A WHO szakértői által készített szisztematikus áttekintés szerint nem bizonyítható összefüggés a mobilhasználat és az agydaganatok kialakulásának kockázata között.
Egy Egyesült Királyságbeli vizsgálat szerint a mobil telefonok használata és az agydaganatok között nincs összefüggés még a mobilok 10 évnél hosszabb ideje történő használata esetén sem.
Forgalmazási engedélyt adott az FDA a világ első hordozható, betegágyhoz tolható MRI készülékének, melyet a Hyperfine Research Inc. fejlesztett ki POC MRI márkanéven.
A radiológiai vizsgálatok során egyre gyakoribb a daganat gyanúját keltő melléklelet: incidentalóma. Az orvosnak gondolnia kell az ilyen lelet kockázatára a képalkotó vizsgálatok indikálásakor. A betegek azt feltételezhetik, hogy az incidentalóma rák, és könnyen lehet, hogy nincsenek tisztában az ismételt képalkotó vizsgálatokkal járó sugárterhelés kockázataival.
A nyelőcső nem igazi emésztőszerv, de az emésztőrendszer része, „beszállítója”. Nyálkahártyájának gyulladásai, fekélyei, rákelőző állapotai és daganatos elváltozásai kellemetlen tünetekkel és súlyos következményekkel járhatnak.
A száraz szem könnyfilm instabilitást, könnyhiperozmolaritást, szemfelszíni irritációt és gyulladást okoz. A kezelés első vonalába a könnypótlás tartozik. Középsúlyos esetekben konzerválószer-mentes készítményeken, helyi gyulladáscsökkentőkön kívül könnypontelzáró műtét, terápiás kontaktlencse, párakamra használata jön szóba. Súlyos esetekben autológ szérum cseppentése, szisztémás gyulladásgátlás, sebészi beavatkozás válhat szükségessé.
Egy tűvel a bőr alá juttatható nanotechnikai eszközzel öt fontos laboratóriumi paraméter folyamatosan és megbízhatóan mérhető. A parányi műszer 4 év múlva már a mindennapi gyakorlatban is segítheti a betegek személyre szabott kezelését.
Az Orvostovábbképző Szemle legújabb számának fülészeti-audiológiai szimpóziuma a heveny hallójárat-gyulladással, va lamint az audiometriával és a leletek értelmezésével foglalkozik. Mind két témakör sokakat érint, és mind a közlemények, mind a kommentárok a gyakorlat számára hasznos tudniva lókat tartalmaznak.
A pitvarfibrilláció a kardioembóliás stroke fő oka. A tromboembóliás események profilaxisa acetil-szalicilsavval vagy K-vitamin-antagonistákkal történhet. A közlemény az apixaban, a rivaroxaban és a dabigatran pitvarfibrillációban való alkalmazásával kapcsolatos III. fázisú klinikai vizsgálatok (ARISTOTLE, ROCKET-AF, RE-LY) rendelkezésre álló eredményeit tekinti át.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás IX. évf.1. szám
OTSZ Online
2005-01-01
Célkitűzés. A kapszula-endoszkópia hatékonyságának vizsgálata az ismeretlen eredetű gasztrointesztinális vérzések okának felderítésében.
Módszerek. A vizsgálatot 15 olyan személyen végeztük el (9 férfi, 6 nő, átlagéletkor 46 év, tartomány: 20–75 év), akikben sem a felső, sem az alsó endoszkópos vizsgálat nem derített fényt a vérzés okára. A vizsgálat oka 10 esetben nyilvánvaló vérzés (8 melaena, 2 haematochesia), 5 esetben pedig anaemia volt.
Eredmények. A kapszula-endoszkópia segítségével a diagnózis nyilvánvaló vérzés esetén tízből 4 (40%), anaemia esetén öt közül 4 betegben (80%) volt felállítható. Az összesített hatékonyság 53%. A melaenás betegek csoportjában öt esetben nem találtunk eltérést, kettőben angiodysplasiát, egyben pedig a jejunum és az ileum diffúz gyulladását mutattuk ki, mely valószínűleg portális hypertensióval állt kapcsolatban. A haematochesiás csoportban egy esetben nem találtunk eltérést, egyben pedig polypot igazoltunk a terminális ileumban. Az anaemia miatt vizsgált betegek között egyben nem találtunk eltérést, háromban Crohn-betegséget, egyben pedig jejunum carcinomát diagnosztizáltunk.
A kapszula-endoszkópia kifejlesztése lehetővé tette a vékonybél fájdalommentes endoszkópos képalkotó vizsgálatát. A kapszula (Given Imaging, Yoqneam, Izrael) mérete 26x11 mm, körülbelül 8 órás élettartamú ezüstoxid elemmel működik, a bélperisztaltikát felhasználva változtatja helyzetét, és közben beépített fémoxid-szilikon chip alapú kamerájával másodpercenként két képet rögzít. A képalkotáshoz szükséges fényt beépített fotodióda biztosítja, a készülék a felvett képeket rádióhullámok segítségével továbbítja a vizsgált személy hasán rögzített vevőkészülék felé. A vizsgálat alatt a beteg szabadon mozoghat, de a képtovábbítás zavartalansága érdekében a túlságosan nagy fizikai terhelést és a gyors mozdulatokat kerülni kell. A kapszula a szervezetből természetes úton, a bevétel után 8–72 órával távozik [1]. Az eljárást 2001 augusztusában engedélyezte az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Igazgatósága (Food and Drug Administration, FDA). Az FDA részére bemutatott első klinikai vizsgálatok kizárólag az ismeretlen eredetű gyomor-bél rendszeri vérzések kivizsgálására irányultak [2]. Ebben a közleményben a szerzők saját tapasztalataikról számolnak be az ismeretlen eredetű gyomorbél rendszeri vérzések okának kapszula-endoszkópiával történő felderítésével kapcsolatban.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.