Mit tudunk ma a passzív dohányzásról?
Főbb tézisek:
- A dohányfüst valószínűleg a mennyiségileg legjelentősebb inhalatív károsító anyag a belső terek levegőjében. A lakossági vizsgálatok résztvevőinek 30–60%-a rendszeres passzív dohányosnak tartja magát.
- A rövid távú expozíció mértéke a kotininszint alapján állapítható meg, a tartós füsthatás felmérésére pedig a kérdőív a legalkalmasabb eszköz.
- A passzív dohányzás és a bronchus carcinoma kialakulása közti összefüggés bizonyítottnak tekinthető. Az átlagos relatív kockázat 1,1–1,3. Az expozíció pontos meghatározásának nehézségei ellenére több vizsgálat dózis-hatás összefüggést mutat.
- Majdnem minden vizsgálat azt mutatja, hogy a passzív dohányzás növeli a koszorúér-betegség kialakulásának kockázatát, vélhetően 25–35%-kal.11 A koszorúér-betegségek fokozott incidenciája miatt ez az összefüggés igen fontos az egészségügy számára, tekintve hogy Németországban évente 133 000 akut myocardialis infarctusról számolnak be.
- Valószínűleg összefüggés van a krónikus passzív dohányzás és a krónikus légúti tünetek (bronchialis zörejek, köhögés, köpetürítés, fulladás) kialakulása között. Ugyanígy valószínűsíthető, hogy oki összefüggés van a passzív dohányzás és az asthma, illetve a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) között. Gyanítható, hogy a passzív dohányzás hozzájárul az asthmás rohamok kialakulásához; a COPD-vel kapcsolatban ezt a kérdést megfelelően nem vizsgálták még.
- A 2002-es évben a német munkavédelmi törvényt kiegészítették a nemdohányzókat védő paragrafussal. A passzív dohányzás visszaszorításának fő eszköze az aktív dohányzás prevenciója.
Apasszív dohányos maga nem dohányzik, de mások cigarettafüstjét kénytelen belélegezni. A légútjaiba jutó dohányfüst egyrészt a cigaretta felizzásakor keletkező mellékfüstáramból, másrészt a dohányos által beszívott, majd kilélegzett fő füstáramból származik.
A mellékfüst több mint 4000 összetevőből áll, amelyek közül több mint 50 anyag potenciális karcinogén4 (1. táblázat). A Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) egészségre ártalmas anyagokat értékelő szenátusi bizottsága a passzívan belélegzett dohányfüstöt a humán karcinogének közé sorolja (K1-es kategória). Az International Agency for Research on Cancer (IARC) szintén az 1. csoportba tartozó karcinogénnek tartja a dohányfüstöt.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!