A gyógyszerek közfinanszírozására fordítható keretek szűkülése igazolja a biohasonló terápiák létjogosultságát. Elterjedésüknek gátat szab a terápiaváltás során esetleg fellépő immunogenicitási reakciótól, a terápiás hatás csökkenésétől való félelem, bár ezek incidenciájáról ma még kevés a jó minőségű tudományos bizonyíték. De novo betegek esetében a biosimilar készítmények segítségével javíthatjuk a betegek hozzáférését, illetve azonos kezelt betegszám esetén csökkenthetjük a terápiás költségeket. Az innovatív készítmények volumenkorlátai miatt ennek hazánkban a beteghozzáférés szempontjából kiemelt jelentősége van.
Eredetükből és molekulatömegükből fakadóan a biohasonló készítmények tulajdonságai lényegesen eltérnek a kémiai eredetű generikumokéitól. A cikk a biohasonló készítménykör közfinanszírozási szempontból lényeges jellemzőit elemzi. A minőség csorbulása nélkül a biohasonló monoklonális antitestek esetében 15–30% árelőnyre lehet számítani. Az orvos szakmai hozzájárulása nélkül nem történhet készítményváltás. A biohasonló gyógyszerek támogatásában egyensúlyban kell lenniük a klinikai, költségvetési és piaci szempontoknak. A generikus támogatási rendszerek differenciálásában terápiás területenként kell majd haladni, figyelembe véve az eltérő sajátosságokat. A finanszírozási szabályok kialakításában komolyabb szerephez kell jutniuk az ún. külső érintett csoportoknak (kezelőorvosok, betegszervezetek, gyógyszergyártók), bevonásukat transzparensen és hatékonyan kell megoldani.
Legutóbb Indiában adta meg magát a multirezisztens mikobaktériumok továbbfejlődött leszármazottainak a komplett gyógyszeripar. Afrikában, Ázsiában, Kelet-Európában és másutt gyógyíthatatlan gümőkóros betegek ezreit kellene lakóközösségükből kiemelni és palliatív (hogy ne mondjuk: szanatóriumi) ellátásban részesíteni.
Ö S S Z E F O G L A L Á S
Európában a daganatellenes kezeléssel járó költségek túlnyomó részét harmadik fél (általában a költségvetés vagy egy betegbiztosítási alap) állja. Ezért a költséghatékonysági vizsgálatok elsősorban arra összpontosítanak, hogy segítsenek a költségviselő szervezet számára eldönteni, hogy a magasabb ár ellenére megéri-e újabb kezelési módszereket alkalmazni. A gyógyszerkasszát a legtöbb európai országban szabályozzák. A központi szabályozás fő típusa az ármegállapítás; ennek leggyakoribb módszere valamilyen referenciaár alkalmazása. Ennek során a gyógyszerek árát vagy egy nemzetközi árszint, vagy az azonos csoportba tartozó egyéb gyógyszerek átlagos ára alapján határozzák meg. A kórházakban a daganatellenes gyógyszerek alkalmazását a kórházi gyógyszerkönyv révén szabályozzák. A vizsgálatok kimutatták, hogy az európai országok között nagymértékben eltér annak gyakorlata, hogy a beteg hogyan jut hozzá a daganatellenes gyógyszerekhez. A különbségeket magyarázhatja az adott országban a kutatási támogatások mértéke, a gyógyszer-engedélyezési eljárásban fennálló eltérések, az egészségügyi gazdasági elemzések döntéshozatalban játszott szerepe, illetve költségvetési szempontok is befolyásolhatják. Több európai országban gazdasági adatokra is támaszkodnak annak az eldöntésekor, hogy az új gyógyszereket támogassák- e. Az Egyesült Királyságban a National Institute for Health and Clinical Excellence hivatal döntéseinek elemzése azt mutatja, hogy a daganatellenes gyógyszereket e szempontból egészen kedvezően ítélték meg, a legtöbb ajánlás pozitív volt. Ennek oka az lehet, hogy a betegség súlyos lefolyású, illetve bizonyos esetekben nincs lehetőség egyéb kezelésekre. Ha egyre inkább elterjed az az elv, mely szerint az ár és a térítés meghatározásakor költséghatékonysági adatokat is kérnek, akkor annak az lesz a következménye a gyógyszeripar számára, hogy a klinikai fejlesztés III. fázisában a szükséges adatokat biztosító vizsgálatokat is el kell végezni.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.