Májtranszplantáció élő donorból felnőtt recipiensbe
Az élő donorból történő májtranszplantációt (living donor liver transplantation – LDLT) 1989-ben vezették be, amikor első ízben végeztek ilyen műtéteket gyermek recipienseken. Az eljárás etikai alapjait már korábban megtárgyalták. Mivel egyre nőtt a különbség a rendelkezésre álló cadaver szervek száma és az egyre hosszabb transzplantációs várólisták között, a transzplantációs közösség arra kényszerült, hogy ne csak gyermekeknél, hanem felnőtteknél is alkalmazzon élő donorból származó graftokat. Amióta az LDLT világszerte bevett gyakorlattá vált a gyermektranszplantációs programokban, ebben az alcsoportban a műtétre váró betegek mortalitása 30%-ról 5% alá csökkent. A kiváló eredmények és a kiforrt műtéti technika lehetővé tette a módszer alkalmazását felnőtteknél is.
Az élő donorból felnőttbe történő májtranszplantációval (adult-to-adult living donor liver transplantation – ALDLT) kapcsolatos első tapasztalatok (többnyire fulmináns májelégtelenség kezelése során) olyan országokból származnak, amelyekben vallási okok miatt nem transzplantáltak halottakból származó szerveket. A nyugati országok közül elsőként egy denveri (Egyesült Államok) munkacsoport számolt be arról, hogy élő donorból származó jobb májlebenyt ültettek át krónikus májbetegekbe. Biztató eredményeiket követően az ALDLT széles körben elterjedt.
Jelenleg az Egyesült Államokban az összes transzplantált máj közel 10%-a származik élő donorból. Európában 1991 októbere óta 675 LDLT-t végeztek (ez az összes májtranszplantáció 2%-a) 116-ból 41 májtranszplantációs központban (35%). A 675 műtét közül 399-et (59%) gyermekeken, 276-ot (41%) pedig felnőtteken végeztek. A meggyőző adatok ellenére értékelni kell objektív módon, hogy milyen mértékben csökkenti az ALDLT a felnőttek májtranszplantációra történő várakozási idejét. Általában csak minden harmadik, májtranszplantációra alkalmas beteg számára akad potenciális donor. Gondos pszichológiai és orvosi vizsgálat után a donorok kevesebb mint 40%-a bizonyul alkalmasnak.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!