A Magyar Tinnitus Egyesület becslése szerint 300–500 ezren szenvednek a fülzúgástól. Többségük beletörődik abba, hogy együtt kell élnie a folyamatos csengéssel. A tinnitus kezeléséhez rengeteg mobiltelefonon futó alkalmazást érhet el az e-beteg, de a többségük szakmailag nem megfelelő, validálva pedig alig van egy-kettő. Igyekszem a legjobbakat megtalálni, kipróbálásra ajánlani.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2020-02-03
A Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ) által koordinált Szív és Érrendszeri Nemzeti Program és számos alprogram sikeresen valósította meg a lakossági egészség-felvilágosítást, az egészségmegőrzés feladatainak ismertetését és ezeken keresztül a betegségmegelőzést.1–3A korábbi években az „Éljen 140/90 alatt!” program,4az „Ereink Védelmében (ÉRV)” Program, a Nemzeti Diabétesz Program, a Stroke Program, az Infarktus Regiszter, az elhízás és a koleszterincsökkentés, illetve a „Mozgás = Egészség” programjai mindezek megvalósulási színterei, lehetőségei voltak.
A népesség átlagéletkorának emelkedésével egyre több embert érint az időskori halláscsökkenés. A hallósejtek károsodása exogén és endogén okokra vezethető vissza. A beszédértés a tisztahang-küszöbnél is rosszabb („hallom, de nem értem”). A halláscsökkenés elszigetelődéshez és depresszióhoz vezethet. Fontos a megelőzés és az egyre korszerűbb eszközökkel segíthető hallásrehabilitáció az életminőség megőrzésére.
Régóta ismert, hogy mikor öregszünk, kisebb lesz az agyunk. Egy új kutatás azonban, amelyet a marylandi Johns Hopkins Egyetemen végeztek, azt mutatta, hogy azokban az idősekben, akiknek halláscsökkenésük van, gyorsabb és nagyobb mértékű az agy zsugorodása.
A halláscsökkenés az 50 évesnél idősebbek legalább 25%-át és a 80 év felettieknek több mint a felét érinti. A szűréssel a serdülők és a fiatal felnőttek nyerhetnek a legtöbbet. A szűrés történhet kikérdezéssel, egyszerű rendelői vizsgálattal vagy audiometriával. A családorvosi gyakorlatban végzett audiometria eredményét képzett egészségügyi dolgozó könnyen értelmezheti.
Az akut otitis externa leggyakoribb kórokozói a Pseudomonas aeruginosa és a Staphylococcus aureus. A betegség fülfájást, viszketést, hallójárati ödémát és eritémát, fülfolyást okoz; gyakran úszás vagy nem megfelelő fültisztítás után alakul ki. A szövődménymentes esetekben választható kezelések: ecetsav, aminoglikozidok, polymyxin B, kinolonok, kortikoszteroiddal vagy anélkül. A kezelés megválasztásának szempontjai: a dobhártya állapota, a mellékhatásprofil, az adherencia és a költség. Az orális antibiotikumokat azokra az esetekre tartjuk fenn, amikor a fertőzés túlterjed a hallójáraton, illetve gyors terjedésétől lehet tartani.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.