A halláscsökkent idősekben gyorsabban zsugorodik az agy
Régóta ismert, hogy mikor öregszünk, kisebb lesz az agyunk. Egy új kutatás azonban, amelyet a marylandi Johns Hopkins Egyetemen végeztek, azt mutatta, hogy azokban az idősekben, akiknek halláscsökkenésük van, gyorsabb és nagyobb mértékű az agy zsugorodása.
A kutatócsoport, amely eredményeit nemrég a Neuroimage-ben tette közzé, 126 56–86 éves személyt vizsgált 10 éven át. A kísérleti alanyokon évente mágneses rezonancia képalkotást (MRI) végeztek, hogy nyomon kövessék agyuk változását.
A vizsgálat kezdetén fizikális vizsgálatot is végeztek a személyeken, beleértve a hallásvizsgálatot is. Ekkor 71 személynek normális volt a hallása, míg 51-nek legalább 25 decibeles halláscsökkenése volt.
Az évek során végzett MRI-k elemzése azt mutatta, hogy a halláscsökkent személyekben gyorsabban alakult ki agyi atrófia (az agy zsugorodása), mint a normális hallásúakban. A halláscsökkent idősek évente legalább egy köbcentiméter agyszövettel többet veszítettek, mint a normális hallásúak.
Emellett a kutatók azt találták, hogy a halláscsökkenés összefüggött bizonyos agyterületek zsugorodásával; ezek közt volt a gyrus temporalis superior, medialis és inferior. Ezek az agyterületek szerepet játszanak a beszéd és a hangok feldolgozásában.
Frank Lin, a kutatás vezetője azt mondta, nem meglepő, hogy éppen ezek az agyi struktúrák voltak érintettek. Ezt úgy magyarázta, hogy mivel a halláscsökkent emberek kevésbé észlelik és dolgozzák fel a beszédet és a hangokat, az ezekért felelős agyterületek a stimuláció hiánya miatt nagyobb mértékben zsugorodnak.
Hozzátette azonban azt is, hogy a gyrus temporalis medialis és inferior kapcsolatban áll az emlékezettel és a kognícióval is, és hogy a kutatások azt jelezték, hogy ezeknek az agyterületeknek szerepük van az enyhe kognitív károsodásban és az Alzheimer-kórban.
A siketséggel és az egyéb kommunikációs zavarokkal foglalkozó országos intézet (NIDCD) szerint mintegy 36 millió amerikainak van valamilyen fokú halláskárosodása.
Lin hangsúlyozta, hogy a halláskárosodás kezelését minél hamarabb el kell kezdeni, mielőtt még az agyi elváltozások bekövetkeznek. Azt mondta, további vizsgálatok szükségesek annak megállapításához, hogy a halláskárosodás korai kezelése csökkenti-e az egyéb egészségügyi következmények kockázatát.
Múlt évben a Medical News Today egy olyan vizsgálatról számolt be, amely szerint a kora gyermekkori zenei képzésnek pozitív hatása van később arra, hogy az agy miként dolgozza fel a hangokat.
Forrás: Medical News Today