A fiatalkori emlőrák emelkedő incidenciája egyre nagyobb figyelmet és multidiszciplinaritást igényel. Bár a szakmai útmutatókban, irányelvekben az életkor alapvetően nem határoz meg eltérő kezelési protokollokat, dózisokat vagy terápiahosszat, a premenopauzális állapot mégis eltérő megközelítést követel, egyrészt az endokrin terápia miatt, másrészt a várható hosszú távú túlélés és a potenciális késői toxicitás következtében.
Évtizedek óta ismert, hogy a premenopauzális nők korai stádiumú, receptor-pozitív emlőrákjának utókezelésére használt-5 évig tartó tamoxifenadagolás jelentősen csökkenti az emlőrákos halálozást, mivel gátolja (főleg) az ovariumokban termelődött ösztrogének emlőre gyakorolt serkentő hatását. Posztmenopauzális nők hasonló tumoraiban a testben több helyütt termelődött androgén típusú hormonokból az ösztrogén hatású hormonokká való átalakulást megakadályozó aromatázgátlók legalább ilyen hatásosak. Premenopauzális esetekben a tamoxifen hatását tovább emelhetjük az ovariumműködés egyidejű elnyomásával, hiszen közel „posztmenopauzális” állapotot alakítunk ki. Ilyenkor az aromatázgátlók már hatásosak.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVIII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2016-04-27
Egy nagy retrospektív analízisben Agarwal és munkatársai összehasonlították az emlőmegtartásos műtétek és a teljes emlőeltávolítás (mastectomia) eredményeit, és úgy találták, hogy az emlő egy részét megtartó,„konzerváló” műtétek után – akár sugárkezeléssel, akár nélküle – jobb túlélési mutatókat várhatunk. Az emlőmegtartó műtéttel kezelt betegek 5 éves és 10 éves túlélése szignifikánsan jobb, a különbség akár 11%-os is lehet a 10 éves túlélésben a mastectomiával és sugárkezeléssel ellátott betegcsoporthoz képest.
A premenopauzában lévő nők operábilis HR+ emlőrákjának műtétje után régóta bevált módszer a petefészek műtéti, sugaras vagy gyógyszeres elnyomása, melynek hatására csökken a kiújulások száma és javul a túlélés. A tamoxifen jótékony hatása közismert, de kérdéses maradt a tamoxifenhez vagy a kemoterápiához hozzáadott, GnRH-agonistákkal végzett ovarium-szuppresszió értéke. Az ASCO friss gyakorlati tanácsait olvashatjuk a kérdésről.
Az egyre több fiatal emlőrákos nőnél végzett BRCA mutációs vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a genetikai szűrést minden emlőrákos beteg számára elérhetővé kellene tenni.
Az American Society of Clinical Oncology (ASCO) sokéves fennállása óta most először hirdetett győztest: 2014-ben a krónikus limfocitás leukémia (CLL) terápiájában elért haladást ítélték a legfontosabbnak. Dr. Peter Yu, az ASCO elnöke szerint „az újonnan törzskönyvezett négy gyógyszer látványosan javította a betegek kilátásait”. De más fontos újdonságokat is hozott a 2014-es év.
kiegészítve vagy önmagában, illetve mûtét nélküli ellátás) és kimenetelét a fiatalabb (67–79
éves) nôkre vonatkozó adatokkal összevetve. Cox-féle regresszióanalízissel megvizsgáltuk,
hogyan befolyásolja az életkor az emlôrákkal összefüggô és az egyéb okú elhalálozást. Az
elemzéseket stádiumok szerinti bontásban végeztük, figyelembe véve a daganat és a betegek
szociális–demográfiai jellemzôit, az alkalmazott kezeléseket és a társbetegségeket.
