek, mert a kezdetben alkalmazott módszerek (az étrend erélyes és ezért nehezen megvalósítható módosítása, kevéssé hatásos gyógyszerek) csak mérsékelten csökkentették a koleszterinszintet, a kezelést a betegek egy része rosszul tolerálta és az értékelés statisztikai ereje sem volt mindig megfelelő. A sztatinok felfedezése és klinikai alkalmazása lehetővé tette az igen erélyes koleszterinszint-csökkentést, a nemkívánatos hatások egyetlen készítmény kivételével ritkának bizonyultak. Világszerte betegek milliói szedik ezeket a gyógyszereket, akár hatalmas klinikai vizsgálatok keretében, akár a mindennapi gyógyítás elemeként. Ennek ellenére bizonyos kérdések még nyitva maradtak: mennyit nyerhetnek bizonyos, nagy kockázatú betegcsoportok (például a cukorbajban vagy a perifériás érbetegségben szenvedők), az idősek – vagy éppen azok, akiknek kockázati szintje eddigi ismereteink szerint a skála ellenkező végén helyezkedik el: például a nők vagy az átlagosnál alasonyabb lipidszintű egyének. Azon is sokan vitatkoznak, hogy mennyire van kedvező hatása a halálozás szempontjából különböző vitaminok és antioxidánsok adásának.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.