Mobil-health alkalmazások Alzheimer-kórban
Alzheimer-kórban szenvedők megsegítésére is elérhetők okostelefonon futó alkalmazások. Két típusuk van. Az egyik magát az idős beteget próbálja segíteni, játékos módon javítani hangulatát vagy kognitív funkcióit. A másik típusú alkalmazások a betegről gondoskodó családtagot igyekeznek támogatni. Bár magyarul alig elérhető valami, olyan alkalmazásokat fogok bemutatni, melyek angol nyelven ugyan, de nyelvtől független szolgáltatást nyújtanak.
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka. A betegség a szellemi képességek súlyos romlásával jár együtt, végső soron a normális napi életvitelt, önellátást is lehetetlenné teszi. A betegség az agysejtek pusztulásával járó visszafordíthatatlan folyamat, amely miatt beszűkülnek a gondolkodási (kognitív) funkciók és egyre romlik az emlékezőképesség (memória) is.
A kognitív funkciók olyan megismerési és gondolkodási tevékenységek, mint az észlelés, a figyelem, az emlékezet, a számolás, a nyelvhasználat vagy egyéb, magasabb rendű gondolkodási feladatok (pl. tanulás, döntés, tervezés, problémamegoldás, önismeret stb.). Az Alzheimer-kór gyógyíthatatlan betegség, amely óhatatlanul kihat a beteg életének összes területére: a gondolkodásra, a cselekvőképességre és az érzelmekre. A 65–74 éves nők és férfiak között gyakorisága 5%, a 85 éven felülieknek azonban akár a fele is érintett lehet.
Tweri
Az Alzheimer-kór a beteg és a róla gondoskodó családtagja számára is a progressziójával párhuzamosan egyre nagyobb kihívást jelent. Olyan, okostelefonra letölthető alkalmazásokat mutatok be, melyek mindkettejük életét igyekeznek megkönnyíteni. A Tweri android operációs rendszerű telefonra letölthető, ingyenes alkalmazás. Arra igyekszik megoldást találni, hogy Alzheimer-kórban a kognitív funkciók sérülésével a tájékozódási képesség is romlik. Alapvetően spanyol nyelvű, de letöltés után kiválasztható a magyar nyelv is, és bár amolyan Google-fordítóval, de az alkalmazás működésének leírása így magyarul is elolvasható. GPS koordinátákat használ, és az Alzheimer-kórban szenvedő beteget követi, jelzi mozgását a családtag számára. Olyan, mobilitást segítő megoldás, amely nyugalmat adhat a gondoskodó családtag és a beteg számára is. Mind a beteg, mind a családtag letölti az appot a saját okostelefonjára, csak éppen eltérő funkcióval használják: kiválasztható, hogy a beteg vagy a gondoskodó a felhasználó. Ezt követően beállítható az a zóna, amelyen belül biztonságosan mozoghat a beteg (vásárlás, séta, rendszeres programok), és amikor ezen kívülre kerül, akkor az alkalmazás jelez a hozzátartozó számára (a térképen kört lehet rajzolni, ami kiteszi a biztonságos területet) (1. ábra). Ha nincs mozgás egy megadott ideig (pl. azért, mert elesett a beteg), akkor is jelez az app, de időt is be lehet állítani, ami alatt vissza kell érnie (http://www.tweri.com/home.aspx).
Alzheimer Masters
Csak android okostelefonra és ingyen tölthető le az Alzheimer Masters alkalmazás is. Több képernyőkép magyarul is megtalálható. Azon alapszik, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegek rokonaik hangját felismerik, és ez fontos (megnyugtató) számukra. A kórra jellemző feledékenység elleni küzdelem kapcsán az app a betegek mindennapjainak szervezésében segít. Ezért az alkalmazás a gondoskodó családtag hangján szólal meg, amikor bármilyen jelzést/figyelmeztetést küld a betegnek (pl. ideje a gyógyszereket bevenni, vagy meg kell etetni a macskát). Vagyis az üzenetet a családtag mondja rá a beteg telefonjára az alkalmazásban. Az „emlékezet” funkció pedig azért van, mert a beteg hangulatát emlékek megjelenítése (lejátszása) jelentősen javítani tudja. Ezek az emlékek lehetnek zenék, képek, rövidfilmek, amelyek lejátszását előre be lehet állítani, akár napi rendszerességgel (2. ábra). Az app a beteg hangreakcióit képes felvenni az egyes emlékképek lejátszásakor, és a családtag meg tudja nézni ezeket, hogy lássa, mi játszódhat le a betegben ekkor. De arra is képes – ehhez a betegnek android okosórát kell viselnie –, hogy amikor éjjel hirtelen felébred, és nem tudja, hol van (ami velejárója a kórképnek), egy előre felvett hangüzenetet játszik le, hogy megnyugtassa.
Kockázatbecslés, játék, zeneterápia
A betegség általában 65 éves kor körül kezdődik, és a megbetegedés kockázata az életkorral nő. Fiatalabb életkorban is előfordul ez a demencia (az első tünetek már 40 éves kor körül jelentkezhetnek), de ez ritka. Családi halmozódás is megfigyelhető. Az Alzheimer-kór kockázatát becslő alkalmazás (Alzheimer’s Risk Calculator) angol nyelven letölthető android telefonra (https://play.google.com/store/apps/ details?id=com.mobincube.alzheimers_ risk.sc_3V546H&hl=en_US). A CogniFit Brain Fitness elnevezésű alkalmazás (https://www.cognifit.com/) szintén csak angolul tölthető le, de andorid és iOS telefonra is. Ez játékok játszásával és azok eredményességével értékeli a memóriát és a kognitív képességeket. Használatával – azt ígérik a fejlesztők – javulnak ezek a képességek. Kipróbáltam ezt is – nem könnyű!
A SingFit (http://www.singfit.com/) csak iOS-re tölthető le. Azon alapul, hogy demenciában igazoltan hatásos a zeneterápia. Ingyenes verziójában csak 12, a zeneterápiával foglalkozó alapítók által kiválasztott dal tölthető le ingyenesen, de havi 5 dollárért a választék 330 dalra bővül. Az érintett fel is énekelhet magának dalokat (vagy csoportos zeneterápiás foglalkozás során közösen, de akár a családdal együtt is), ezeket bármikor le tudja játszani. Az applikációban a lejátszható daloknak megjeleníthető a szövege vagy csak a dallama, de az előadó hangján is meg lehet hallgatni a dalt. Majd utána fel lehet énekelni ezt is saját verzióban. A zeneterápia igazoltan javította a demenciában szenvedő betegek hangulatát, kognitív képességeit (3. ábra).
Levelezési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Irodalom:
Elfaki AO, Alotaibi M. The role of M-health applications in the fight against Alzheimer’s: current and future directions. Mhealth 2018;4:32