A belső fül betegségeinek közük lehet a hiperaktivitáshoz
Egy kutatás arra utal, hogy a hiperaktív viselkedés egyik oka a belső fül problémája lehet.
Egy egereken végzett vizsgálat, amelyet a Science közölt, arra jutott, hogy a belső fül problémák olyan agyi változásokhoz vezethetnek, amelyek hiperaktivitást válthatnak ki. Ha ez így van, akkor a viselkedészavarok terápiájának egészen új célpontjai lehetnek – mondták az amerikai kutatók.
A viselkedési problémákról, így a figyelemzavar-hiperaktivitásról (ADHD) is általában azt gondolják, hogy eredetük az agyban van. A tudósok azonban megfigyelték, hogy azoknak a gyerekeknek és kamaszoknak, akiknek belső fül rendellenességei vannak – főleg olyanok, amelyek befolyásolják a hallást és az egyensúlyt – gyakran vannak viselkedési problémáik. Oksági kapcsolatot azonban nem találtak.
E vizsgálat kutatói azt gondolják, hogy a belső fül betegségei agyi problémákhoz vezetnek, amelyek aztán befolyásolják a viselkedést.
A New York-i Yeshiva Egyetem orvoskarának kutatói azt vették észre, hogy a laboratóriumi egerek némelyike különlegesen aktív volt – ezek folyamatosan kergették a saját farkukat. Megvizsgálva ezeket, kiderült, hogy súlyos hallászavaruk van és elváltozásaik vannak a belső fülükben – mind a cochleában, mind a vesztibuláris rendszerben.
Az érintett egerekben kimutatható volt az Slc12a2 gén mutációja, egy olyan géné, amely az emberben is megtalálható. Ha ennek a génnek a működését egészséges egér belső fülében blokkolták, az egerek sokkal aktívabbak lettek.
A kutatók ezután megvizsgálták a striatumot, egy olyan agyterületet, amely részt vesz a mozgás szabályozásában. Kiderült, hogy két fehérje szintje – az ún. pERK-é és a pCREB-é – jóval magasabb a normálisnál.
A génhibás egerek haloperidol injekciókat kaptak – ezt a gyógyszert emberekben már korábban a használták egy nem kontrollálható mozgás, a tic kezelésére. A haloperidol a magas fehérjeszint ellen hatott, és az egerek aktivitási mintázata normálissá vált.
A kutatók szerint ugyanezt a folyamatot meg lehet próbálni kezelni emberekben is, és gyógyszerekkel csökkenthető azoknak a gyermekeknek a hiperaktivitása, akiknek belső fül betegségeik vannak.
Jean Hebert professzor, a kutatás vezetője ezt mondta: „Vizsgálatunk elsőként igazolta, hogy egy szenzoros károsodás – amilyen a belső fülé is – olyan specifikus molekuláris változásokat indukálhat az agyban, amelyek maladaptív viselkedésekhez vezethetnek. E viselkedésekről hagyományosan azt gondolták, hogy kizárólag az agyban keletkezhetnek.”
Forrás: BBC