Pulzoximetria okostelefonnal
Rovatunk mostani közleménye a lapszám fő kérdésköréhez próbál csatlakozni. Az okostelefonhoz illesztett pulzoximétert nevezik „phone oximeter”- nek is. Az okostelefon az eredmény (szaturáció) megjelenítését, tárolását, másokkal való megosztását végzi kényelmesen, praktikusan.
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) progresszív tüdőbetegség, melyre az állandó légzőszervi tünetek és a korlátozott légáramlás jellemző. A pulzoximetria COPD-ben alkalmazható a vérgázanalízis helyettesítésére, de – az ajánlás alapján – 90%-nál alacsonyabb szaturáció (SpO2) esetén vérgázelemzést kell végezni.
Az okostelefonhoz csatlakozó pulzoximétert („pulzusoximeter”-t) nevezik „phone oximeter”-nek is (1. ábra). Az illetékes amerikai hatóság (FDA) által elfogadott, iOS okostelefonnal működő pulzoximétert gyárt a Nonin cég.
Pontosabban a Nonin Connect™ App okostelefonra letölthető alkalmazás, amely több, a Nonin által gyártott pulzusoximéterhez használható (pl. Nonin Connect, https://www.nonin.com/).
A pulzoximéter működése azon alapul, hogy a vér színe kémiai reakciók hatására változik, így az oxigénben gazdag vér színe vörös, a kevés oxigént szállító véré barna. A készülék apró fényforrással és érzékelővel rendelkezik. A fényforrás vörös és infravörös fényt bocsát ki, mely áthatol azon a testrészen, amelyre az érzékelőt felhelyezzük. A fényforrással szembeni oldalon az érzékelő figyeli, hogy az ujj sejtjei és a bennük áramló vér mennyi fényt nyelnek el. Ebből meghatározza, hogy mennyi vörösvérsejt szállít oxigénmolekulát. Ha minden vérsejt szállít oxigént, akkor az oxigénszaturáció 100%-os. Ha csak minden második szállít, akkor a készülék 50%- os értéket jelez.
Két általános módszert szokás erre a célra használni. Az egyik esetben a vizsgáló fényforrással az adott testrészt átvilágítva mérjük a vizsgált testszöveten áthaladt fény intenzitását (ezt „áthatoló”, azaz transzmisszív oximetriának nevezzük). A másik lehetőség a bőrfelületről visszavert fénnyel történő oximetria (2. ábra). A transzmisszív oximetria alkalmazására a kórházakban láthatunk példát. Sok újabb fitneszkészülékben a reflektív oximetriai módszer terjedt el.
Pulzoximetria és szívfrekvencia-mérés
Hogyan méri a pulzusoximéter a szívfrekvenciát is? A szív működése közben nagy mennyiségű vért szivattyúz át a test szövetein. Minden egyes szívveréskor a vér belepréselődik a kapillárisokba, amelyek térfogata ilyenkor kismértékben megnövekszik. Két szívverés között a térfogat csökken. Ez megváltoztatja a testszöveten áthaladó fény mennyiségét is: ez a fény akár egy oximéter vörös és infravörös ledjének a fénye is lehet.
Magyar találmány a WIWE (3. ábra, https://shop.mywiwe.com/hu/). Ez a lapos (bankkártyaszerű) kis eszköz a fentiek miatt nemcsak oxigénszaturációt, de szívfrekvenciát is mér, és evvel kapcsoltan számos EKG-paraméter meghatározását végzi el. A honlap leírása szerint „egy kis ügyeskedéssel a pénztárcánkban is elfér, de egy ingzsebben már könnyedén hordhatjuk, és bármikor elő is kaphatjuk”.
A WIWE használatához először le kell tölteni egy okostelefonos alkalmazást. Ez android és iOS rendszerekre is elérhető. A letöltés és telepítés után regisztrálni kell, akkor a rendszer elkéri az alapvető adatainkat. Miután ezeket beállítottuk, használatra kész. A használat úgy történik, hogy a kis kártya felületén található két ezüst pontra kell helyezni az ujjainkat egy percig. Egy perc elteltével – amit az eszköz jelez – elengedhetjük a kártyát, megkezdődik az adatok értékelése, és megjelennek az adatok a telefon kijelzőjén. A rendszer segíti az eredmény megértését is.
Levelezési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
A szerző munkahelye:
Dr. Speer Gábor
PhD, társalapító, artmedus.com
Irodalom:
1. Vandenberk T, et al. Clinical Validation of Heart Rate Apps: Mixed-Methods Evaluation Study. JMIR Mhealth Uhealth 2017;5(8):e129