hirdetés

A Parkinson-kór gyakoriságának növekedése

Várhatóan 2050-re jelentősen megnő a Parkinson-kóros esetek száma. Az egyre hosszabb várható élettartam és a népesség növekedése a két fő hajtóerő.

hirdetés

A The British Medical Journal folyóiratban március 5-én jelent meg a University of Florida kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása szerint 2050-re világszerte 25,2 millió ember fog Parkinson-kórral élni (ami 2021-hez képest 112%-os növekedést jelent). Ez nagyrészt a népesség elöregedésének köszönhető a modellszámítások szerint. Összességében a 100 ezer lakosra jutó Parkinson-kóros betegek száma (minden korosztályra vetítve) az előrejelzések szerint 76%-kal fog növekedni, és a legmagasabb prevalenciájú régió Kelet-Ázsia lesz. A kutatók szerint ezek az előrejelzések segítséget nyújthatnak az egészségügyi kutatás előmozdításában, a politikai döntések megalapozásában és az erőforrások elosztásában.

A Parkinson-kór a leggyorsabban növekvő gyakoriságú, rokkantosító hatású neurológiai betegség, ugyanakkor számos országban és régióban még mindig hiányoznak a jövőbeli gyakoriságokra vonatkozó előrejelzések. A mostani tanulmányban a kutatók a Global Burden of Disease Study 2021 adatait használták fel, hogy megbecsüljék a Parkinson-kór kor-, nem- és évspecifikus előfordulását 195 országban és területen 2022 és 2050 között. Az előrejelzések szerint 2050-re a Parkinson-kóros esetszámok valamennyi régióban növekedni fognak, különösen a szociodemográfiai index (SDI) skála középső tartományában elhelyezkedő, mérsékelten fejlett országokban.

A kutatók előrejelzése szerint a növekedés mögött a népesség elöregedése lesz a fő hajtóerő (89%), amelyet a népességnövekedés (20%) követ, regionális és nemzeti szinten eltérő mintázatokkal.

A modellszámítások szerint a Parkinson-kór teljes életkorra vetített prevalenciája 2050-re eléri a 267 esetet 100 ezer főre vetítve (243 a nők és 295 a férfiak esetében), ami 76%-os növekedést jelent 2021-hez képest. Az esetszámokat tekintve a globális régiók tekintetében a legtöbb Parkinson-kóros beteg Kelet-Ázsiában lesz (10,9 millió), ezt követi Dél-Ázsia (6,8 millió). A Parkinson-kóros esetek számának legjelentősebb növekedése 2050-ig várhatóan Afrika nyugati részén, a Szaharától délre fekvő területeken lesz (292%), míg a legkisebb növekedést (28%) Közép- és Kelet-Európában prognosztizálják, elsősorban a népesség csökkenése és várható élettartam kisebb mértékű növekedése miatt.

A prevalencia a 80 év felettiek körében lesz a legmagasabb (2087 eset 100 ezer főre vetítve), miközben a férfiak és nők közötti különbség a 2021-es 1,46-os arányról 2050-re 1,64-re nő, azaz még a mostaninál is jobban eltolódik a férfiak felé.

A kutatók becslése szerint a fizikai aktivitás növelése csökkentheti a Parkinson-kór jövőbeli előfordulási gyakoriságát, míg paradox módon a dohányzás egyre elterjedtebb abbahagyása a gyakoriság növekedéséhez vezethet (többen élnek meg idősebb életkort).

Mivel ez a tanulmány modellszámításokon alapul, néhány fontos korláttal rendelkezik, ezért az eredményeket fenntartásokkal, óvatosan kell kezelni, leginkább a tendencia látszik biztosnak. A tanulmány korlátai közé tartozik például, hogy több régióban az adatok hozzáférhetősége nehézkes volt, és minőségük is megkérdőjelezhető, a demográfiai adatokon kívül a kockázati tényezőkre vonatkozó adatok hiányosak voltak, valamint az is, hogy a különböző etnikai csoportok között a Parkinson-kór előfordulását azonos módon számolta ki.

A kutatók szerint azonban legjobb tudomásuk szerint ez a tanulmány az első átfogó előrejelzés a Parkinson-kór globális, regionális és nemzeti előfordulási gyakoriságáról a 2050-ig tartó időszakra.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Projections show Parkinson's disease cases will reach 25.2 million by 2050

Projections for prevalence of Parkinson’s disease and its driving factors in 195 countries and territories to 2050: modelling study of Global Burden of Disease Study 2021

 

Irodalmi hivatkozás:

Su, D., et al (2025). Projections for prevalence of Parkinson’s disease and its driving factors in 195 countries and territories to 2050: modelling study of Global Burden of Disease Study 2021. BMJ. doi.org/10.1136/bmj-2024-080952.

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.