Immunterápia- óriási lépés a rák gyógyításában
2015-ben az immunterápia hatalmas fejlődésével - mint azt az alábbi összeállítás is mutatja - új korszakba érkezett a daganatos betegek gyógyítása.
Az American Society of Clinical Oncology (ASCO) Clinical Cancer Advances 2016 c. beszámolójában az immunkezelést tartotta az elmúlt év legfontosabb tudományos előrelépésének.
A beszámoló szerint „a klinikai rákkutatásban fontos előrehaladás történt”, ami a nagyon bíztató a jövőre nézve. Dr. Julie Vose, az ASCO elnöke szerint az utóbbi évek – különösen az utóbbi évben - legfontosabb eredménye a rák immunterápiája. Az USA-ban jelenleg már három immunológiai ellenőrző pont (checkpoint) blokkoló van forgalomban: az ipilimumab (Yervoy), a nivolumab (Opdivio) és a pembrolizumab (Keytruda), de egy csomó egyéb jelenleg is fejlesztés alatt áll. Ezek a gyógyszerek az előrehaladott melanoma kezelésében néhány hónapos, néhány esetben évekig tartó túlélést biztosítottak.
Az elnökasszony megjegyezte, a melanoma „csak a jéghegy csúcsa”, de az olyan nehezen gyógyítható daganatok esetén, mint a tüdő-, a vese- a hólyag, a fej-nyak daganatai és a Hodgkin-limfóma is jelentős haladás várható. A beszámolóban 18 szakértő a 2014. október és 2015. október közötti legfontosabb tudományos találkozók anyagát foglalja össze. A 10 új daganatos betegségek elleni gyógyszer közül 2 teljesen új mechanizmuson keresztül hat: a poli-ADP-ribóz-polimeráz (PARP) gátló olaparib (Lynpraza) a BRCA-mutáns előrehaladott szerózus petefészekrákban az utóbbi három évtized legnagyobb előrelépése, míg a palbociclib (Ibrance) előrehaladott hormon-érzékeny, HER2 negatív emlőrákban szintén egy teljesen újszerű kezelési lehetőséget kínál, mivel szelektíve gátolja a ciklin-dependens kinázokat (a CDK-4-et és a CDK-6-ot).
Glioblastoma
Egy Fázis II vizsgálat előzetes adatai szerint a rindopepimut (CDX-110) hatásosan alkalmazható kiújult glioblastomában. A vakcinát bevacizumabbal (Avastin) együtt adva 12 hónapra hosszabbodott meg az átlagos túlélés az egyedüli bevacizumab kezelés 8,8 hónapjával szemben. A vakcina célpontja a glioblastomák egynegyedében megtalálható EGFRvIII mutáció. A rindopepimut Fázis III vizsgálat folyamatban van.
Egy új kezelési lehetőség az Optune (NovoTTF-100A system) készülék, mely a fejre helyezve temozolomiddal (Temodal) együtt a friss és a kiújult glioblastoma kezelésére egyaránt igénybe vehető, bár a készülék viselése elég megterhelő. A készülék a gyártók szerint alternáló elektromos mezőkkel (tumor treating fields, TTF) lecsökkenti a daganatos sejtek osztódását.
Emlőrák
Az utóbbi időben két fontos lépés történt emlőrák témában. Az egyik az, hogy egy kiterjedt nemzetközi vizsgálat (SOFT) szerint a fiatal, premenopauzális nők emlőrákja esetén a tamoxifenhez adott ovarium-szuppresszió általánosságban nem javít az eredményeken, de a kiújulásra hajlamosabb (adjuváns kemoterápiára szoruló, és azután is menstruáló) nők emlőrákja esetén kedvező hatású. Az ovarium szuppresszió plusz exemestan kezelés szintén néhány százalékkal javítja a kimenetelt. (N Engl J Med 2015;372:436-446).
A másik megfigyelés a 2015-ös ASCO-n hangzott el, mely szerint posztmenopauzális DCIS-ben széles kimetszés és sugárkezelés után tamoxifen helyett aromatáz-gátló anastrozolt adva szignifikánsan javulnak az eredmények (J Clin Oncol 2015;33(Suppl) Abstr. LBA500).
