A felnőttek 60%-a túlsúlyos lesz 2050-re
Az elhízás olyan világjárvány, amely 2050-re a gyermekek egyharmadát is el fogja érni.
- Mennyibe kerül az elhízás?
- Biztonságos és hatásos a liraglutid gyerekeknél
- Kalóriabevitel csökkentésével a gyulladás és az öregedés ellen
- Diófélék fogyókúrában
- Új hatásmechanizmusú vizsgálati készítmény az obezitás kezelésében
- Igen hatásos kismolekulás fogyasztószert fedeztek fel
- Új iránymutatások a gyermekkori elhízás kezelésében
- Izomtömeget megtartó monoklonális antitest obezitás kezelésére
- Tartós a fogyás a bariátriai műtétek után
- Mitől fogynak a nők és a férfiak?
- Meglévő gyógyszerek új indikációkra
- Új GIP/GLP-1 receptor agonista diabetes mellitus kezelésére
- A komorbiditásos obezitás kezelési lehetősége
- A testzsír nem tesz jót a szürkeállománynak
- A ritka, genetikai eredetű elhízás lehetséges gyógyszere
A The Lancet folyóiratban március 8-án jelent meg az amerikai IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) kutatóinak cikke, amelynek fő megállapításai szerint 2050-re a világon a felnőttek közel 60 százaléka és a gyermekek egyharmada túlsúlyos vagy elhízott lesz, ha a kormányok nem tesznek ellenlépéseket. A kutatás 204 ország adatait használta fel, hogy aztán meglehetősen komor képet rajzoljon arról a folyamatról, amit a kutatók az évszázad egyik legnagyobb egészségügyi kihívásának neveznek.
“A túlsúly és az elhízás példátlan mértékű globális járvány, egyben mély tragédia és monumentális társadalmi kudarc” - nyilatkozta Emmanuela Gakidou, a tanulmány első szerzője.
A rendelkezésre álló adatok szerint a túlsúlyos vagy elhízott emberek száma világszerte az 1990-es 929 millióról 2021-re 2,6 milliárdra emelkedett. Komoly változás nélkül a kutatók becslése szerint 15 éven belül 3,8 milliárd felnőtt lesz túlsúlyos vagy elhízott - ez 2050-ben a globális felnőtt lakosság mintegy 60 százalékát fogja kitenni.
A kutatók figyelmeztetnek, hogy ez egyben azt is jelenti, hogy a világ országainak egészségügyi rendszerei óriási nyomás alá fognak kerülni, különösen azért, mert addigra a világon az elhízott személyek negyede várhatóan 65 év feletti lesz.
Külön gondot okoz, hogy a modellszámítások a gyermekek és serdülők körében az elhízás 121 százalékos növekedését jósolják világszerte. Az elhízott fiatalok egyharmada két régióban - Észak-Afrikában és a Közel-Keleten, valamint Latin-Amerikában és a Karib-térségben fog élni 2050-re.
“De még nem késő cselekedni” - fejtette ki a tanulmány egyik társszerzője, Jessica Kerr, az ausztráliai Murdoch Intézet munkatársa. “Sokkal erősebb politikai elkötelezettségre van szükség az étrend átalakításához a fenntartható globális élelmezési rendszereken belül. Erre az elkötelezettségre olyan stratégiák, közegészségügyi programok esetében is szükség van, amelyek javítják az emberek táplálkozását, fizikai aktivitását és életkörülményeit, legyen szó akár a túl sok feldolgozott élelmiszerről, akár a kevés parkról, játszótérről, sportpályáról.”
A tanulmány szerint a világ túlsúlyos vagy elhízott felnőttjeinek több mint fele már most is csak nyolc országban él - Kínában, Indiában, az Egyesült Államokban, Brazíliában, Oroszországban, Mexikóban, Indonéziában és Egyiptomban.
“Bár a rossz táplálkozás és a mozgásszegény életmód egyértelműen az elhízás mozgatórugóinak tekinthető, továbbra is kétséges, hogy mi a fő kiváltó ok” - elmélkedett Thorkild Sorensen, a Koppenhágai Egyetem kutatója, aki nem vett részt a tanulmány megírásában. “A szociálisan hátrányos helyzetű csoportok például következetesen és megmagyarázhatatlanul hajlamosak az elhízásra” - fejtette ki a The Lancet folyóiratban megjelent kommentárjában. A kutatás a világszerte több ezer kutatót tömörítő, a Bill és Melinda Gates Alapítvány által finanszírozott IHME Global Burden of Disease tanulmány adatain alapult.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
60% of adults will be overweight or obese by 2050: Study
Irodalmi hivatkozás:
Global, regional, and national prevalence of adult overweight and obesity, 1990–2021, with forecasts to 2050: a forecasting study for the Global Burden of Disease Study 2021, The Lancet (2025). DOI: 10.1016/S0140-6736(25)00355-1