Az originális gyógyszerfejlesztés költséghatékonyságának problémái és az állatkísérletek etikai vonatkozásai új, hatékonyabb preszelekciót lehetővé tevő in vitro modellrendszerek kialakítását igénylik. Célunk különböző daganatsejtvonalakkal in vitro 3D bionyomtatott tumorszövetek létrehozása robusztus mechanizmus- és hatóanyag-vizsgálatokhoz. Többféle humán tumorsejtvonalból (emlőkarcinóma, vesekarcinóma, glióma stb.) hoztunk létre bionyomtatott szövetszerű struktúrákat, melyeket ZR75.1 sejtvonal esetén részletesebben jellemeztünk. A kialakuló szöveti heterogenitást, a struktúra növekedési ütemét és hatóanyag-érzékenységét más modellrendszerekkel hasonlítottuk össze. Eredményeink alapján a bionyomtatott in vitro struktúrákban egy hét után kimutatható a szövetformálódás, és a tenyészetek akár hosszabb ideig is fenntarthatók. A kialakuló „szövetben” immunhisztokémiai festésekkel az in vivo tumorokéhoz hasonló szöveti heterogenitás igazolható. A bionyomtatott struktúrákat emellett az in vivo tapasztalható hatóanyag-érzékenység (rezisztencia megjelenése) jellemzi. Mindezek alapján a 3D bionyomtatott in vitro daganatmodellek az in vivo modellekhez sok tekintetben hasonló viselkedést mutatnak, így a korábbiaknál jobb in vitro modellként, kevesebb állatkísérlet felhasználásával tehetik hatékonyabbá onkológiai területeken is a gyógyszerfejlesztéseket.
Tragikus hirtelenséggel, egy hónappal 83. születésnapja előtt elhunyt a patológusszakma egyik nagy öregje. Tevékeny életébe annyi minden belefért, ami az orvostudományt, a patológiát, a daganatkutatást előrevitte és új ismeretekkel gazdagította.
Hatodik alkalommal hirdet pályázatot a Professzor Dr. Regöly-Mérei János Alapítvány. Az alapítvány célja, olyan orvosok és orvostanhallgatók díjazása, akik kimagasló szakmai tudásukkal, méltón viszik tovább Dr. Regöly-Mérei János munkásságát és ápolják emlékét. A pályázat díjazottjait anyagilag, erkölcsileg és szakmailag is támogatni kívánják.
A foglalkozási orvosnak a kockázatbecslés eszközeként alkalmaznia kell a környezet monitorozását és a biológiai markerek ellenőrzését, a legmodernebb orvosi diagnosztikus eszközöket, a szűrés módszertanát, amivel az expozíció megléte kimutatható. A rejtett expozíció kimutatására alkalmas lehet a genotoxikológiai monitorozás, ami a rákkeltő mutagén-karcinogén anyagok jelenlétére az expozíció pillanatnyi jelenlététől függetlenül is felhívja a figyelmet a biológiai hatások – kromoszóma-rendellenességek – alapján.
Ismeretlen eredetű lázként definiáljuk azt a lázas állapotot, amely legalább 3 héten át fennáll, és kóreredetére egyhetes kórházi kivizsgálás (vagy „ésszerű” kivizsgálás) sem derít fényt. Az ismeretlen eredetű láz inkább gyakori betegség atípusos jele, mintsem ritka betegség tünete. Ha a diagnózis a szokásos laboratóriumi vizsgálatok, a régióspecifikus szerológiai tesztek és képalkotó vizsgálatok elvégzése után sem egyértelmű, a pozitronemissziós tomográfia segítheti a klinikust a szövetbiopszia irányának meghatározásában. Ismeretlen eredetű láz esetén általában nem javasoljuk antibiotikum vagy szteroid empirikus adását.
Vannak jeles napok. Rohanó világunkban ugyan egyre kevesebb. Ezek egy része nemzeti vagy egyházi ünnep, és mindenkinek szól. És vannak olyanok, melyek csak egy kisebb közösségnek vagy éppen a családnak jelentenek valamit. Ilyen nap a daganatkutatás hazai zászlósainak Jeney András születésnapja. A nyolcvanadik.
Az onkoterápiában egyre nő a célzott szerek, közülük is elsősorban az epidermális növekedési faktor receptorát, illetve a tirozin-kinázokat gátló hatóanyagok jelentősége.