Eredmények
Az elemzésbe összesen 49 616 nôt vontunk be, akik mindegyike betöltötte a 67 éves kort
és I/II. stádiumú emlôrákban szenvedett. A daganat jellemzôi (szövettani stádium [grade],
hormonreceptor-státus) hasonlóak voltak az egyes korcsoportokban. Az önmagában alkalmazott
BCS gyakorisága az életkorral párhuzamosan nôtt, különösen a 80 év felettiek
körében. Az emlôrák okozta elhalálozás kockázata az életkor elôrehaladtával emelkedett; 80
éves kor felett szignifikáns növekedést állapítottunk meg. A 67–69 éves betegekkel összehasonlítva
a > 90 éves korosztályban 2,6-nek (tartomány: 2,0–3,4) adódott az I. stádiumú
emlôrák okozta halál bekövetkezésére vonatkozó korrigált kockázati arány. Az alkalmazott
kezelési módok szignifikáns kapcsolatban álltak az életkorral és a társbetegségekkel; a kezelés
kifejezettebb jelzôje az életkor volt (a 80 éves kort betöltött, társbetegségektôl mentes
nôk 26%-a csak emlômegtartó mûtéten esett át vagy mûtét nélküli ellátásban részesült,
míg a 67–79 éves korcsoportban ugyanez az arány 6% volt).
Következtetések
A 80 éves életkort betöltött nôk emlôrákjának jellemzôi hasonlóak a fiatalabb betegekéhez, ellátásukra
mégis csak kevésbé hatékony kezelési módokat alkalmaznak, és esetükben nagyobb a
korai stádiumú emlôrák okozta mortalitás. A jövôbeli vizsgálatok feladata a daganat és a betegek
jellemzôinek pontos meghatározása annak érdekében, hogy a legidôsebbek közül azokat
részesítsük kezelésben, akiknél a terápia a legnagyobb valószínûséggel ígér kedvezô hatást.
Célkitűzés A 80 éves kort betöltött nők emlőrákjának jellemzőiről, kezeléséről és a betegek túléléséről kevés adat áll rendelkezésre.
Betegek és módszerek A Surveillance, Epidemiology and End Results és a Medicare kapcsolt adatbázisába 1992 és 2003 között bekerült betegek adatai alapján értékeltük a 80 éves kort betöltött (korcsoportonként:80–84, 85–89 és > 90 év) nők I/II. stádiumú emlőrákjának jellemzőit, kezelési módjait (mastectomia, emlőmegtartó műtét [BCS, breast-conserving surgery] sugárkezeléssel kiegészítve vagy önmagában, illetve műtét nélküli ellátás) és kimenetelét a fiatalabb (67–79 éves) nőkre vonatkozó adatokkal összevetve. Cox-féle regresszióanalízissel megvizsgáltuk, hogyan befolyásolja az életkor az emlőrákkal összefüggő és az egyéb okú elhalálozást. Az elemzéseket stádiumok szerinti bontásban végeztük, figyelembe véve a daganat és a betegekszociális–demográfiai jellemzőit, az alkalmazott kezeléseket és a társbetegségeket.
Eredmények Az elemzésbe összesen 49 616 nőt vontunk be, akik mindegyike betöltötte a 67 éves kort és I/II. stádiumú emlőrákban szenvedett. A daganat jellemzői (szövettani stádium [grade], hormonreceptor-státus) hasonlóak voltak az egyes korcsoportokban. Az önmagában alkalmazott BCS gyakorisága az életkorral párhuzamosan nőtt, különösen a 80 év felettiek körében. Az emlőrák okozta elhalálozás kockázata az életkor elôrehaladtával emelkedett; 80 éves kor felett szignifikáns növekedést állapítottunk meg. A 67–69 éves betegekkel összehasonlítva a > 90 éves korosztályban 2,6-nek (tartomány: 2,0–3,4) adódott az I. stádiumú emlőrák okozta halál bekövetkezésére vonatkozó korrigált kockázati arány. Az alkalmazott kezelési módok szignifikáns kapcsolatban álltak az életkorral és a társbetegségekkel; a kezelés kifejezettebb jelzője az életkor volt (a 80 éves kort betöltött, társbetegségektől mentes nők 26%-a csak emlőmegtartó műtéten esett át vagy műtét nélküli ellátásban részesült, míg a 67–79 éves korcsoportban ugyanez az arány 6% volt).
Következtetések A 80 éves életkort betöltött nők emlőrákjának jellemzői hasonlóak a fiatalabb betegekéhez, ellátásukra mégis csak kevésbé hatékony kezelési módokat alkalmaznak, és esetükben nagyobb a korai stádiumú emlőrák okozta mortalitás. A jövőbeli vizsgálatok feladata a daganat és a betegek jellemzőinek pontos meghatározása annak érdekében, hogy a legidősebbek közül azokat részesítsük kezelésben, akiknél a terápia a legnagyobb valószínűséggel ígér kedvező hatást.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.