A COVID-19 járvány lassú lecsengésével párhuzamosan világszerte, így hazánkban is érdemes ismét áttekinteni a védőoltással megelőzhető, invazív légúti bakteriális fertőzések közül a jellemzően magas betegségteherrel járó Streptococcus pneumoniae okozta infekciók epidemiológiai és prevenciós kérdéseit, frissíteni a korábban elkészült idevágó ajánlásokat. A jelen közlemény az epidemiológiai változások tükrében a jelenleg elérhető és a közeli jövőben forgalomba kerülő pneumococcus-fertőzés megelőzésére alkalmas oltóanyagok figyelembevételével tesz javaslatot felnőttek számára a prevencióra. A szerotípus-átrendeződés jelensége indokolttá teszi a jövőben a jelenleginél szélesebb spektrumú – 15-, illetve 20-valens – konjugált pneumococcus-vakcinák hazai alkalmazását és ezek beillesztését a hazai szakmai ajánlásokba.
Az Orvostovábbképző Szemle jelenlegi száma a reumatológia bizonyos területeire fókuszál. A reumatológia tárgykörébe beletartoznak a degeneratív mozgásszervi betegségek, a gyulladásos és az autoimmun reumatológiai kórképek. A felsorolt betegségcsoportok az ide tartozó betegségek rendkívül változatos tárházát jelentik, amiből a szimpózium cikkei szemezgetnek, természetesen a teljesség igénye nélkül. Kezdjük a legtöbb beteget érintő betegség, az osteoarthritis aktuális kérdéseivel, majd rátérünk a kevésbé, de még mindig elég gyakori gyulladásos reumatológiai kórképek kezelésére, azon belül is elsősorban a terápia biztonságosságának a tárgyalására, végül kiemelünk egy szisztémás autoimmun kórképet, ahol az elmúlt év jelentős előrelépést hozott a betegség kezelésében. Az utolsó blokk egy tudományos közlemény és a hozzá tartozó kommentár, amiben kitérünk a reumatológiai betegségek ritka, súlyos belső szervi manifesztációinak a bemutatására.
A depresszió és a diabetes mellitus komorbid megjelenése gyakori, azonban azok a háttérmechanizmusok, melyek a két kórállapot közötti kapcsolatot magyarázzák, nem pontosan ismertek. Mind a cukorbetegség, mind a depresszió igen elterjedtek, a nyugati világ két legnagyobb közegészségügyi problémájának tekinthetjük őket. Irodalmi összefoglalásomban áttekintettem a lehetséges etiológiai kapcsolódási pontokat, különös tekintettel a biológiai hátterű összefüggésekre.
Az FDA 2019. szeptember 3-án áttörést jelentő terápia minősítést adott a Janssen RSV elleni vakcinájának, ami jelentősen felgyorsítja a készítmény engedélyezését.
Szerzők részletesen tárgyalják a klímaváltozás egészségi állapotra gyakorolt hatásait és ezek összefüggését az érintett populációk jellemzőivel. Szólnak a hőhullámok kiváltotta egészségkárosodásokról, a fokozódó légszennyeződés és az ultraibolya sugárzás negatív következményeiről, a vízzel terjedő és a táplálkozással összefüggő kórképek fontosságáról, az allergiás betegségek számának és elterjedésének klímaváltozással kapcsolatos kérdéseiről, a vektorokkal terjedő fertőzések növekvő jelentőségéről, részben saját vizsgálataik alapján elemzik a várható tendenciákat. Hangsúlyozzák, hogy az éghajlatváltozás hat az egészségügyi ellátórendszerre is. A klímaváltozás oktatásának helye van az orvosképzésben és az orvostovábbképzésben.
Az obezitás pándémiája helyett a túltápláltság, az alultápláltság és a klímaváltozás szindémiáját vette górcső alá jelentésében a Lancet malnutríciós munkabizottsága, mert a három „világjárvány” közös hajtóerőinek hatástalanítása egységes és globális léptékű beavatkozási tervet kíván.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.