A célzott terápiák fejlődése
A Lung Cancer Mutation Consortium szerint a tüdő előrehaladott adenokarcinomáinak kétharmadában legalább egy rákot okozó genetikai változás van (JAMA 2014;311:1998-2006). Ez a megfigyelés azt jelenti, hogy az ilyen betegeknél a daganatot „üzemanyaggal ellátó” fehérje ellen célzott kezelést lehet bevezetni – bár ez egyelőre csak kevés tüdőrákos betegnél történik meg.
Az ibrutinib (Imbruvica) az első hatásos szer a ritka limfóma, a Waldenström makroglobulinémia ellen, de köpenysejtes limfómában és krónikus limfocitás leukémiában is használatos. A tirozinkináz gátló sorafenib (Nexavar) a máj-, vese-, és pajzsmirigyrákokon kívül legújabban akut mieloid leukémiában is hatásosnak bizonyult.
Veserák és gyomorrák
A legújabb adatok szerint a veserákban standard második kezelésként használt mTOR-gátló everolimusnál (Afinitor) hosszabb progressziómentes túlélést biztosít a nivolumabbal (Opdivo) végzett immunkezelés, illetve a cabozantinibbel (Cometriq) végzett célzott kezelés.
A CLASSIC vizsgálatban kimutatták, hogy gyomorrákban az djuváns capecitabin és oxaliplatin kezelés 42%-kal csökkenti a műtét utáni kiújulás kockázatát, és 69%-ról 78%-ra megnyújtja az 5 éves várható túlélést (Lancet Oncol 2014;15:1389-1396).
Lágyrész szarkómák
Liposzarkómában és leiomioszarkómában az eribulin (Halaven) és a trabectedin (Yondelis) egyaránt meghosszabbítják a progressziómentes túlélést a szokásos dacarbazin terápiához képest – bár a teljes túlélésre nincsenek hatással.
A ráksebészet fejlődése
Három fontos lépés történt a daganatok sebészi ellátása terén. Egy Fázis III vizsgálat szerint korai szájüregi rákban az elektív nyaki disszekció kedvező eredményekkel jár. Végbélrákban a laparoszkópiás műtét és a tradicionális műtét eredményei azonosak (N Engl J Med 2015;372:1324-1332). Emlőrákban a műtéti üreg „borotválásával” csökkenthető a reoperációk szükségessége (N Engl J Med 2015;373:503-510).
HPV- vakcináció a megelőzésben
A humán papilloma vírus ellen 2014 végén törzskönyvezett nona-valens Gardasil 9 – mint nevéből is látható - az eddigi Gardasil és Cervarix vakcináknál több HPV- típus ellen véd. Mint egy nagy vizsgálatból kitűnik, a Gardasil és a Cervarix az USA-ban évenként 25 000-rel csökkenti a HPV-okozta daganatok (méhnyakrák, hüvelyrák, anális rák, szájüregi rák) számát, melyhez a Gardasil 9 még további 4000 daganat/év védelemmel járul hozzá (J Natl Cancer Inst 2015;107(6):djv086).
Az immunterápia eredményei kimagaslóak
Immunkezeléssel még a tradicionális kezeléseket kimerített daganatos betegeknél is van még lehetőség a folyamat lassítására, vagy megállítására.
A checkpoint gátlók közül kiemelendő a nivolumab (Opdivo) és a pembrolizumab (Keytruda) hatásossága tüdőrákban és egyéb rákokban. A legújabb, programozott sejthalál ligand -1 (PD-L-1) elleni monoklonális antitest az atezolizumab, ami leginkább hólyagrákban látszik hatásosnak.
Egyelőre még csak kisebb vizsgálatokban igazolták a kimérikus antigén receptor (CAR)-T-sejt kezelés hatásosságát hematológiai daganatos betegségekben, és mivel igen toxikus, csak kiemelt intézetekben folyik a tesztelése.
Egy egészen különleges új immunkezelés történik az akut limfoblasztos leukémia agresszív formájában (a Philadelphia kromoszóma-negatív prekurzor B-sejtes ALL-ben) a blinatumomab (Blincyto) nevű antitesttel.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Medscape Medical News > Oncology
2. Journal of Clinical Oncology