Több vezető tudományos folyóirat is reflektorfénybe állította az elmúlt hónapokban a húsfogyasztás és a hústermelés egészségi és környezeti költségét. Az ökológiai modellekből és epidemiológiai vizsgálatokból kirajzolódó hatalmas költségek csökkentése nem csak a tudomány feladata.
Az állati eredetű fehérjeforrások majdnem a teljes lakosság étrendjében szerepelnek, általában naponta több alkalommal is. Szükségesnek, természetesnek és magától értetődőnek tűnik ezeknek az élelmiszereknek a napi fogyasztása. Mégis, egyre több tudományos bizonyíték enged arra következtetni, hogy az állati eredetű táplálékok fogyasztása hozzájárulhat számos civilizációs megbetegedés kialakulásához, illetve súlyosbíthat már kialakult betegségeket. A cikk a teljesség igénye nélkül igyekszik felhívni a figyelmet arra a növekvő mennyiségű kutatási eredményre, amely segít tisztázni az összefüggéseket a táplálkozás és a civilizációs betegségek között.
Számos elemzés mutat rá a növényi alapú étrendek egészségi és környezeti előnyeire. A közlemény régióspecifikus globális modellben számszerűsíti néhány hipotetikus étrendi változás táplálkozási kockázati tényezőkre gyakorolt és karbonemissziós hatásait. Az elmozdulás a növényi étrend felé a mortalitásban 6–10%-os, a mezőgazdasági üvegházgáz-kibocsátásban 29–70%-os csökkenést hozhatna a referencia-forgatókönyvhöz képest 2050-ig.
A zoonózisok komoly veszélyt jelentenek az emberiség egészségére és fenntartható fejlődésére. (45) Az emberi fertőző betegségek nagy része és az újonnan megjelenő kórokozók döntő többsége zoonózis. Diagnosztizálásukat a sokszor nem jellegzetes tünetek nehezítik, (46) ezért a klinikai tüneteken, jeleken túl az epidemiológiai helyzet ismerete is fontos.
A feldolgozott vöröshús készítményeket rendszeresen fogyasztó férfiak gyakrabban kerülnek szívelégtelenség miatt kórházba illetve halnak meg szív – és érbetegségben, mint a vörös húst feldolgozatlan formában fogyasztó kortársaik.
Az irritábilis bél szindróma (IBS) a leggyakoribb gasztroenterológiai kórképek egyike. Jellemzői a hasi fájdalom vagy diszkomfortérzés, a székletürítés gyakoriságának és a széklet konzisztenciájának megváltozása, a meteorizmus és a puffadás. Az IBS-ben szenvedő betegeket ellátó szakemberek (háziorvos, gasztroenterológus, pszichoszomatikus betegségek szakorvosa) között nincs teljes egyetértés a klinikai diagnózis felállításának kritériumaiban.
A WHO és a FAO meghatározása szerint a probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok (többnyire baktériumok), amelyek megfelelő mennyiségben alkalmazva a gazdaszervezet egészségére jótékony hatást gyakorolnak. A bennük levő baktériumok többnyire azonosak vagy nagyon hasonlók a bélben található jótékony baktériumokhoz. Az utóbbi 10–15 évben egyre nagyobb irántuk az érdeklődés, mert számos betegségben bizonyultak alkalmasnak a kezelésre és/vagy a profilaxisra, viszonylag ártalmatlanul, gyakorlatilag mellékhatástól mentesen.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás XII. évf.3. szám
OTSZ Online
2008-05-01
Háttér. A Pneumocystis-pneumonia többnyire a legyengült immunrendszerű betegek fertőzése, mely általában a T-lymphocyták működési zavarai esetén lép fel. Az alkohol erőteljes immunszuppresszor, ezért az alkoholos májbetegségben szenvedők az immunszuppresszív állapotban észlelthez hasonló immunválaszt mutatnak. A tartós kortikoszteroid- kezelés a Pneumocystis-pneumonia kockázati tényezője. Betegek és módszerek. Pneumocystis-pneumonia kórisméjével 1998 és 2006 között hét, alkoholos hepatitisben szenvedő beteg került felvételre a hepatológiai intenzív osztályra. A minden betegnél elvégzett májbiopszia igazolta az alkoholos hepatitist. A pneumocystosis diagnózisát megerősítette, hogy a bronchoalveoláris mosófolyadék Giemsa-festésével vagy immunfluoreszcens vizsgálatával kimutatható volt a jellegzetes kórokozó, emellett pedig típusus klinikai és radiológiai jelek is mutatkoztak.
Eredmények. A Maddrey-pontszám minden beteg esetében meghaladta a 32-t. A Pneumocystis-pneumonia diagnózisának felállítása előtt alkoholos hepatitise miatt hat beteg részesült kortikoszteroid-terápiában. Minden betegnél heveny légzési elégtelenség lépett fel, mely miatt mesterséges lélegeztetés vált szükségessé. Három esetben a bronchoalveoláris mosófolyadék cytomegalovirusvizsgálata is pozitív volt. A megfelelő kezelés ellenére a betegség minden esetben végzetesnek bizonyult.
Következtetés. Az idült alkoholizmus és az alkoholos májbetegség egyaránt jelentős immunszuppressziót eredményez. A kortikoszteroidok már rövid távú alkalmazás esetén is súlyosbíthatják az immunhiányos állapotot, és súlyos opportunista fertőzések veszélyének teszik ki a beteget.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.