Főbb tézisek:
A bőr paraneoplasiái a belső szervek malignus daganatainak felléptével függenek össze. Kórélettanilag a daganatokból felszabaduló mediátorok, peptidek és hormonok hatásával, tumorantigének kiváltotta immunológiai elhárító reakciókkal vagy tumorantigénekből és antitestekből álló immunkomplexek lerakódásával magyarázhatók.
A bőr paraneoplasiái olykor megelőzik a rosszindulatú daganat megjelenését, máskor azzal egyidejűleg lépnek fel. Jelentősen hozzájárulhatnak a daganatos betegség korábbi felismeréséhez és korai kezeléséhez. A bőrbetegség gyógyulása a daganat hatásos kezelését jelezheti, a progresszió viszont a tumor recidívájára utal. Mindig a daganat keresése és kezelése áll az előtérben. Különböző külső és belső kezelési módszerekkel gyakran enyhíthetők a bőrgyógyászati panaszok, de ezek az alapbetegséget érdemben nem befolyásolják.
A bőr paraneoplasiás szindrómái a belszervek malignus folyamataihoz társuló bőrbetegségek heterogén csoportját képezik. Megkülönböztetünk úgynevezett obligát paraneoplasiákat, amelyek nagyon nagy valószínűséggel társulnak neoplasiákkal, és malignomákkal ritkábban társuló, úgynevezett fakultatív paraneoplasiákat. Ismerünk emellett számos olyan genodermatosist, amely mellett változó egybeesési aránnyal léphetnek fel belszervi malignomák.
Kórélettani szempontból a paraneoplasiák esetében nem daganatáttétről van szó, hanem olyan bőrbetegségekről, amelyeket vagy közvetlenül a daganatból felszabaduló mediátorok (pl. peptidek, hormonok) váltanak ki, vagy tumorantigének indukálta immunológiai elhárítási reakciók, amelyek a bőr struktúráival szembeni keresztreakció formájában jelentkeznek („molekuláris mimikri”). További mechanizmus lehet a tumorantigénből és antitestből összetevődő immunkomplexeknek a bazális membránban való lerakódása.
Bevezetés
A rosszindulatú daganat az emberiség ostora. Rettegetté teszi az a tény, hogy egyre több a rákos beteg, és egyre fiatalabb korban jelentkezik a betegség. A modern terápiás eljárások ellenére napjainkban is a betegek közel fele emberhez méltatlan körülmények között él és hal meg. A WHO adatai szerint a felső lég- és táputak daganatai okozta halálozás Magyarországon az 1950-es évektől napjainkig a háromszorosára nőtt, jelenlegi szintje 16/100000 fő.
Ez a növekedés Európa többi országában lényegesen kisebb mértékű volt. Hazánk európai és világviszonylatban is az elsők között van ebben a halálozási statisztikában. A technika és az orvostudomány a daganatkutatásban és -terápiában is fejlődik, átütő sikerekről azonban sajnos nem számolhatunk be, ezért a 21. századba lépve még mindig a prevenciótól és a rákok korai felismerésétől várhatjuk a morbiditás és a mortalitás jelentős csökkenését.
Etiológiai tényezők, megelőzés
Bár a sejtek és szövetek malignus transzformációjának pontos folyamata és oka még ismeretlen, évszázados megfigyelés és tapasztalat igazolja az exogén faktoroknak a karcinogenezisben betöltött szerepét. Korunk emberét a környezeti ártalmak sora fenyegeti: a levegő szennyezettsége, foglalkozási ártalmak, stressz, helytelen életmód és táplálkozás, különböző sugárzások, vegyi anyagok.
A WHO-nak a rák megelőzésével foglalkozó szakértői bizottsága szerint a lég- és táputak malignus elváltozásainak kialakulásában a dohányzás és az alkoholfogyasztás a legjelentősebb tényező. Amerikai statisztikák szerint a dohányzással összefüggésbe hozható halálesetek száma évente 400000, és ennek több mint a felét teszik ki a daganat okozta halálesetek. Japánban nagy esetszámú epidemiológiai vizsgálat igazolta, hogy a nem dohányzók „passzív füstszívása” kétszeresére növeli a dohányosokkal együtt élők légúti rákban történő megbetegedésének valószínűségét.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.